Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55

Bagajul de vacanta

Ce puneti voi in bagajul de vacanta, daca plecati la munte sau la mare? Noi vrem sa plecam la inceputul saptamanii viitoare la mare cinci zile si apoi, mai tarziu, prin august, vom pleca cateva zile la munte.

Fetita mea are 2 ani si jumatate. Ce ar trebui sa am la mine, voi ce puneti in bagaj? Ce haine, ce medicamente, ce creme? Mi-as dori foarte tare sa plec pregatita pentru orice situatie si cred ca asa sunt toate mamicile. Cum ar trebui sa gandesc bagajul pe care il iau la mine? Cum il organizez ca sa nu uit nimic?

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de sofia_l Vezi mesajul
    Ce puneti voi in bagajul de vacanta, daca plecati la munte sau la mare? Noi vrem sa plecam la inceputul saptamanii viitoare la mare cinci zile si apoi, mai tarziu, prin august, vom pleca cateva zile la munte.

Fetita mea are 2 ani si jumatate. Ce ar trebui sa am la mine, voi ce puneti in bagaj? Ce haine, ce medicamente, ce creme? Mi-as dori foarte tare sa plec pregatita pentru orice situatie si cred ca asa sunt toate mamicile. Cum ar trebui sa gandesc bagajul pe care il iau la mine? Cum il organizez ca sa nu uit nimic?
    buna intrebarea!sincer,eu nu am plecat pana acum "in vacanta"cu copilul dar am fost de multe ori la rude (maxim 400 km distanta de Sibiu)si am incarcat masina cu tot ce am gasit....noroc ca e break;)))cand ma gandesc la ce mi-ar trebui nu pot sa imi dau seama asa ca iau in calcul toate posibilitatile(daca e cald,daca e frig) si ma gandesc si la ce lucruri folosesc zilnic(pt ca sigur le voi folosi si unde plec).da,e cam nashpa faza cu facutul bagajului,pt ca nu stii ce o sa iti trebuiasca.si decat sa dai bani pe unde te duci ca sa iti cumperi,mai bine iei cu tine daca tot ai acasa...important e sa ai unde sa bagi bagajele,ca daca pleci fara masina,nu prea poti lua multe lucruri...

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Depinde si unde mergi: daca te cazezi la hotel cu tot confortul, cu posibilitatea de a-i pregati /incalzi laptele/mancarea sau la cort etc, daca mergi in tara/in strainatate etc. Eu pun mereu in bagaj, pe langa tzoale , urmatoarele: incarcatoare,ap. foto, tel., crema Bepanthen ,crema protectie solara, antitermice( sirop+ supozitor) ,Duphalac, medicamentele pt bolile cronice, detergent manual ( o punguta mica), hartie igienica, sapun+pasta+perii, un cearsaf( poate unde ajung arata mai ciudat lenjeria de pat), slapi cauciuc ( pe care-i fol. la dus deoarece mi-e cam sila sa intru desculta in cabina de dus), zahar la pliculete si o cutie ness, ochelari de soare+ sepci, laptop ( asta daca plecam pt mai mult de 4 zile) etc.

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de Villi Vezi mesajul
    Depinde si unde mergi: daca te cazezi la hotel cu tot confortul, cu posibilitatea de a-i pregati /incalzi laptele/mancarea sau la cort etc, daca mergi in tara/in strainatate etc. Eu pun mereu in bagaj, pe langa tzoale , urmatoarele: incarcatoare,ap. foto, tel., crema Bepanthen ,crema protectie solara, antitermice( sirop+ supozitor) ,Duphalac, medicamentele pt bolile cronice, detergent manual ( o punguta mica), hartie igienica, sapun+pasta+perii, un cearsaf( poate unde ajung arata mai ciudat lenjeria de pat), slapi cauciuc ( pe care-i fol. la dus deoarece mi-e cam sila sa intru desculta in cabina de dus), zahar la pliculete si o cutie ness, ochelari de soare+ sepci, laptop ( asta daca plecam pt mai mult de 4 zile) etc.
    si in etc. asta de la sfarsit la mine intra cam tot ce mai am prin casa si ce pot duce cu mine...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Noi mergem foarte des in vacanta cu Irini (are 21 de luni). Avantajul in cazul nostru este ca mergem la casa noastra de vacanta pe care am dotat-o cam cu tot ce ne trebuie (avem chiar si cateva randuri de haine lasate acolo). Dezavantajul este ca de cele mai multe ori calatorim cu vaporul (cam 7 ore) si am tot timpul o teama de a nu se intampla ceva pe parcursul calatoriei, asa ca nu uit niciodata sa am cu mine un termometru, biotice (in cazul in care o apuca o diaree acuta), pansamente, un termos si o gentuta frigorifica (in care ii pastrez la rece mancarea ei, iaurtul etc).

In rest, nu ma panichez prea tare daca am uitat ceva acasa; exista peste tot supermarket-uri si farmacii de unde poti cumpara ceea ce lipseste.
    Pentru economie de spatiu in bagaje incerc sa iau cu mine flacoane mini de sapun lichid, sampoane, creme etc . In 5-6 zile e greu de consumat un flacon de 200 ml, nu?
    Eu ii iau de fiecare data Irinei de acasa jucariile si carticelele preferate... Am observat ca este foarte incantata cand se afla departe de casa si este insotita de lucrurile care ii sunt familiare.

Depinde de fiecare copil in parte si de tabieturile pe care le are, dar iata ce as mai lua eu:
    Daca as merge sa stau la un hotel, as lua dupa mine si lampa de veghe din dormitorul copilei.
    Daca isi face nevoile la toaleta, as lua ceva pentru protectia impotriva microbilor de pe colacul de wc. Daca face la olita, as lua olita (Irini face la olita, dar in lipsa, cere la toaleta)
    Daca are o lingurita, un castronel, o cana preferata, nu le-as omite.
    Pentru vacanta la mare, sunt foarte bune palariile cu borul mare (face umbra pe toata partea superioara a corpului si in special pe umeri)

Altceva nu imi mai vine acum in minte. Daca am alte idei, revin cu completari :)))

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Citat Postat de danutzasibiu Vezi mesajul
    si in etc. asta de la sfarsit la mine intra cam tot ce mai am prin casa si ce pot duce cu mine...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de danutzasibiu Vezi mesajul
    Hmmmm...parca mai stiu pe cineva facand la fel...si asta-mi trebuie...asta-i musai s-o am ca nu se stie niciodata...sa nu uit aia....si in timpul asta sunt acompaniata de intrebarile sotului: `da mai ai, mai ramane ceva acasa, sa inchiriem un camion?`...etc...si la sfarsit intreaba:`sigur n-ai uitat ceva?`.Ar fi nostim chiar sa fi uitat.
    Ce vrei daca-mi trebuie?Si cand te gandesti ca sunt unele articole care chiar sunt in plus prin bagaje........Aaaa.... iau la noi doua pernute mici (pt copii, bineinteles!)

Cred ca era nevoie de topic-ul asta ca sa-mi dau seama ca-s un dezastru in bagajareala
    Modificata de eliza rares; 29.06.2011 la 17:39:22.

Floricica Nou Venita mamialbinuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Hmmmm...parca mai stiu pe cineva facand la fel...si asta-mi trebuie...asta-i musai s-o am ca nu se stie niciodata...sa nu uit aia....si in timpul asta sunt acompaniata de intrebarile sotului: `da mai ai, mai ramane ceva acasa, sa inchiriem un camion?`...etc...si la sfarsit intreaba:`sigur n-ai uitat ceva?`.Ar fi nostim chiar sa fi uitat.
    Ce vrei daca-mi trebuie?Si cand te gandesti ca sunt unele articole care chiar sunt in plus prin bagaje........Aaaa.... iau la noi doua pernute mici (pt copii, bineinteles!)

Cred ca era nevoie de topic-ul asta ca sa-mi dau seama ca-s un dezastru in bagajareala
    aici pot sa spun ca ma integrez si eu ,exact la fel !!!!!!
    hm ..daca as scrie tot ce iau din casa cand merg in vacanta as umple o pag si ceva ,as sta o zi si o noapte sa scriu tot si sa vad daca imi amintesc
    cand am fost la petrosani ,la bunicii si matusa Alinei am luat absolut de toate ,ce vedeam in calea mea luam ,si abia cand trebuia sa plecam mi-am dat seama ca nu am luat ce era mai important de gen o jucarie ptr fata sau o haina mai groasa ptr mine ...si stai sa vezi atunci ca sotul clanxona in disperare si eu cu o mana tineam fata in brate si cu alta luam lucruri :))))

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Este un topic foarte bun. Avem atat de multe de luat cu noi cand plecam sau cel putin noi credem ca ne trebuie o multime de lucruri. Eu, cand plec la drum cu fetele, cu masina, intr-adevar, iau cu mine mai multe haine decat ne trebuie. Asta cu siguranta.
    Iau haine nenumarate, rochite, fustite, tricouri sa zicem, cand plec la mare - pentru ca fetele sunt foarte cochete - dar uit sa iau macar o pereche de adidasi. iau cu mine fier de calcat, aparate si pastile de tantari, dar uit sa iau o forfecuta sau o unghiera. Iau cu mine carti de citit, papusi - la sugestia fetelor, dar uit sa iau cine stie ce alt lucru important. Sau despre care descopar pe parcurs ca e important. Imi trebuie cu siguranta ceva ce nu am luat cu mine.
    Trusa cu medicamente o am, insa, de cele mai multe ori completa. Completa cu ceea ce ne trebuie noua, cel putin, in conditiile in care fetele mele nu sunt bolnavicioase si nu ne trebuie mare lucru. Iau cu mine de fiecare data:
    - antiseptice (tinctura de iod sau tinctura de propolis iau eu)
    - vata sau dischete
    - baneocin pudra pentru zgarieturi
    - furazolidon
    - smecta
    - antibiotic cu spectru larg: augumentin sau ospamox
    - Ciprofloxacina pentru mine (fac destul de des cistita, iar la mare mi se poate intampla)
    - tablete de vitamina C, tb cu echinaceea, tb cu usturoi (fetele le iau foarte bine si le merg foarte bine pentru mici raceli)
    - nasomer sau ser fiziologic pentru curatat nasul
    - claritine siropel si tablete
    - ketof sirop
    - rinathiol sau plantusin
    - trusa cu remedii homeopate (pe care o am de la doctorita fetelor)
    Cam asta e tot ce imi amintesc acum. Daca mai este ceva si nu am postat, revin.

Floricica Nou Venita chichineata's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    28
    in priul rand trebuia sa specifici cu ce mergi...masina proprie sau alt mijloc de circulatie....ptr ca bagajul difera f mult. noi mergem cu trenul la mare , chiar sapt viitoare. fetita noastra are aproape 3 ani. din cauza ca nu vrem sa ne rupem spatele cu tot felul de lucruri inutile, voi face o lista cu ceea ce vreau sa iau cu mine...de la jucarii pana la hainute. renunt eu si cu sotul la multe haine ptr noi, sii ii voi lua ei mai multe, ptr ca nu voi sta pe acolo sa spal, decat daca este necesar. nu voi uita cu sigurata palariute si baticute ptr ca sunt indispensabile, crema de protectie ptr toti, jucarii de plaja si maxim 2 jucarii preferate (plus ceva jucarele micute, noi, ptr calatoria cu trenul).
    eu una, mereu fac lista, dar sincer de fiecare data imi mai aduc aminte , dupa ce-am plecat de acasa ca mai trebuia sa mai iau ceva. nu cred ca putem fii pregatite 100%.
    trusa de medicamente sa contina si ceva de tuse, si ceva ptr nasuc, si creme ptr tantari sau diverse iritatii...ceva medicamente daca stii ca i seface rau pe drum..ptr diaree (Eridiarom) sau constipatie ( cu toate ca asta de regula o poti trata cu suc de portocale proaspat; la unii merge, sau cu pere). creme pentru eventualele lovituri (eu folosesc crema de galbenele si arnica, tataneasa).
    daca-mi mai aduc aminte mai scriu

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    In experienta noastra de calatorit cu cel mic, in afara de cele spuse mai sus am doar un singur sfat de dat- chiar daca e vara si mizati pe vreme calduroasa, impachetati si cateva schimburi mai groase (mai multe decat v-ati fi gandit)- pe noi ne-au prins niste temperaturi foarte scazute in August (plecasem pe niste calduri toropitoare) si ne-am fi bucurat sa avem mai multe hainute groase la noi. Si cateva ponturi am mai scris aici- Calatoriile cu copii mici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari