Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Mici atentii in stanga si in dreapta, sunteti de acord?

Deja a devenit o obisnuita din pacate ca atunci catre trebuie sa mergem undeva la stat ne inarma de acasa cu rabdare multa si cu "atentii" pentru ca daca nu esti "dragut/a" nu rezolvi ce ai de rezolvat.

De-a lungul anilor am avut de-a face in multe situatii cu functionari publici sau cadre medicale carora sa trebuiasca sa le dau ca sa obtin ceva (ceva ce oricum era dreptul meu), au fost si cateva cazuri (cateva subliniez) in care persoanele respective au refuzat sa primeasca si asta m-a mirat, am ajuns sa ma mir de normalitate ceea ce este trist.

Acum m-am mai detasat un pic, adica daca am de-a face cu un functionar public nu dau si chiar daca ma plimba de la un ghiseu la altul tot nu dau pentru ca imi permit sa nu dau. In schimb, cand vie vorba de sistemul sanitar nu imi permit acest lux de a nu da, pentru ca este vorba de sanatatea mea sau a celor dragi mie. Asa ca dau atentii doar ca sa primesc ceea ce oricum mi se cuvenea.

Am intalnit si aici in sistemul sanitar cadre medicale care nu primesc atentii si care isi fac meseria din pasiune insa din pacate sunt cazuri din ce in ce mai rare.

Voi ce parere aveti despre micile atentii date in stanga si dreapta?

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Un rau necesar....din pacate....Am ajuns la concluzia trista de altfel, ca daca nu dai...nu primesti.E vorba de mentalitate, de constiinta.Am niste rude-prieteni in Israel, si vorbeam cu ei de spaga noastra cea de toate zilele (in sistemnul sanitar, in invatamant, la primarie, in mai toate institutiile) si le spuneam ca de multe ori o ciocolata, o cafea, cateva bancnote rezolva situatia sau chiar daca intai esti refuzat/respins dupa ce dai dreptul se trece cu vederea.....si esti servit.Stiti ce mi-au spus? Ca noi i-am invatat....Bine-bine, dar daca x a dat, y la fel, eu cum sa risc sa nu mi se acorde aceeasi atentie ca lor? E o sabie cu doua taisuri....

stefaniajohansson
    Guest
    Andreea, din pacate si eu sunt de aceeasi parere cu cunostinta ta..ca daca te duci la ei fara vreo atentie, insa cu o atitudine sanatoasa, nu au curajul sa fie ********i. daca tu te respecti pe tine si le arati lor aceasta atitudine, ai mari sanse sa obtii ceea ce meriti fara a da atentii. si daca nu merge cu frumosul, merge cu: "as vrea sa vorbesc cu cineva responsabil, multumesc"
    dar, cum spunea si Gabi, in cazul cadrelor medicale, e cam aiurea sa risti..
    eu sunt convinsa ca daca fiecare ar scadea din valoarea atentiilor, la un moment dat s-ar ajunge la normalitate..dar acest moment poate fi peste 10 ani..sau peste 100:(((

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    din pacate e un lant a slabiciunilor...nu dai si esti corect e posibil sa intalnesti n piedici pe care nu le vei mai avea in momentul in care dai.
    singurul loc in care am dat o atentie a fost sistemul sanitar si aici as da oricand...desi sunt constienta ca nu e bine ce fac dar ceea ce se afla in joc e mult mai important decat o punga de cafea sau o suma de bani.am inalnit oameni care nu au vrut sa primeasca nici macar o floare ca si semn de multumire dar am intalnit si persoane care au evaluat grosimea si greutatea plicului .

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    daca nu dai nu primesti ! ha, ba sa stii ca primesti ! e adevarat ca ati mentionat si voi ca ati intalnit persoane care v-au refuzat...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    va spun cu cea mai mare sinceritate, nu am luat si nici nu am de gand sa iau ! am intradevar colegi care iau dar am si colegi care nu ar primi nici sa-i pici cu ceara ! eu personal nu pot, pur si simplu nu pot. ganditi-va ca lucrez intr-un loc unde urgenta e cu adevarat urgenta, si cand omu vine cand ii e necazu mai mare cum sa-i iei frate ??!! vezi familia cum te priveste disperata ca pe un Dzeu, ca viata ta e in mom ala in mainile tale si tu sa-i astepti "atentiile" ca sa faci ceva ???? never ever !!!

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    va spun cu cea mai mare sinceritate, nu am luat si nici nu am de gand sa iau ! am intradevar colegi care iau dar am si colegi care nu ar primi nici sa-i pici cu ceara ! eu personal nu pot, pur si simplu nu pot. ganditi-va ca lucrez intr-un loc unde urgenta e cu adevarat urgenta, si cand omu vine cand ii e necazu mai mare cum sa-i iei frate ??!! vezi familia cum te priveste disperata ca pe un Dzeu, ca viata ta e in mom ala in mainile tale si tu sa-i astepti "atentiile" ca sa faci ceva ???? never ever !!!
    si eu am zis mereu ca medici cu adevarat sunt cei de la UPU ..oamenii aia nu au timp de tocmeala sau sa isi aleaga pacientii dupa starea materiala cum fac unii mari profesori si ei nu mai depun nici un efort toata treaba o face echipa din spate alcatuita dinmedici rezidenti sau medici cu mai putini ani de experienta dar la fel depregatiti.(am vazut chestia asta la sp de copii el director mare pediatru venea doar la citi rezultatul si presupun luat plicul restul de restul se ocupau colegii lui mai tineri:)))

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Intradevar ..trebuie sa dai...insa sincer eu nu stiu sa dau ...:))
    Cand am nascut...am fost fff incapatanata, si anume nu l-am lasat pe sotul meu sa dea inainte(majoritatea asa fac)...mi se parea o atentie daca dai inainte, pe cand daca dai dupa..e mai mult o multumire!...Oricum pe medic nu l-am gasit decat dupa 3 zile sa ii dam banii...dupa aceea nici nu a mai venit la mine..:P poate au fost prea putini...:D
    Oricum nu am dat niciodata nimic pana sa nasc...insa pe bunicul meu nu l-au ridicat brancardierii cu targa de jos pana nu i-a bagat mama bani in buzunar...etc, etc exemplele pot continua...
    De multe ori ai dreptul la ceva, se poate rezolva acel ceva, insa ei nu vor sa faca nimic pana nu le dai...aviz functionarilor...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari