Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Restaurantele de familie

O data cu aparintia unui nou membru in familie, cam totul se schimba, de la planurile de vacanta pana la iesirile la restaurant pentru ca acum trebuie avute in vedere in primul rand nevoile ceui mic.

Din punctul meu de vedere un restaurant tip "familie" ar trebui in primul rand sa aiba scaune speciale pentru copii (scaunele clasice de masa) apoi sa aiba si meniuri adecvate pentru copii si portii pe masura, (e clar ca un copil nu poate manca o portie de adult) si bineinteles loc special amenajat pentru nefumatori unde chiar sa nu ajunga fumul de la salonul pentru fumatori. Astea cred ca ar fi masuri de bun simt.

Ce ar mai fi frumos in plus....poate un mic loc de joaca amenajat dar deja cred ca am pretentii :)).

Eu in afara de Mc Donald's care le are pe toate (desi persnonal nu recomand acest timp de mancare pentru copii) si de unele benzinarii care au locuri de joaca, nu stiu alte restaurante de genul acesta.

Voi ati fost in astfel de restaurante la noi in tara? Ca banuiesc ca in afara exista...

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    In RO nu stiu sa-ti spun daca exista sau nu, insa peste ocean in orice restaurant intri, au scaune adecvate pt copiii mici, au meniuri pt ei, iar in nici un local nu se fumeaza. Defapt aici nu se fumeaza in absolut nici o cladire. Unele restaurante chiar pun la dispozitia copiilor foi de desenat, creioane colorate sau alte activitati educative, iar la plecare le da cate o jucarioara.

cristina elena
    Guest
    Gabi aici in tara nici eu nu stiu sa-ti spun dar ca si mama leone zic si eu ca 'dincolo' in orice restaurant intri au scaune adecvate pentru copii mici. Chiar si in Ungaria la o pensiune am vazut ca aveau asemenea scaune pentru restaurantul propriu. In Italia unde am fost la sora mea tot asa. Am fost in Pisa si intr-un mic local unde-am intrat sa mancam eu ca romanca neiesita in lume o tineam pe Patricia (pe atunci avea 8 luni) pe scaun cu mine. Imediat s-a prezentat chelnerul sau cum sa-i zic cu un meniu si a intrebat-o pe sora mea daca sa aduca si meniuri pentru cei trei copii ce erau cu noi (adica 2 ai mei si nepotica mea) si i-a spus ca vine cu scaunelul pentru pitica mea. Mi-a explicat sora-mea ca aici (acolo) asa e. Te serveste si ca adult si k copil.
    Posibil ca in Bucuresti sa gasesti asa ceva, ca de! E capitala unei tari totusi.
    Dar in provincie cred ca daca ceri asa ceva intr-un restaurant se uita ca la extrateresti la tine.
    Noi aici in oras avem 'probleme' cand mai mergem la cate-un local, cand ii rog sa faca portii mai mici la copii se mira ca la urs: pai cum?! Le fac o portie in doua farfurii. E bine asa?!
    Deci nu sunt pregatiti deloc.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul
    Gabi aici in tara nici eu nu stiu sa-ti spun dar ca si mama leone zic si eu ca 'dincolo' in orice restaurant intri au scaune adecvate pentru copii mici. Chiar si in Ungaria la o pensiune am vazut ca aveau asemenea scaune pentru restaurantul propriu. In Italia unde am fost la sora mea tot asa. Am fost in Pisa si intr-un mic local unde-am intrat sa mancam eu ca romanca neiesita in lume o tineam pe Patricia (pe atunci avea 8 luni) pe scaun cu mine. Imediat s-a prezentat chelnerul sau cum sa-i zic cu un meniu si a intrebat-o pe sora mea daca sa aduca si meniuri pentru cei trei copii ce erau cu noi (adica 2 ai mei si nepotica mea) si i-a spus ca vine cu scaunelul pentru pitica mea. Mi-a explicat sora-mea ca aici (acolo) asa e. Te serveste si ca adult si k copil.
    Posibil ca in Bucuresti sa gasesti asa ceva, ca de! E capitala unei tari totusi.
    Dar in provincie cred ca daca ceri asa ceva intr-un restaurant se uita ca la extrateresti la tine.
    Noi aici in oras avem 'probleme' cand mai mergem la cate-un local, cand ii rog sa faca portii mai mici la copii se mira ca la urs: pai cum?! Le fac o portie in doua farfurii. E bine asa?!
    Deci nu sunt pregatiti deloc.
    ca si completare la ce ai spus.....pentru copii de obicei nu se plateste....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari