Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503

Nelamurit Legea educatiei nationale.Incotro?

Mare tam-tam in Parlament cu aceasta lege.Unii o vor, altii (pe buna dreptate), nu.Guvernul isi asuma raspundera la Legea Educatiei.Profesorii intra in grava japoneza.Din cate am observat, este vorba de remuneratia profesorilor si problema studierii geografiei si a istoriei in limba minoritatilor pentru acestia.Probabil mai sunt si alte nemultumiri, dar mie aceste aspecte mi-au ramas in minte.De ce nu pot studia si minoritatile geografia si istoria in limba romana, limba care, din cate stim cu totii, este limba oficiala a statului Roman.Pentru limba asta au murit stramosii nostri.Cum poti sa inveti despre Mihai Viteazul, Stefan cel Mare, A.I. Cuza, etc. in alta limba decat cea romana?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Mare tam-tam in Parlament cu aceasta lege.Unii o vor, altii (pe buna dreptate), nu.Guvernul isi asuma raspundera la Legea Educatiei.Profesorii intra in grava japoneza.Din cate am observat, este vorba de remuneratia profesorilor si problema studierii geografiei si a istoriei in limba minoritatilor pentru acestia.Probabil mai sunt si alte nemultumiri, dar mie aceste aspecte mi-au ramas in minte.De ce nu pot studia si minoritatile geografia si istoria in limba romana, limba care, din cate stim cu totii, este limba oficiala a statului Roman.Pentru limba asta au murit stramosii nostri.Cum poti sa inveti despre Mihai Viteazul, Stefan cel Mare, A.I. Cuza, etc. in alta limba decat cea romana?
    iti voi da un raspuns care nici pe mine nu ma multumeste, dar cunosc realitatea pentru ca eu am lucrat cu minoritati. este o mare aberatie sistemul de invatamant pentru scolile cu predare in limba maghiara. si sa-ti spun de ce. copilul acela vorbeste acasa maghiara, pentru ca parintii sunt maghiari. e limba lui materna si daca cineva spune ca nu e normal sa fie asa, nu stie ce vorbeste. apoi, gradinita este in limba maghiara. afara vorbeste cu ceilalti copii tot in limba lui. si incepe scoala. clasa I mai merge, insa din clasa a II+a i se impune sa invete dupa un manual care urmeaza programa copiilor de la sectia romana. cele mai mari probleme insa apar din clasa a V-a, cand manualele devin atat de dificile, incat copilul se vede in fata a ceva ce nu intelege deloc si trebuie sa invete pentru ca la final de ciclu are un examen. profesorul nu poate rupe ora pentru a-l invata romaneste, pentru a face conversatie de incepatori, pentru ca are de parcurs o programa scolara si o planificare pe care daca nu le respecta este sanctionat. in clasa a VIII+a, pe langa limba si literatura romana, se studiaza istoria romanilor si geografia Romaniei in limba romana. limbajul este foarte dificil si efectiv se ajunge la invatat pe de rost, fara niciun sens.el nu va sti sa iti spuna ce a mancat dimineata, dar stie sa identifice un co mplement circumstantial de cauza sau sa gaseasca metafore intr-un text poetic.asta e realitatea si e absurda. de la bucuresti e foarte usor de dat ordine si de vorbit, iar daca tu ca roman si prfesor incerci sa schimbi sau sa propui ceva, esti impotriva ""natiunii"... eu personal am fost atat de scarbita de invatamant, de sistem in sine, nu de copii (de ei si acum mi-e dor), de coruptie si mai ales de nedreptate si de promovarea nulitatilor in detrimentul copiilor buni, incat am demisionat... :)

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Bun,dar daca traieste in Romania,nu e de datoria lui sa invete romaneste?????????
    Cunosc caz cand parintii au trimis copilul in arad la rude pentru a invata romaneste sa poata lua o nota de trecere la Bac.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    iti voi da un raspuns care nici pe mine nu ma multumeste, dar cunosc realitatea pentru ca eu am lucrat cu minoritati. este o mare aberatie sistemul de invatamant pentru scolile cu predare in limba maghiara. si sa-ti spun de ce. copilul acela vorbeste acasa maghiara, pentru ca parintii sunt maghiari. e limba lui materna si daca cineva spune ca nu e normal sa fie asa, nu stie ce vorbeste. apoi, gradinita este in limba maghiara. afara vorbeste cu ceilalti copii tot in limba lui. si incepe scoala. clasa I mai merge, insa din clasa a II+a i se impune sa invete dupa un manual care urmeaza programa copiilor de la sectia romana. cele mai mari probleme insa apar din clasa a V-a, cand manualele devin atat de dificile, incat copilul se vede in fata a ceva ce nu intelege deloc si trebuie sa invete pentru ca la final de ciclu are un examen. profesorul nu poate rupe ora pentru a-l invata romaneste, pentru a face conversatie de incepatori, pentru ca are de parcurs o programa scolara si o planificare pe care daca nu le respecta este sanctionat. in clasa a VIII+a, pe langa limba si literatura romana, se studiaza istoria romanilor si geografia Romaniei in limba romana. limbajul este foarte dificil si efectiv se ajunge la invatat pe de rost, fara niciun sens.el nu va sti sa iti spuna ce a mancat dimineata, dar stie sa identifice un co mplement circumstantial de cauza sau sa gaseasca metafore intr-un text poetic.asta e realitatea si e absurda. de la bucuresti e foarte usor de dat ordine si de vorbit, iar daca tu ca roman si prfesor incerci sa schimbi sau sa propui ceva, esti impotriva ""natiunii"... eu personal am fost atat de scarbita de invatamant, de sistem in sine, nu de copii (de ei si acum mi-e dor), de coruptie si mai ales de nedreptate si de promovarea nulitatilor in detrimentul copiilor buni, incat am demisionat... :)
    Cu atat mai mult cu cat mediul de acasa nu le ingaduie sa invete romana, limba tarii in care traiesc, si pe ale carei legi ar trebui sa le respecte, SCOALA ar trebui sa le ofere toate "sansele" sa invete limba romana (sa fie obligati sa o faca, de ce nu, nu e oare limba tarii sub a carei constitutie se supun?). De ce ar fi mai important ca elevii maghiari sa stie anumite notiuni de geografie si istorie (sa nu uitam ca perspectiva aupra geografiei si istoriei predata in Ungaria este, sa zicem, un pic diferita de cea din manualele de la noi), decat limba majoritara si oficiala a tarii in care traiesc?
    Daca pe ei familia nu ii invata romaneste (nu le trebuie, doar traiesc intr-o comunitate relativ inchisa, nu?), scoala nu ii invata romaneste, atunic de ce me miram si ne revoltam cand, aflati in secuime, vrei sa intri intr-un magazin/restaurant/ farmacie, pt o urgenta/ etc. si nu te serveste nimeni, pt ca ce? e vina lor? tu nu vorbesti maghiara,. iar ei nu inteleg romaneste?
    Si sa privim si reversul istoric al aceleasi monede: Pana nu f demult (suficient de demult ca noi sa uitam), Ardealul facea parte din Imperiul austro-ungar. Care era limba oficiala, limba tuturor legilor, a triunalelor, limba care trebuia invatata obligatoriu in scoli (invatamantul trebuia facut in lb respectiva, ca nu se respecta asta de fiecare data, e alta treaba)? Maghiara. Avea populatia majoritara vreun cuvant de spus? Nu, daca acesta nu era pe ungureste (Imi amintesc foarte clar o scena din Ion, de Rebreanu, in care acesta era la tribunal si vorbea maghiara. altor saraci tarani romani, care nu apucasera sa invete romaneste, li se facea "dreptate"- sau nu- fara ca ei sa priceapa o boaba din ce se vorbea acolo). Cu atat mai mult cu cat ei sunt o minoritate in Romania (fara a jigni pe nimeni, am prieteni unguri, nu am avut conflicte sau experiente negative cu nimeni, si nici nu sufar de xenofobie- vorbesc pur si simplu principial), trebuie sa faca scoala in limba romana. Altfel, daca limba tarii nu o cunosc, de legile tarii nu se prea intereseaza (cum sa le pese daca nici macar nu le pot citi, intelege), nu ar fi mai justificata autonomia aceea pe care si-o doresc atat de mult?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Problema e ca minoritatilor nationale si aici ma refer la cea maghiara, li s-au acordat atatea drepturi, dar tot li se par putine, nesatisfacatoare.Li s-a acordat dreptul de a studia in limba materna, placute bilingve la intrarea/iesirea in/din localitati, sunt reprezentati in parlamentul Romaniei, au chiar si un ministru de etnie maghiara...Ce mai vor!?Ce nu le ajunge!?De multi ani cer autonomia tinutului secuiesc.De asta mi-e teama, ca li se va acorda la un moment dat si asta, si atunci ce mai ramane?Ca in scurt timp sa avem nevoie sa ne legitimam cand vom merge in Ardeal, in tara NOASTRA?Unde s-a mai intalnit asa ceva?In Franta, Germania, S.U.A.?Ma indoiesc.Nu le convine situatia?Nu-i tine nimeni aici cu forta.Vorbesc in familie limba lor, nu-i obliga nimeni sa n-o foloseasca, dar, in exterior, cand eu, roman, vin acolo, vreau sa mi se vorbeasca in limba MEA, limba romana,limba oficiala.Eu nu merg in alta tara si sa am pretentia sa mi se vorbeasca in limba mea.Dar stau si ma intreb si eu ca si altcineva de mai sus:cum poti locui intr-o tara o viata intreaga si sa nu cunosti limba respectiva!?Nu cred ca n-o cunosc.Cum e posibil asa ceva?De ce sa studieze limba oficiala a tarii ca pe o limba straina?In legea educatiei este specificat la Art.19 (parca), un anumit numar de elevi pentru a se intruni cadrul legal de constituire a scolilor (parca).Pentru minoritati, in Art.36 nu se stipuleaza acelasi lucru.Deci, indiferent de nr. de elevi, se constituie scoala.Au ei un avantaj in privinta asta?Au.Si tot ei sunt nemultumiti.Ei vor fi multumiti si vor dormi linistiti cand vor obtine autonomia tinutului secuiesc.Intradevar, Ardealul a fost multa vreme sub ocupatia Austro-Ungara, a fost impusa limba maghiara ca limba oficiala pe teritoriu romanesc, dar sa nu uitam ca aici au fost adusi etnici maghiari sa populeze zona, iar romanii obligati sa invete lb. lor,ba chiar au fost supusi la foarte multe umilinte si torturi daca foloseau limba romana..Dar, dupa al doilea razboi mondial au avut suficient timp, zic eu, ca etnicii maghiari sa invete si limba romana.Deci, ce mai vor ei?

Floricica Avansata timyg's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    2.003
    nu as vrea sa jignesc pe nimeni, dar cred ca nu v-ati pimbat destul prin tara, sa vedeti ca nu doar in lb maghiara scrie pe acele placute la intrarea/iesirea din localitate.sunt placute unde scrie si in lb germana, lb ucraineana.... asta nu va deranjeaza?
    eu una sunt unguroaica, si nu mi-e rusine dar nici nu ma laud cu asta.vorbesc perfect ambele limbi, am terminat liceul la sectia maghiara, am dat bacul din lb maghiara, iar dupa asta am terminat facultatea de psihologie la sectia romana cu o nota la licenta bunicica ( 9,60).eu am fost norocoasa si am avut multi prieteni romani si astfel am invatat lb romana.nu la scoala, nu facand geografia, istoria romaneste, sau invatand din aceleasi manuale din care au invatat si colegii mei de liceu de la sectia romana.am avut colegi de clasa, care pur si simplu au invatat lectia pe de rost ( au memorat-o ca pe o poezie) neintelegand nimica din ea. oare acesta e scopul? inveti ceva pt o nota, ca vine profesorul si te asculta ,dar tu nu stii ce ai invatat.
    in alta ordine de idei, cu acordarea autonomiei in secuime nici eu nu sunt deacord. traim in Romania,iar cui nu-i place poate sa plece, Europa e mare....
    iar faptul ca minoritatile maghiare sunt reprezentate in parlament nu se datoreaza faptului ca " li s-a acordat dreptul" . acei demnitari au fost alesi. acuma cu ce suntem de vina ca maghiarii au votat in numar mai mare decat ucrainenii,rromii.... si alte nationalitati ( care la randul lor si ei au reprezentanti in parlament, stati linistita, nu doar maghiarii)...
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Problema e ca minoritatilor nationale si aici ma refer la cea maghiara, li s-au acordat atatea drepturi, dar tot li se par putine, nesatisfacatoare.Li s-a acordat dreptul de a studia in limba materna, placute bilingve la intrarea/iesirea in/din localitati, sunt reprezentati in parlamentul Romaniei, au chiar si un ministru de etnie maghiara...Ce mai vor!?Ce nu le ajunge!?De multi ani cer autonomia tinutului secuiesc.De asta mi-e teama, ca li se va acorda la un moment dat si asta, si atunci ce mai ramane?Ca in scurt timp sa avem nevoie sa ne legitimam cand vom merge in Ardeal, in tara NOASTRA?Unde s-a mai intalnit asa ceva?In Franta, Germania, S.U.A.?Ma indoiesc.Nu le convine situatia?Nu-i tine nimeni aici cu forta.Vorbesc in familie limba lor, nu-i obliga nimeni sa n-o foloseasca, dar, in exterior, cand eu, roman, vin acolo, vreau sa mi se vorbeasca in limba MEA, limba romana,limba oficiala.Eu nu merg in alta tara si sa am pretentia sa mi se vorbeasca in limba mea.Dar stau si ma intreb si eu ca si altcineva de mai sus:cum poti locui intr-o tara o viata intreaga si sa nu cunosti limba respectiva!?Nu cred ca n-o cunosc.Cum e posibil asa ceva?De ce sa studieze limba oficiala a tarii ca pe o limba straina?In legea educatiei este specificat la Art.19 (parca), un anumit numar de elevi pentru a se intruni cadrul legal de constituire a scolilor (parca).Pentru minoritati, in Art.36 nu se stipuleaza acelasi lucru.Deci, indiferent de nr. de elevi, se constituie scoala.Au ei un avantaj in privinta asta?Au.Si tot ei sunt nemultumiti.Ei vor fi multumiti si vor dormi linistiti cand vor obtine autonomia tinutului secuiesc.Intradevar, Ardealul a fost multa vreme sub ocupatia Austro-Ungara, a fost impusa limba maghiara ca limba oficiala pe teritoriu romanesc, dar sa nu uitam ca aici au fost adusi etnici maghiari sa populeze zona, iar romanii obligati sa invete lb. lor,ba chiar au fost supusi la foarte multe umilinte si torturi daca foloseau limba romana..Dar, dupa al doilea razboi mondial au avut suficient timp, zic eu, ca etnicii maghiari sa invete si limba romana.Deci, ce mai vor ei?
    Modificata de timyg; 29.10.2010 la 13:42:33.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Timy, nu cred ca cineva cu o gandire cat de cat normala ar avea ceva sa-ti reproseze tie, sau altor persoane care gandesc in felul tau. Eu una nu obiectez impotriva placutelor bilingve, ci impotriva refuzului de a invata limba tarii in care traiesti (comentariul meu a fost scris ca reactie a celor relatate de snowdace), insistentei de autonomie, pe care eu una nu o pot accepta nici ca idee. Revolta mai vine si din faptul ca unii dintre noi (mie nu mi s-a intamplat, am auzit doar intamplarile altora, bunicul meu, de pilda), trecand prin secuime, au fost refuzati in magazine, restaurante, etc, din cauza faptului ca vorbeau romana, dar nu maghiara. Toate astea iti lasa un gust amar. La fel de amar ar putea sa fie gustul lasat de prejudecatile romanilor fata de maghiari. Trebuie sa recunosti insa ca insistenta pe autonomie si unele atitudini de acest gen nu au cum sa ne lase reci nici pe noi.

Floricica Avansata timyg's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    2.003
    dupa cum am scris nici eu nu sunt deacord cu autonomia.
    iar referitor la zona locuita de secuime , am auzit si eu tot felul. am avut "norocul" sa cunosc oameni din acea zona , si nu mi-a venit sa cred cat de incuiati pot fi unii oameni. dar pentru asta nu ar trebui sa improscam cu noroi in toti maghiarii.maghiari nu locuiesc doar in acea zona,suntem destul de raspanditi in Romania.
    pe mine personal m-a deranjat putin comentariul facut de " eliza rares", ca maghiarilor li s-a acordat prea multe, ca si cum ar fi primit anumite favoruri, iar alte minoritati nu. la mine in oras exista liceu cu predare in lb maghiara, liceu cu predare in lb ucraineana, nu departe de noi sunt si scoli cu predare in lb germana.tuturor minoritatilor li s-au acordat aceleasi drepturi.nu suntem noi maghiarii cu mot in frunte.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Cred ca atitudinea unor maghiari din secuime, tocmai aceea despre care vorbeam, era cea care a starnit revolte. Acum si tu intelegi asta, asa ca eu nu pot decat sa sper ca nu o iei personal. Eu una, ti-am spus, am preieni unguri atat din Ungaria cat si din ardeal,si niciodata nu am avut vreo problema in a ne intelege sau accepta reciproc.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de alinna Vezi mesajul
    Bun,dar daca traieste in Romania,nu e de datoria lui sa invete romaneste?????????
    Cunosc caz cand parintii au trimis copilul in arad la rude pentru a invata romaneste sa poata lua o nota de trecere la Bac.
    prin constitutie, limba statului roman este limba romana. insa cum poti obliga un copil sa o invete in conditiile in care el nu are contact cu aceasta?si ce faci cu cei care nu au rude romani sau in zone romanesti? da, sunt parinti responsabili care cauta prin orice mijloace sa ofere copiilor posibilitatea de a o invata. eu am predat la scoala cu predare in limba romana si am avut elevi maghiari care studiau in limba noastra pentru ca asa au considerat parintii ca e mai bine. si s-au si adaptat foarte bine. de exemplu, am avut o fetita la clasa de pedagogic care atunci cand a venit nu stia mai mult decat sa salute. iar cand a terminat a luat 10 la oral si peste 9 la scris la literatura romana, ca sa nu mai spun ca citise tot ce se cerea si ca se exprima perfect. o alta fata, de la un liceu maghiar, venea sa o pregatesc pentru admitere la drept in Bucuresti. la fel, se exprima la nivelul celor mai buni elevi romani si stia o gramatica demna de facultatea de filologie. acum a terminat dreptul si e in Bucuresti in continuare. nu spun ca nu sunt si astfel de cazurri. insa nu poti judeca pe toti dupa cateva exceptii fericite. si mai sunt acolo probleme in care nu vreau sa intru neaparat, dar care sunt o mare piedica in invatarea limbii romane.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de timyg Vezi mesajul
    dupa cum am scris nici eu nu sunt deacord cu autonomia.
    iar referitor la zona locuita de secuime , am auzit si eu tot felul. am avut "norocul" sa cunosc oameni din acea zona , si nu mi-a venit sa cred cat de incuiati pot fi unii oameni. dar pentru asta nu ar trebui sa improscam cu noroi in toti maghiarii.maghiari nu locuiesc doar in acea zona,suntem destul de raspanditi in Romania.
    pe mine personal m-a deranjat putin comentariul facut de " eliza rares", ca maghiarilor li s-a acordat prea multe, ca si cum ar fi primit anumite favoruri, iar alte minoritati nu. la mine in oras exista liceu cu predare in lb maghiara, liceu cu predare in lb ucraineana, nu departe de noi sunt si scoli cu predare in lb germana.tuturor minoritatilor li s-au acordat aceleasi drepturi.nu suntem noi maghiarii cu mot in frunte.
    legea minoritatilor nu se refera doar la cea maghiara, ci la toate minoritatile din Romania.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari