Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ioanag's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2007
    Postari in forum
    2.303

Relatia dintre parteneri dupa aparitia copilului

Buna mamici!!!

Va propun sa discutam despre cum se modifica relatia dintre parteneri dupa aparitia copilului. Mai exista timp liber pentru cuplu? Puteti iesi in oras doar voi doi? Poti sa te mai distrezi cand ai un copil? Relatia dintre parteneri este afectata intr-un fel sau altul de aparitia copilului?

Membru inregistrat la
    29.06.2007
    Postari in forum
    2.303
    Pot spune ca in cazul relatiei mele au aparut unele schimbari mai mici sau mai mari la fiecare dintre noi dupa aparitia baietelului nostru mult mult iubit. Avem o relatie de 13 ani dar suntem casatoriti de 7 ani. Sebi a aparut dupa 5 ani de casatorie si este un copil dorit din tot sufletul si iubit cu tot sufletul de amandoi, este printul vietii noastre. Nici unul dintre noi nu si-ar mai putea imagina viata fara el. Amandoi contribuim la cresterea lui, la ingrijirea lui, sotul meu ocupandu-se in aceeasi masura de copil ca si mine. Insa mi se pare ca incepem sa scartiim pe partea de cuplu, pentru ca nu mai reusim sa ne gasim timp pentru noi, nu mai iesim impreuna la un restaurant, o plimbare, mi se pare ca devenim si putin egoisti deoarece nu ne mai permitem unul celuilalt mici escapade. Mi se par ciudate aceste schimbari pentru ca noi inainte nu ne certam decat de 3-4 ori pe an, si plus de asta stim foarte bine ca ne iubim enorm si nu am putea concepe viata decat in acest format.

La voi cum s-a schimbat relatia de cuplu? Poate chiar ne dam si sfaturi pentru a ne revigora-revitaliza relatiile, acolo unde este cazul bineinteles :)

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Iti dau mare dreptate cu "scartaitul" pe partea de cuplu...inainte eram doar noi 2, aveam timp si ne faceam timp pentru orice ne-am fi propus, insa acum, depindem 90% de strumf; trebuie sa facem eforturi pentru a mai gasi ragaz sa ne alintam, sa stam la un film linistiti etc. Avem o viata frumoasa, are grija strumful sa ne umple zilnic inimile de bucurie si dragoste, iar noi trebuie sa incercam sa echilibram relatia de cuplu cu cea de familie.

iubytzik22
    Guest
    Mai fetelor eu ce sa zic dupa 2 ani de casnicie si 4 de cand ne cunoastem.......nici noi nu mai avem timp deloc sa iesim din contra majoritatea timpului in casa cu baiatu sau in vizita la socri sa nu zicem ca nu iesim din casa....in rest in casa...si inainte sa fie baiatu ieseam .. pe la un pub ceva...doar ca acuma e mai greu noi ne-am intors in orasul natal prieteni nu mai avem fiindca s-au distantat relatiile si in plus ei erau necasatoriti si fara copii si nu mai ies cu "mosii de noi".. dar asta e.....acuma vine festivalul vinului la mine in oras macar sa mergem un pic sa ne plimbam ca in rest....e aiurea...

Membru inregistrat la
    29.06.2007
    Postari in forum
    2.303
    Fetelor aveti perfecta dreptate, strunfii ne ocupa 90% din timp deci ar trebui macar 10% sa reusim sa ni-l acordam noua, pentru ca daca noi ca si cuplu nu functionam tocmai cum ne-am dori si puiutii ar fi afectati. Nu stiu cum sa spun, dar noi inainte eram non-stop impreuna, mereu ieseam, mergeam in drumetii, etc. Acum pe mine statul acasa ma cam termina, pentru ca nu sunt genul casnic si de aceea parca mai apar discutii intre noi. Cred ca trebuie sa facem tot posibilul sa ne facem timp si pentru noi pentru ca astfel creem si un climat potrivit cresterii copiilor.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Si noi aven niste discutii, pentru ca nu prea avem ajutor din partea nimanui, dar sotul meu e f implicat in cresterea copilului, dupa ce vine de la servici el intra in "schimbul 2", ca sa-mi fac si eu serviciul, adica pregatirea zilnica. Silviu este preocuparea nostra nr 1, dar noi am si fost mai casnici de felul nostru, nu prea iesim, nu ieseam des nici inainte de silviu (la restaurante, specatacole, etc). Numai ca incercam sa ne facem concedii frumoase, cand se poate, si sa ne vizitam rudele cat mai des (anul asta am mers in mai multe locuri, dar daca vine bebe 2 in mai, cred ca vara viitoare stam maim mult pe acasa). Eu cred ca si concediilea astea ne fac relatia mai frumoasa, si faptul ca nu hotaram nimic unul fara celalat. Dar o casnicie presupune si "munca de intretinere", asa ca trebuie sa ne facem timp si pt relatia cu sotul (si pt noi, fireste, ca sa fim relaxate si mai fericite).

Membru inregistrat la
    29.06.2007
    Postari in forum
    2.303
    Iubitzik chiar profitati de aceasta sarbatoare si iesiti in oras. Poate reusiti sa il lasati pe Andrei cu cineva si voi doi sa va bucurati de cateva momente in doi.
    Fetelor cum putem face sa ne reimprospatam relatia, sa ne facem viata de cuplu asa cum era si inainte, cum sa gasim timp pentru noi?
    Modificata de ioanag; 19.10.2010 la 16:35:26.

iubytzik22
    Guest
    E bine raluca ca aveti concedii..noi anu asta nu am mers nicaieri...nici macar la mare....ca sotu s-a "inrolat" in armata si deh...a trebuit sa facem niste sacrifcii...nu mai zic de situatia financiara precara...mai ales ca pana in noiembrie mai am bani de la indemnizatie dar apoi trec pe somaj de 2 mil si ceva ca Boc cel mic a scazut-o si pe-aia s-a gandit ca ne imbogatim cu 3 milioane, in fine.Nici eu nu stiu...de ex fii miu e foarte gelos...si daca ma pun sa il pup pe tasu tup si el intre noi...si eu imi doresc sa imi reimprospatez relatia de cuplu care a devenit practic o rutina....dar oare cum?Practic pt noi nu ne mai ramane timp deloc....ca fii miu acapareaza majoritatea timpului...acuma daca m,a credeti astept ziua mea ...macar atunci sa iesim seara undeva ..macar atat ca in rest stand in casa toata ziua si singura parca o iau razna....eu fiind obisnuita inainte sa ies mai des in oras acuma nu mai pot...

Membru inregistrat la
    29.06.2007
    Postari in forum
    2.303
    Asa e Andreea e bine sa mai fie si plecari in concedii, dar daca stam si ne gandim astea sunt cam de 2 sau 3 ori pe an, deci nu prea multe, ori noi ar trebui sa facem cumva sa ne gasim mai des timp pentru noi. Te cred ca abia astepti ziua ta pentru a iesi cu sotul in oras. Dar tu locuiesti cu parintii sau socrii in oras? Nu ai putea sa il lasi macar o data pe saptamana pe Andrei la ei?

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de ioanag Vezi mesajul
    Asa e Andreea e bine sa mai fie si plecari in concedii, dar daca stam si ne gandim astea sunt cam de 2 sau 3 ori pe an, deci nu prea multe, ori noi ar trebui sa facem cumva sa ne gasim mai des timp pentru noi. Te cred ca abia astepti ziua ta pentru a iesi cu sotul in oras. Dar tu locuiesti cu parintii sau socrii in oras? Nu ai putea sa il lasi macar o data pe saptamana pe Andrei la ei?
    Parintii mei nu sunt in tara, sunt doar socrii ii pot lasa insa la noi e si situatia finanaciara si nici nu avem prieteni cu cine sa iesim, ca de iesit iesim dar mereu sa iesim numai noi 2.....e bine mie imi place da sotu deja dupa o ora hai acasa....

alina92
    Guest
    buna,si noi suntem casatoriti de un an si avem un pitic de aproape 6 luni dar nu ni se pare ca petrecem putin timp impreuna..eu sunt la scoala(cl a 12-a)iar sotul e profesor insa acum e in concediu de crestere copil!probabil si de-asta avem destul timp!anul asta am fost la mare cand fabian avea 2 luni iar pe el l-am lasat la mama!acum a fost ziua mea si am petrecut in club cu prietenii iar fabi tot cu mama a stat!acum ea a plecat in italia dar cand se intoarce va sta cu fabi pt ca de la anu noi mergem la facultate!noua ne plac si iesirile in 3,cred ca nu e zi sa nu iesim afara,chiar daca ploua sau bate vantul!ne plimbam prin parc,la cumparaturi,cofetarie...si cam atat!va pup si nu uitati de voi pt ca bebeii cresc dar voi nu va mai intalniti cu anii astia!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari