Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Crede-ma pe cunvant ca le-au lasat sa aleaga. Dar de ce sa invete rugaciuni si versete la 5-6-7=-8 ani? De ce sa nu le invete ele daca vor, nu pentru ca sunt obligate?
    E bine sa stie intre ce au de ales. Pune-ma pe mine sa aleg intre hinduism si wicca. De unde sa stiu ce aleg daca habar nu am cu ce se manaca fiecare? O alegere in adevaratul sens al cuvantului o faci in momentul in care cunosti pe deplin ambele variante. Vreti ca cei mici sa aleaga constient mai tarziu? Oferiti-le macar informatia, cu ce se mananca fiecare religie. Dar acum, sa fim iarasi seriosi...cati dintre noi ii invata pe copiii si celelate? Il poti invata despre Islam, Iudaism, Budism, Crestinism, in asa fel incat el sa faca o alegere?
    EU consider ca am ales bine, dar Silviu va avea la randul lui posibilitatea de a alege ce crede el ca este bine cand va fi mare. Dar iti spun de pe acum ca nu voi fi ok daca el va alege altceva, nu imi va fi indiferent si pana va avea el capul sa aleaga, il voi invata cat pot eu de bine ca Biblia este adevarul absolut.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Ca sa deviem si mai mult, dar nu pot sa nu intreb: Raluca, tot de buna voie, acea mama din Brasov a ales sa faca 7 copii si unul pe drum, la 27 de ani? De buna voie si nu e o regula religioasa impusa, nu?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si as avea o remarca legata de pariul lui Pascal: nu crezi ca Lui Dumnezeu I-ar placea ca oamenii sa se straduie si ei putin sa afle adevarul? Nu crezi ca I-ar placea sa vada ca isi folosesc creierul din dotare pentru a cerceta toate lucrurile si a descoperi natura? Crezi ca le-ar da in cap - la figurat, dupa moarte - pentru asta? Este imoral sa incerci sa descoperi adevarul?
    Modificata de roxie; 02.03.2012 la 17:25:39.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Crezi ca un dumnezeu omniscient nu si-ar da seama ca tu crezi doar ca sa-ti acoperi spatele in caz de pici pe mana lui dupa moarte? Cum sa crezi ca un dumnezeu poate sa fie asa fraier incat pariul lui Pascal chiar sa fie un argument serios pentru a crede?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    E bine sa stie intre ce au de ales. Pune-ma pe mine sa aleg intre hinduism si wicca. De unde sa stiu ce aleg daca habar nu am cu ce se manaca fiecare? O alegere in adevaratul sens al cuvantului o faci in momentul in care cunosti pe deplin ambele variante. Vreti ca cei mici sa aleaga constient mai tarziu? Oferiti-le macar informatia, cu ce se mananca fiecare religie. Dar acum, sa fim iarasi seriosi...cati dintre noi ii invata pe copiii si celelate? Il poti invata despre Islam, Iudaism, Budism, Crestinism, in asa fel incat el sa faca o alegere?
    EU consider ca am ales bine, dar Silviu va avea la randul lui posibilitatea de a alege ce crede el ca este bine cand va fi mare. Dar iti spun de pe acum ca nu voi fi ok daca el va alege altceva, nu imi va fi indiferent si pana va avea el capul sa aleaga, il voi invata cat pot eu de bine ca Biblia este adevarul absolut.
    Si asta vrei sa se intample din frageda pruncie?
    Iti respect punctul de vedere dar nu am sa fiu niciodata de acord cu asa ceva. Mai mai una de crescut si nu vreau sa ii imbuib mintea la 5 ani cu palalelism intre culte si cu ore de religie

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de maryann32 Vezi mesajul
    Ca sa deviem si mai mult, dar nu pot sa nu intreb: Raluca, tot de buna voie, acea mama din Brasov a ales sa faca 7 copii si unul pe drum, la 27 de ani? De buna voie si nu e o regula religioasa impusa, nu?
    Iti spun sigur ca nu e o regula religioasa impusa. Chiar daca nu sunt penticostala, nu cred ca te da cineva afara din biserica daca folosesti metode de contraceptie. E in general in traditia familiei penticostale sa aiba multi copii (cati da Domnul), dar nu iti impune nimeni un numar. Asa cu religia si filosofia de viata ti-o alegi, o faci din priprie initiativa. Penticostalii practica botezul (adica intrarea in biserrica) de mari, de adulti- nu poti sa spui ca ea a fost cumva fortata sa adere la biserica, sau la principiile acesteia. Din pacate, bolile psihice, ca si cele fizice, nu au preferinte religioase. Oricum, asa cum zicea si Foxman, va fi pentru ea pedeapsa mai mare sa ajunga la o sectie de psihiatrie, Dumnezeu stie cum sunt tratati acolo pacientii, e o inchisoare fara data de gratiere. Nu poate decat sa ma doara inima pentru bebelusul mort, pentru ceilalti copii care au ramas fara mama si pentru femeia asta care, repet, sunt convinsa ca nu stia ce face si credea ca face un bine...

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    pana va avea el capul sa aleaga, il voi invata cat pot eu de bine ca Biblia este adevarul absolut.
    Of, cum suna asta.... Si crezi ca dupa aia va mai putea fi in stare sa aleaga cu propriul cap?

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Si as avea o remarca legata de pariul lui Pascal: nu crezi ca Lui Dumnezeu I-ar placea ca oamenii sa se straduie si ei putin sa afle adevarul? Nu crezi ca I-ar placea sa vada ca isi folosesc creierul din dotare pentru a cerceta toate lucrurile si a descoperi natura? Crezi ca le-ar da in cap - la figurat, dupa moarte - pentru asta? Este imoral sa incerci sa descoperi adevarul?
    Dimpotriva, Roxie. Dumnezeu nu iubeste nimic mai mult decat un om insetat dupa adevar. Daca omul vrea din toate puterile sa descopere adevarul, Dumnezeu vrea asta si mai mult. E ca si cum tu ai face un pas de bebelus inspre El, iar El ar veni alergand sa te ia in brate. Daca vrei cu adevarat sa descoperi adevarul, Dumnezeu se bucura cel mai tare. Pentru ca, cezi tu, Roxie, Dumnezeu spune ca EL e adevarul...

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Darwin e acum in rai sau in iad pt teoria lui?
    Modificata de roxie; 02.03.2012 la 18:25:52.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Crezi ca un dumnezeu omniscient nu si-ar da seama ca tu crezi doar ca sa-ti acoperi spatele in caz de pici pe mana lui dupa moarte? Cum sa crezi ca un dumnezeu poate sa fie asa fraier incat pariul lui Pascal chiar sa fie un argument serios pentru a crede?
    Dumnezeul in care cred eu, Foxman, este un Dumnezeu al iubirii. Este Dumnezeul care ne-a creat cu scopul de a fi cu El in vesnicie.
    Dumnezeul Bibliei, Cel din 3 Persoane, era perfect- la inceput, intre Ei exista o relatie perfecta, pentru ca Ei sunt persoane desavarsite, cu caractere desavarsite. Nu aveau cu sa faca aceasta relatie mai buna (fiind deja perfecta), dar au vrut s-o faca mai multa. De aceea au creat omul, dupa chipul si asemanarea Lor. Mai mult din iubirea Lor, mai mult din frumusetea Lor, mai mult din bunatatea si din gloria Lor. Asta este motivul pentru care ai fost si tu creat. Si da, omul a cazut in pacat si s-a indepartat de Dumnezeu dar de atunci Dumnezeu il cauta, incearca prin toate mijloacele sa in restaureze, sa il impace cu Sine, sa ii ofere vesnicia aceea despre care vorbeste Biblia. Dumnezeu il iubeste pe om atat de mult, incat s-a intrupat si s-a jertfit pe cruce ca sa impace si nevoia Lui de dreptate. Este un Dumnezeu care se bucura daca vrei sa afli adevarul, pentru ca El este adevarul, si Viata si Dragostea si tot ce e Bun. Si daca vii cumva la El prin acest banal pariu al lui Pascal, te asigur ca nu se va simti fraierit. TE-a castigat pentru relatia aia de dragoste pe care vrea sa ti-o ofere de la inceput, si asta e bucuria Lui cea mai mare.
    Asta e ceea ce as vrea ca si fiul meu sa stie. Dupa asta as vrea ca el sa se ghideze in viata.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Darwin e acum in rai sau in iad pt teoria lui?
    Habar nu am. Nu fac parte din tribunalul Cerului. Tu ce parere ai?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari