Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Spaga in invatamant versus spaga in spitale!!

In ultimele zile se vorbeste tot mai mult de spaga din invatamant. Ok. Dar, nu toti profesorii sunt spagari. In plus, adevarul dureros este ca nu exista scoala in Romania care sa fie dotata, de catre stat, in mod corespunzator!!! Doar cele care sunt construite acum si mobilate prin Phare se mai apropie cat de cat de cerinte. Dar chiar si la acelea lipsesc chestii elementare. Invatatoarea nu cerea pentru ea, cerea tot pentru scoala. Parintii sa faca scandal Ministerului, nu scolii, ca nu scoala si nici profesorii nu poarta vina pentru lipsurile materiale, logistice si financiare din sistem!! In sanatate s-a legiferat spaga prin coplata, spitalele avand acum dreptul sa ceara bani pe fata, pe langa asigurarea platita de fiecare dintre noi si tarifele fixe si nimeni nu comenteaza, in invatamant insa, toata lume sare in sus. De ce nu se practica si in invatamant coplata?? Sa platim fiecare lunar o suma drept coplata. Ca daca invatamantul este GRATUIT si sanatatea este tot gratuita, nu!! Atunci de ce se percepe COPLATA DOAR in spitale????????????? Sa se plateasca si in invatamant!!!!!!!!! Si medicii cer spaga, si asistentele si tot isi lasa pacientii de izbeliste, daca sumele nu sunt satisfacatoare. Si, ce? COMENTEAZA CEI DE SUS?? AU IMPUS RESTRICTII?? Nu, ba dimpotriva, inchid ochii, se fac ca nu vad si baga prime de instalare, bursa pentru rezidenti, tichete de masa, tichete cadou, fel de fel de bonusuri, plati suplimentare pentru garzi si altele.. In invatamant nici macar naveta nu se deconteaza, nu exista tichete de masa, prime, bonusuri, burse, nici al 13-lea salariu nu se mai plateste, iar salariile sunt de tot rasul.. Pai nu e corect, nu? PENTRU UNII MUMA, PENTRU ALTII CIUMA!!!!

Concluzia -

Ori in ambele sisteme COPLATA, (spaga sub acoperire), ori in niciunul, nu?? Si daca in Sanatate se da bursa pentru rezidenti, sa se dea si in invatamant, ca si profesorii trebuie sa manance, nu? daca se deconteaza naveta la medici/asistente, sa se deconteze si la profesori. Ca sa nu mai zic ca si ei au nevoie de tichete de masa si au aceleasi drepturi, nu? Statul sa isi faca treaba si sa deblocheze banii, ca are pentru paranghelii, pentru alegeri, pentru indemnizatiile demnitarilor, schimbarea masinilor de serviciu in fiecare an, pentru deplasari, protocol, diurne, ba chiar si pentru chirii in regim hotelier, ca deh, nu si-or cobora galoanele si or sa inceapa domnii sa dea cu aspiratorul si sa isi spele farfuriile..

Va invit sa imi spuneti ce parere aveti. Am sau nu dreptate?

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Stiti ce ma amuza pe mine ? Fondul scolii , fondul clasei , sunt de cand lumea . Acum , cand s-a gasit cineva destept sa filmeze invatatoarea sau ce era ea si sa o dea la televizor gata se spune ca fondul scolii inseamna spaga . Inainte nu se mai revoltau parintii . Acum ca s-a dat la televizor toti sunt revoltati si nervosi . Noi inca suntem un popor care mergem dupa vechile obiceiuri . Nu punem intrebari ci facem ca asa faceau bunicii , parintii sau tot asa .
    S-a intamplat in Vaslui . la o gradinita , o mamica a luat-o la intrebari pe educatoare despre cererea de hartie igienica , sapun , servetele si alte chestii de igiena . A intrebat-o de ce cer asa ceva cand unitatile de invatamant primesc asa ceva de la primarie . Stiti ce i-a raspuns : ca pana ajung toate astea de la primarie se termina semestrul . Dar cand vin astea de la primarie le dau parintilor inapoi ? Sigur nu , dar a recunoscut ca le primesc .
    Si referitor la sanatate sincer va spun ca eu nu dau bani la doctori si am fost tratata destul de bine . Nu stiu de ce aveti impresia ca daca ii dati bani se uita la fel . Eu am experimentat asta cu cineva din salon si chiar am fost tratate si ni s-a vorbit la fel . Oricum mai nou te cheama la cabinet particular unde trebuie sa platesti asa ca tot acolo e .

sadia
    Guest
    Offffff........iar subiect cu spaga!Nu o voi da nici moarta,nu au dat-o niciodata ai mei.............NU sunt nici un fel de acord.
    Si da a fc bine parinti ca au meediatizat.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Pfffa... eu nu stiu daca sunt sau nu de acord cu spaga:)))
    Sigur insa nu sunt in stare sa dau spaga. Nu pot si gata. Mai bine nu ma mai duc la doctor si mor de durere sau mai stiu eu ce, decat sa scot bani din buzunar ca sa ii bag in buzunarul lui. Ca la curve! Sorry pentru limbaj, dar exact asa mi se pare... si nu sunt in stare sa imi cosmetizez acum exprimarea. Nu e ceva care e contra principiilor mele, ci pur si simplu e un gest pe care nu il pot face. Mi-e jena!
    Apropo acum de paralela care se face intre profesori si doctori, mi se pare doua lucruri total diferite. Una e sa contribui la fondul clasei de exemplu, pentru ca poate doar asa copiii pot avea creta sa scrie pe tabla (nu am acum un exemplu mai bun la indemana) si alta e sa ii bag doctorului bani in buzunar ca sa nu ma lase sa mor...
    Pe de alta parte, stiu ca viata de doctor nu e deloc usoara. Iar cand e si prost platit, e si mai rau. Ca sa nu mai vorbesc de stresul in care se lucreaza si de riscurile la care sunt expusi medicii. Dar chiar si asa, nu sunt de acord cu spaga! Sotul meu imi spune ca el e multumit atunci cand pacientii ii multumesc din suflet si cand ii spun "sa va dea Dumnezeu sanatate, dumneavoastra si familiei". Zice ca nu-i mai trebuie altceva...

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    dupa parerrea mea, foarte bine ca s-au trezit, in sfarsit, parintii, dupa scandalul de la scoala 10 din bucuresti, cand invatatoarea ii facea albie de porci ca nu era suficienta "taxa pt cadourile de craciun"; de aici, povestea cu "taxa pt bac" si "fondul clasei si al scolii"; la fel, ce este panarama asta cu plata gardianului din banii parintilor?

trebuie sa se ia masuri dure si aici! fara bani la negru: vrea scoala bani, sa apeleze la sponsorizari, sa dea bon fiscal parintilor, iar rechizite sau creta pot sa aduca parintii prin rotatie, daca chiar este asa de lucie saracia (desi nu imi vine sa cred si am avut 2 fete la scoala, acum sunt la liceu, urmeaza a treia la gradi)

cadourile? alta poveste! daca vrea cineva sa dea un cadou profesorului/dirigintelui, sa dea ce vrea si ce poate, fara "plafon de valoare"

si povestea de ieri cu eleva care si-a filmat diriginta pt ca cerea bani pt scutirea absentelor? tareeee! consiliul profesoral vrea sa ii puna nota 3 la purtare! asta inseamna repetentie! pai daca eram mama acelei eleve, piatra peste piatra nu mai ramanea si dadeam in judecata tot ce misca, iesea scandal monstru pana la primul ministru, nu ma lasam deloc!

ideea trista este ca "corb la corb nu-si scoate ochii", iar copiii nostri au de suferit pt ca modelele oferite de scoala incep sa lipseasca...

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de dyana.M Vezi mesajul
    Stiti ce ma amuza pe mine ? Fondul scolii , fondul clasei , sunt de cand lumea . Acum , cand s-a gasit cineva destept sa filmeze invatatoarea sau ce era ea si sa o dea la televizor gata se spune ca fondul scolii inseamna spaga . Inainte nu se mai revoltau parintii . Acum ca s-a dat la televizor toti sunt revoltati si nervosi . Noi inca suntem un popor care mergem dupa vechile obiceiuri . Nu punem intrebari ci facem ca asa faceau bunicii , parintii sau tot asa .
    .
    Dyana, una este sa ceri fondul clasei din care sa iei creioane, planse si materiale la copii, si cu totul altceva e sa faci parintii saci de cartofi pentru ca nu au contribuit cu o suma suficient de mare pentru cadourile de Craciun pentru directoare, profesori, secretare, bibliotecare si bodyguarzi. Sa fim intelesi. Si foarte bine ca s-a gasit "desteapta" aia sa filmeze, pentru ca e un lucru care se petrece peste tot, si nimeni nu are curajul sa spuna lucrurilor pe nume de frica ca o sa ii fie persecutat copilul in clasa, ca va lua note mici si ca profesorul il va marginaliza.

princess
    Guest
    Ce idee e asta sa inventam spaga in sistem in loc sa o combatem, doar pentru ca vedem si in ograda altui sistem?Felicitari celor care nu sunt de acord cu spaga si celor care lupta impotriva ei.
    Eu nu vreau sa-mi cresc copiii intr-un sistem putred, in care sa invete si cum sa dea spaga, asta mi-ar mai lipsi.

Se poate si fara. O apreciez mult pe invatatoarea fetitei mele, care atunci cand parintii au adunat bani pentru cadouri, a spus ca nu vrea nimic pentru ea, ci pentru clasa. "Cadoul" ei a fost o tabla magnetica, nu vrea sa auda de "atentii".

Floricica Nou Venita nina26's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    14
    Nu cred ( fara sa jignesc pe nimeni ) ca se poate face o comparatie egala intre un profecsor incepator si un rezident.Un rezident face 6 ani de facultate grea un profesor 3 mai usurei..apoi un prof lucreaza max 8 -10 ore(nici nu stiu daca lucreaza atat) si un rezident face cate 24 de ore ...apropo garzile pt rezidenti in anii inepatori NU sunt platite ITI GARANTEZ.Asa afirmatiile cu burse pt rezidenti si bonuri de masa mi se par nefondate pt ca nu poti compara volumul de munca si de oboseala pana la urma intre cele 2 meserii...cred ca fiecare are rolul lui bine stailit in societate si ambele meserii trebuie respecate pt ca atat educatia cat si sanatatea sunt bazele unei lumi moderne dar nu poti sa faci comparatie..de ce unul primeste si unul nu? NU sunt de acord cu spaga in niciun sistem si consider ca atat medicul cat si profesorul atunci cand a ales sa faca meseria asta a stiut ce minusuri implica si NU e indreptatit niciunul sa ceara spaga ca sa isi faca treaba.Normal ca fiecare padure cu uscaciunile ei..sunt si medici care nu pot fi numiti asa dar si profesori care nu isi merita titlul de "educator" al unei societati.Dar parerea mea ca nu pot fi comparate sistemele deoarece implica lucruri si situatii diferite.Ar trebui pedepsiti toti care cer spaga dar nu poti generaliza si sa acuzi tot sistemul medical de spaga si sa te indignezi cand le mareste salariul de la 800 lei sau le da bonuri de masa.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Pentru ca au fost facuti in toate felurile de vina sunt parintii ca i-au permis profesoarei asa ceva . Sincer recunosc nu stiu cum merge invatamantul in ziua de azi dar stiu sigur ca pe timpul nostru si chiar acum , caci am avut un timp baiatul la gradinita si de sarbatori au pus bani fiecare cat a avut . Am un nepot in clasa 0 si am am vazut eu cum fac parintii . Unul cate unul incearca sa iasa in evidenta si sa se dea cat mai bine pe langa invatator . Si ii cumpara fel de fel de cadouri . Puteti sa va suparati pe mine dar daca parintii nu s-ar mai invidia atata si nu ar incerca sa tot ofere fel de fel de cadouri nici profesorii nu ar mai vorbi asa cu ei si poate nici nu ar mai cere atatea cadouri .

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Dyana, evident ca fara parinti care sa bage plicul in buzunar nu exista nici profesori spagari. Dar ce povestesti tu, si despre ce vorbim de fapt aici sunt doua lucruri total diferite. Inteleg ca pentru omul care iti invata copilul parintii stabilesc intre ei sa puna fiecare de drag cate 10-20 de lei si la serbarea de Craciun ii cumperi simbolic un cos cu un cozonac, o sticla de vin si un buchet de flori mai aratos. Dar sa CEARA INVATATOAREA bani pentru secretara? bibliotecara si bodyguarzi? si directoare? Cu japca? Si sa mai si comentezi ca "atata puteti? ori sunteti saraci ori sunteti nesimtzitzi... tu chiar nu iti dai seama ca nu vorbim despre acelasi lucru?
    Si uite ca nu i s-a permis profesoarei sa vorbeasca asa cu parintii, s-a gasit totusi unul care nu e inca o oaie in turma care a dat-o-n gat, ca sa zic asa.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Ca o profesoara sa vorbeasca asa , eu sunt de parere ca nu e prima oara . Ca sa ajungi sa jicnesti in acest fel inseamna ca ai mai facut-o candva . Si ti s-a permis . Una e sa vorbesti asa cu elevii care se presupune ca nu pot face nimic , dar sa vorbesti asa cu parintii cred ca e cam mult .

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari