Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561

Sfaturi de la mamici cu experienta

Nu mai e mult si vine bb2 si la noi. Deja incep emotiile si gandurile despre cum va fi viata intr-o familie cu 4 membrii. De la cum voi reusi sa scot singura ambii copii afara, cum ii voi pune la somn pana la ce o sa faca primul copil pana il alaptez pe al doilea...
    Asa ca rog mamicile cu mai multa experienta ca mine, sa imi dea orice sfat cred de cuviinta care m-ar putea ajuta sa trec cat mai bine si mai usor peste perioada care va urma.
    Mentionez ca sotul se implica mult in cresterea copilului acum, cat si in treburile casei, dar este totusi plecat la serviciu pana pe la ora 5, iar rude nu avem deloc in zona, si nici prieteni n-as putea zice, pentru ca ne-am mutat doar de cateva luni aici in Germania si nu stim prea bine nici limba.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Felicitari pentru bebe 2- si noi a trebuit sa ne adaptam la 2 cu un baietel foarte energic.
    In primele luni, bebelusul mic va dormi destul de mult, si te sfatuiesc ca tot timpul liber sa i-l dedici fetitei mai mari, in felul acesta nu va simti schimbarea de atentie atat de acut.
    Clasicele sfaturi cu implicarea surioarei mai mari in ingrijirea celui mic functioneaza de obicei.
    Cat o alaptezi, uite aici cateva idei de facut cu cea mica pe langa tine- 10 jocuri simple pentru fratele mai mare . Depinde acum si de gusturile fiecarui copil (astea au functionat la noi).
    In rest, incearca sa le spui musafirilor, rudelor, etc. sa o bage in seama pe cea mare inainte de a se entuziasma de cea mica. Noi directionam mereu musafirii spre Silviu (si ce bien era ca cineva isi mai consuma energia jucandu-se cu Silviu, pentru ca a mea era consumata de mult).
    Un sfat pe care ti-l pot da este sa planifici cat mai mult dinainte- cat mai multe activitati educative, pe care sa le scoti la urgente, cat mai multe feluri de mancare pe care sa le congelezi si numai sa le scoti repede si sa le pui in cuptor. Asta cu mancarea nu am facut-o dar cu siguranta mi-ar fi prins bine. Chiar si daca numai am facut pungi cu legume taiate cubulete pentru supa, si le-am congelat, tot mi-a fost de ajutor.
    Cu scosul afara nu te pot ajuta, eu nu am reusit, dar situatia noastra era mai speciala, Cati nu a putut fi pusa in sling. Cred ca o formula de purtare pentru nou-nascuti (sling, wrap, etc), ar fi cea mai comoda. Sau un carut dublu, avand in vedere ca cea mare e inca mica.
    DAca ma mai gandesc la ceva, revin- curaj, e perfect realizabil, o sa fie un pic mai greu dar nu imposibil!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Foarte faine ideile, Raluca. Sigur o sa pun o parte din ele in aplicare.
    Musafiri nu cred ca vom avea. Intr-un fel cred ca va fi mai usor...
    Cred ca varianta wrap sau manduca o voi folosi, sincer pe asta ma cam bazez in ideea de putea fi si aproape de bebelus si sa ma ocup si de Tina.
    Multumesc de incurajari! Sunt destul de optimista, dar niste sfaturi, tips and tricks nu strica niciodata... nu le poti stii pe toate, si de multe ori experienta te invata mai mult decat teoria.

Cu somnul copiilor cum procedezi? Eu una sunt cam sensibila la lipsa de somn si cred ca asta e ingrijorarea nr. 1....

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Cum sa iti spun, si eu credeam ca sunt (inca mai cred) o persoana care reactioneaza urat la lipsa de somn. Dar am ramas insarcinata cu Silviu si am avut insomnii de sarcina, apoi Silviu a dormit f prost (il alaptam si se treazea si la 2 ore sa suga- pana la 1 an si 6 luni), apoi am ramas insarcinata cu Cati si iarasi insomnii, si Cati se trezeste in noptile ei cele mai bune la 3 ore (dintre care o ora manaca)- in noptile proaste ma plange cate o ora. Asadar, suntem cronic obositi si sleep deprived. La voi va fi mai bine!!! :)))
    Faza e ca pana la urma te inveti si mergi mai departe. Nu e un capat de lume, au reusit atatea femei, cu siguranta vom reusi si noi. Imi pierd rabdarea mai repede decat ar trebui, ridic cam des vocea la Silviu (care e un copil super energic si nu stie ca noi nu dormim noaptea), dar pana la urma supravietuim...
    Daca imi mai vine in minte vreun sfat practic, trec pe aici si il scriu :) Stiu cat de importante sunt, am simtit-o pe pielea mea.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu cred ca te vei descurca intr-o femeie sta multa putere si stiu ca daca incerci sa fi calma cu siguranta va fi bine,este frumos sa ai 2 copilasi cred dar si foarte greu adica trebuie sa muncesti la dublu dar cum spuneam femeile nu au limite cand zici ca esti obosita si nu mai poti gasesti putere sa rezisti...eu 2 ani nu am avut parte de somn decat de 20 min max pe oapte dar am trecut peste...trebuie sa l familiariezi pe copilasi de acum despre venirea celui mic...sa i spui ca vei avea nevoie de ajutorul lui sa i schimbi pamp,sa i dai laptic jucativa cu o papusa si vezi cum reactioneaza...vezi cum se comporta iar de iesit afara nu cred ca ar trebuii cel putin la inceput sa te indepartezi prea mult de casa...poti lua un carucior dublu si ii bagi acolo cand vrei sa mergi mai departe...iti doresc sarcina usoara si un bebe sannatos si cuminte..

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    super mamiciilor cu 2 bebei . va apreciez f mult. si noi ne dorim inca un bebe , dar credem ca inca e devreme,abea fac fatza la unul.ce diferentza de varste ar treb sa fie intre cei 2 copii ca sa te intelegi cu ei si sa iti fie mai usor?eu astept sa se faca eleni la 4ani, cam mult stiu dar sa ma pot descurca , plus ca am nascut cezariana si o sa fiu ..... :-s

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Anka sunt sigura ca te vei descurca.Intr-adevar este greu la inceput..eu eram terminata de trezirile de alaptat..plus ca Damian a avut colici pana dupa 3 luni si jumatate...
    Nu stiu cum este fetita..daca este cuminte..al meu Damian este un baietel plin de energie ..doarme doar o singura data pe zi...si cred ca asta iti va fi greu..nu stiu cat va intelege ea ca este un bebe mic si el trebuie sa doarma ..iar tu va trebui sa te odihnesti ziua cat doarme fetita cea mare..ca sincer eu atunci am singura perioada si acum cand ma odihnesc
    mi-am cam pierdut rabdarea..desi Elena avea 3 ani si jumatate cand l-am nascut pe Damian ea avut o perioada in care facea numai nebunii ca sa atraga atentia..ea mai statea si singura in camera ei la desene..cat ma mai odihneam si eu
    Ce sa zic.nu e usor..dar cred ca daca sunt sanatosi atunci trecem peste toate..asta este cel mai important..nu ma plang..atunci cand sanatosi e totul ok..mai greu este cand sunt bolnaviori..
    Eu sincer acum nu cred ca as mai face fata la inca un copil fiind asa mica diferenta intre ei.
    Modificata de dami28elena11; 26.12.2011 la 21:03:14.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Legat de plimbare Elena era deja mare si mergea pe langa carutul lui bebe.se tinea de el
    dar am o vecina cu 2 copilasi cam de aceeasi varsta cu ai tai si nu a iesit deloc singura ca ei..pt ca cel mare nu intelegea sa mearga pe langa carut..avea chef de alergat
    Poate daca stai al curte iti va fi usor..scoti pe cel micut in carut..si cea mare va alerga prin curte ..o poti supraveghea..
    Eu nu am reusit niciodata sa-i culc in aceeasi camera pe amandoi..asta pt ca bebe avea un somn foarte usor..iar Elena la fel..il culcam pe el.si apoi stateam langa ea cam 10 minute..adormea si mergeam din nou langa bebe
    acum Elena adoarme si singura ziua..e deja mare..dar atunci la inceput trebuia sa stau langa ea 10 minute ca sa adoarma
    Mie mi-a fost de folos si un balansoar..l-am folosit dupa 2 luni..sincer mi-a fost de un real ajutor..il puneam acolo..avea si vibratii si dormea foarte bine in el...
    Cu mancarea mi-a fost mai greu cand am inceput diversificarea..ca trebuia sa ii fac ceva in fiecare zi celui micut..
    mi-a fost de ajutor si faptul ca am alaptat..am scapat de biberoane..noaptea se trezea papa si adoarmea imediat la loc...Multumesc domnului ca am avut san!!
    Modificata de dami28elena11; 26.12.2011 la 21:11:59.

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    si-eu-sunt-norocoasa-mamica-cu-2-copilasicand-am-nascut-o-pe-rebeca,daria-avea-1-an-si-10luni
    toata-atentia-trebuie-acordata-celui-mare
    daria-nu-si,arata-gelozia-prin-plans,de-ex;ea-renuntase-la-pampers,dar-cand-o-vedea-pe-rebeca-in-brate,facea-pipi,pe-unde-apuca,numai-sa-mi-distraga-atentia,,,cu-toate-ca-stia-ca-va-fi-certata,palmuta-la-fundulet,,,,,,
    de-multe-ori-cea-mare-zdruncina-patutul-atunci-cand-dormea-cea-mica
    atunci-cand-alaptam-sau-vroiam-sa-o-culc-pe-cea-mica,cea-mare-plangea-ca-ea,vrea-in-brate
    sau-alaptam-si-cu-bebe-la-san-mergeam-sa-vad-ce-facea-cea-mare
    la-plimbare-am-avut-si-eu-noroc-cu-port-bebeul
    "comic"era-cand-cea-mare-vroia=sa-faca-pipi-si-ma-aplecam-cu-cea-mica-in-ham-si-o-tineam-pe-ceam-mare-in-tufisuri-sa-faca-pisu
    sunt-multe!dar-nu-trebuie-descurajat!un-lucru-foarte-important!nu-ti-varsa-nervii-pe-cel-mare!eu-greseala-asta-o-tot-faceam/fac
    am-pretentii-ca-zic-ca-i-mai-mare,da'-de-unde!e-si-ea-tot-micuta,are-3-ani-si-4-luni,cea-mica-are-acum-1an-si-6luni
    si-in-aceeasi-situatie-suntem-si-noi,sotul-vine-la-5,singura-chestie-e-ca-acum-cea-mare-merge-la-gradinita
    crestere-usoara!

scuzati-mi,scrisul,,,,,,,,tastez-cu-ce-a,mai-ramas-din-tastatura,opera-fetelor
    Modificata de puiuraluca; 16.01.2012 la 11:25:41.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    E frumos dar obositor cu doi copii mici.Ce au spus fetele mai inainte, as spune si eu, asa ca n-are rost sa mai repet.Era bine daca aveai parintii tai sau pe socri pe aproape.Dar....asa cum a mai spus cineva mai sus, au facut-o, o fac si o vor face o multime de femei, tu de ce n-ai reusi?Cand copiii dormeau, lasam balta orice fel de lucru si, chiar daca nu puteam sa adorm, macar ma odihneam.Cel mai important e sa ai mancarea facuta (cand e sotul acasa poate sta cu copii iar tu faci mancarea), in rest, ordine, jucariile care niciodata parca nu stau la locul lor, lasa-le.Odihna e cea mai importanta pentru tine.Nu te neglija, odihneste-te, hraneste-te bine, pentru ca daca tu nu esti bine, de copii cine se va ocupa?Asta mi-a spus mama si a avut dreptate.

Tu il ai pe sot in fiecare seara acasa, la mine sotul era doar in week-end acasa.Am avut noroc de mama unde a stat Eliza doua luni.O vedeam la cateva zile cand o aduceau mama sau sora mea.Nu mai spun de week-end, cand sotul o aducea acasa si pe ea.Atunci eram o familie intreaga.

Cu iesitul la plimbare era bine.Eliza era linistita, mergea cuminte.Am reusit chiar performanta de a iesi cu Rares in carut, Eliza de manuta, iar catelul in lesa legat de carut.Toata lumea intorcea capul dupa noi.Poate ai norocul ca fetita cea mare sa fie o fire mai linistita.

Va fi bine, vei vedea.

De atunci au trecut 2 ani si 9 luni cat are acum Rares.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari