Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659

Lapte otravit

Buna fetelor!

Am primit astazi un mail, in mare parte stiam despre ce este vorba dar, totusi am luat hotararea sa urmez sfatul din acest mail si sa vi-l prezint si voua. Eu inca ii dau Anisiei lapte praf, nu pt ca n-as fi cumparat lapte de vaca insa..pt ca nu-l accepta sub nicio forma, nu-i place gustul si am incercat s-o pacalesc dar fara sanse de izbanda. Precizez ca eu laptele il cumpar de la un vecin care are rude in apropiere de Bucuresti si care are 2 vaci, pe cel din comert nu-l suport nici eu, mai iau cateodata la punga de plastic cu termen mic de valabilitate.

Mailul suna in felul urmator :

Lapte otravit!

Cititi cu atentie si luati o atitudine hotarita!

Merita gindit bine tot ce scrie aici !

UNDE SUNT CENTRELE DE COLECTARE A LAPTELUI?

DE CE ACCEPTAM SA FIM OTRAVITI?

Lapte otravit!

O vizita la o pensiune din zona Bran-Moeciu este un prilej de intoarcere la natura, prilej sa ne hranim pe noi si copiii nostri in mod sanatos. Pentru mine a fost insa si un prilej sa discut cu oamenii din zona, si sa imi dau seama unde ne-au adus guvernele din ultimii 21 de ani si patrunderea neconditionata in viata noastra a acestor furnicare si sursa de vanzare a mancarurilor pline de chimicale si euri, ce curg catre noi din rafturile supermarketurilor, de care am fost obligati sa devenim dependenti.

Am discutat astfel cu tanti Mita, o femeie de 60 de ani, nascuta si crescuta la Moeciu, pentru care, anul 2010 inseamna unul mai prost de 100 de ori decat anul 1989, atunci cand ea avea 20 de vaci, in plin comunism, care insa generau lapte, branza, cas, pe care tanti Mita il dadea la cooperative sau il vindea direct la Brasov in piata, si din care a reusit sa isi faca casa pentru ea si copii ei.

Dupa 21 de ani de capitalism salbatic, tanti Mita, care dupa trasaturile fetei arata tot la fel ca o femeie de 40 de ani din Bucuresti (femeie a carei sanatate este tocata de stres, zgomot, praf), mai are doar 3 vaci care pasc numai pe muntii din zona Moeciu, insa vrea sa mai renunte la inca doua vaci, pentru ca centrul de colectare a lapteului de la Bran s-a desfiintat, intrucat nu mai aveau cui sa vanda laptele si produsele din lapte, astfel incat nu are sens sa se mai ingrijeasca de trei vaci.

Va mai pastra una singura, pentru ca, zice tanti Mita, "nu inteleg cum de beti voi vopseaua aia alba de-i zice lapte, care are miros asa de zici ca-i sampon si care sta in cutiile alea de aluminiu!"

Si are dreptate. Daca te uiti la consistenta laptelui de vaca de munte, il vezi cat de gros si de gras este, mai ales pentru copii si batrani fiind adevarate surse de sanatate, daca vezi cum se face branza, fara pastile, fara cheaguri, iti pui in primul rand o intrebare:

Daca centrele de colectare a laptelui de la acesti producatori s-au desfiintat, astfel incat ei, SINGURII CARE PRODUC ECOLOGIC SI SUNT SURSA DE PRODUSE SANATOASE, fiind deliberat trimisi in faliment, de unde naiba iau astia de la Danone, Milli sau Tnuva laptele pentru produsele lor?

Mai tineti minte de scandalul din 2007 cand compania Danone a fost amendata, in iulie, de catre Autoritatea Veterinara deoarece nu a informat despre importurile de materie prima, dar reprezentantii companiei spus ca nu au aflat la timp despre aceasta prevedere legala? Scandalul s-a chemat 'dioxina in iaurt' si pana la coada, Danone a iesit ca nu foloseste substante nocive in iaurturile sale si a urmat apoi o intreaga mascarada cu Teo Trandafir plimbandu-se in halat prin fabrica si adaugand la kilogramele ei deja existente, altele, in timp ce manca dintr-un iaurt al acestei companii. (Acum e prin spital, ca Dumnezeu nu bate cu bata si nici pe toti deodata! Cine ii plateste spitalizarea?)

Potrivit infomatiilor furnizate de Autoritatea Nationala Sanitar Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA), valoarea amenzii data firmei Danone a fost de 10.000 de lei, insa atunci am aflat faptul ca singura legatura intre produsele facute de Danone si laptele sanatos de vaca este doar culoarea alba. Am aflat astfel ca Danone a fost amendata pentru ca toata "materia prima" (asa se cheama chestia din care se face lapte si iaurturile] domnilor, nu se numeste in actele de import lapte, pentru ca nu este lapte, ci "materie prima"), adica pulberile alea albe care apoi se dizolva in apa, pastilutele, cheagurile alea pline de chimicale, se IMPORTA! Mai nimic nu se cumpara din Romania , de la producatori, astfel incat SUNTEM OTRAVITI LENT SI NI SE BAGA ACESTE SURSE DE CANCER IN CORP si ne miram de explozia numarului de decese din cancer. Se mai cumpara lapte de la producatorii care au ferme, insa vacile alea si laptele lor, in conditiile in care mananca furaje chimicale, si tot felul de nutrienti, numai lapte sanatos nu dau.

Iar tanti Mita, care in viata ei nu a conceput ca vaca ei sa manance altceva decat iarba grasa de pe pajistile muntilor din Moeciu-Bran, a ajuns in raiul capitalist sa mai aiba doar 3 vaci, fata de cele 20 detinute in timpul iadului comunist... Din pacate nu mai avem timp sa ne hranim sanatos si acceptam aceste otravuri care ni se servesc industrial.

Un cunoscut, care are facultatea de microbiologie facuta mi-a zis: “La cat lapte se vinde in Romania si in general in lume, tu chiar crezi ca exista atatea vaci, bivolite, oi sa capre sa il genereze? daca ai stii ce se baga in mancarea noastra ai innebuni!”, si i-am spus sa nu imi zica...ca sa continui sa ma mint frumos.

Duceti-va copiii la o pensiune de la munte si dati-le o saptamana lapte,iaurt, cas, branza sau unt de stana, sa vedeti cum capata culoare rosie in obraji in locul palorii zilnice.
    Numai de noi depinde ca acesti ultimi mohicani, asa cum este si tanti Mita, sa nu dispara cu totul, si numai daca ne vom orienta ca turismul rural, ecologic, si vom cumpara de ei produsele naturale sanatoase, vom putea sa-I salvam pe cei care tanti Mita , vom putea sa ne mai salvam cat de cat si sanatatea noastra, si vom reusi sa-i boicotam pe Danone, Milli sau Tnuva si otravurile servite de acestia. Stiti de ce? Pentru ca laptele adevarat de la vaca lui tanti Mita se strica in 24 de ore, in vreme ce laptele de la Danone, Milli sau Tnuva, asa cum scrie pe cutiile alea de carton cu folii de aluminiu la interior, are termen de valabilitate si cate 12 luni de zile!!! De la aracetul pus in el!

DATI MAI DEPARTE, CA SA SE STIE CUM SUNT ROMANII INTOXICATI DE CATRE STRAINII CARE AU VENIT LA NOI CA SA SE IMBOGATEASCA FARA SCRUPULE, PE SPINAREA NOASTRA.

NU VA POT INDEMNA SA NU MAI CUMPARATI PRODUSE LACTATE DE LA ACESTE FIRME, DEOARECE AM VAZUT CE S-A INTAMPLAT IN ZILELE CAND AM FOST INDEMNATI SA NU MAI CUMPARAM BENZINA DE LA STATIILE DE BENZINA. INGHESUIALA A FOST ATUNCI SI MAI MARE, FATA DE ZILELE NORMALE.

NE MERITAM SOARTA, FIINDCA NU SUNTEM UNITI SI NU LUAM FERM ATITUDINE!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    mi se pare destul de exagerat. de acord, mail-urile de acest gen au un scop bine definit, insa nu trebuie luate ad-literam... cred ca daca am sta sa analizam tot ce bagam in gura in nfiecare zi cei ce nu o avem pe tanti Mita la tara si nici pe Joiana in grajd, nu am mai manca nimic... de exemplu, am un prieten care a lucrat intr-un abator si mi-a explicat cum se injecteaza carnea pentru a trage la cantar; credeti ca numai in abatorul unde lucra el? nu! peste tot! si masinaria care o facea era adusa din Germania cu inginer de intretinere cu tot... asa ca.... ori ne facem o ferma eco, ori...gasim una de la care sa cumparam produsele.. :))

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    S-a gasit unul sa scrie baliverne si sa trimita pe net si cel putin 50% din cei care l-au primit au si simtit fiori pe sira spinarii!!! O doamne, dar voi chiar credeti tot ce cititi, tot ce le trece la unii prin cap??? Cum sa puna mai aracet in lapte, ca sa fie mai alb??? In cel mai rau caz sa puna un colorant alimentar, care e la fel de comestibil ca si ceilalti coloranti existenti pe piata, desi nu cred asta! Laptele e lapte mai si nu au cum sa vanda ca lapte proaspat un lapte reconstituit din lapte praf pt ca e o diferenta vizibila si la gust si la miros si la consistenta si la tot. Laptele din astfel de fabrici e colectat, omogenizat, se aduce la un standard de grasime, pasteurizat, ambalat aspetic. Si normal ca laptele de 1.5 grasime din comert are o culoare mai "paldida" decat laptele de 4-5 % grasimi al coanei Mita. Oare voi aveti idee ca oamenii simpli ca coana Mita, puneam apa in lapte sau cum zicea cineva pe la alt topic, urina ca sa aiba o densitate buna si mai stiu eu ce, pt ca ei nu vedeau o asa mare nenorocire in asta. Daca vreti sa beti asa ceva, nu va retine nimeni. Eu nu as bea nici moarta lapte de la tarani, in afara de lapte de la vaca bunicii mele.
    Pe de alta parte toate produsele lactate care se fac cu lapte praf, coloranti, conservanti si toate cele ce se mai gaseste prin ele, se fac pt ca asta se cere. Producatorii scriu pe eticheta, dar peste 70% din cumparatori nu citesc eticheta, nu-i intereseaza ce baga in gura. Atunci pe producator de ce l-ar interesa? Cand ma duc la magazin, vad numai oameni care ia produsul si-l arunca in cos, fara a se uita pe eticheta...singurul lucru la care se uita e pretul si atat. Atunci cine e de vina? Producatorul pt ca produce sau cumparatorul care cumpara???

Floricica Nou Venita stasyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2010
    Postari in forum
    224
    Din nefericire nu e exagerat, dar e mai usor sa ne mintim frumos, sau sa ignoram acest gen de informatii. Locuiesc de ceva timp in Germania, si desi restrictiile la ingrasamant sunt destul de ridicate, controluri se fac, se mai gasesc in comert si produse (legume/fructe) la care s-a folosit un concentrat de 15 mai mare decat cel admis.....fara cuvinte....al doilea exemplu: pe 1 mpatrat locuiesc 20 de pui, care in maxim 10 zile devin pui de supa (cu antibiotice, hormoni)- nu vreti sa stiti cum arata vii (mai ceva ca niste zombie), nici ce primesc de mancare, si nici cat de sanatosi sunt.....numarul trei: in produsele semipreparate si conserve se gasesc doua substante cancerigene care f des sunt trecute cu vederea (in cantitati mici nu strica, dar daca cumperi 3,4 produse si in fiecare e "doar" o cantitate mica......si normal ca 1+1=nociv) xanthan si guarkenmehl, imi cer scuze pt cea din urma am gasit traducerea. Va pot spune doar ca e vb de niste boabe de fasole originare din Africa si considerate extrem de cancerigene.....si lista ar putea continua....Ce alternative avem? Nu prea multe: ori avem pe cineva in care avem incredere la tara, ori cumparam bio (dar atentie! nu toate produsele pe care se afla sigla bio sunt intr-adevar bio), ori incercam sa consumam alimente care nu sunt schimbate genetic.....Noi personal am inceput sa ne informam in urma cu 3 ani, cand in jurul nostru 70% din cunostinte, neamuri, prieteni au constatat ca au cancer....De atunci consumam doar produse bio cam 99%, si produse nemodificate genetic. Sunt putini cei care ne inteleg si care ne respecta decizia, sunt si mai putini cei care ne urmeaza sfatul....Dar cum speranta moare ultima.....
    Modificata de stasyana; 11.04.2011 la 22:17:25.

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Ok,fetelor,credeti ceea ce vreti voi, imi cer scuze ca v-am deranjat cu astfel de aberatii de mailuri, eu insa m-am simtit datoare s-o fac.
    Fiecare e liber sa creada ce vrea si sa aleaga ce cumpara pentru copilul sau. Cu siguranta or fi exagerari in aceste mailuri care se perinda pe net insa...niciodata nu iese fum fara foc.
    Pentru cine a avut posibilitatea sa calatoreasca/traiasca prin alte tari/continente, cu siguranta a observat ca firme ce le gasim si la noi au acolo produse care dpdv al consistentei,gustului,culorii,calitatii n-au nici cea mai mica legatura cu ceea ce vedem pe piata romaneasca: de la pampers,sampoane, produse cosmetice,hrana,cafea... Si asta ar trebui sa ne ridice un semn de intrebare!

In fine...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Ei, si ce se va intampla?O vreme (poate cateva zile) nu vom mai lua acele produse, dar vom reveni la ele.De ce ?Pentru ca nu toti avem posibilitatea sa luam de la bunici de la tara produse lactate.Daca nu le luam din comert, de unde altundeva sa le luam?Nimic, absolut nimic din magazine si din piete nu mai este natural, absolut nimic.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Eu nu spun ca stiu ce se afla in cutiile de lapte din comert, nu pot baga mana in foc pt nimic din ceea ce e in comert.
    Dar sa-mi spuna mie cineva ca o femeie de la tara, muncita si arsa de soare, arata la 60 de ani, ca una de la oras de 40...gogorita mai mare nu am auzit in viata mea. Poate viceversa.
    Mi se pare totul cusut cu ata alba si muuuult exagerat.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Poate daca respectiva doamna de 60 de ani este chiar o doamna careia altcineva ii cultiva ogorul si da la sapa, mulge vaca, praseste, etc....Atunci, poate, da, ar arata de 40 de ani.

Floricica Nou Venita stasyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2010
    Postari in forum
    224
    Citat Postat de anissia Vezi mesajul
    Ok,fetelor,credeti ceea ce vreti voi, imi cer scuze ca v-am deranjat cu astfel de aberatii de mailuri, eu insa m-am simtit datoare s-o fac.
    Fiecare e liber sa creada ce vrea si sa aleaga ce cumpara pentru copilul sau. Cu siguranta or fi exagerari in aceste mailuri care se perinda pe net insa...niciodata nu iese fum fara foc.
    Pentru cine a avut posibilitatea sa calatoreasca/traiasca prin alte tari/continente, cu siguranta a observat ca firme ce le gasim si la noi au acolo produse care dpdv al consistentei,gustului,culorii,calitatii n-au nici cea mai mica legatura cu ceea ce vedem pe piata romaneasca: de la pampers,sampoane, produse cosmetice,hrana,cafea... Si asta ar trebui sa ne ridice un semn de intrebare!

In fine...
    Buna Anissia, eu nu cred ca trebuie sa iti ceri scuze....esti in aceeasi situatie ca si mine, desi imi previn prietenii , familia si cunostintele in ceea ce priveste o "alimentatie sanatoasa" ori nu sunt luata in seama, ori mi se spune ca nu au cum....scuze se gasesc intotdeauna. Si in ceea ce priveste Pampers-ul, mancarea pt copii din borcanase, laptele praf, servetele umede, sampon s.a.m.d. iti dau perfecta dreptate. Ceea ce se gaseste pe piata romaneasca nu au calitatea celor din vest. Dar romanii s-au invatat sa "taca si sa inghita".Stiati ca : in in mai toate pizzeriile, restaurantele si altele, nu se mai foloseste branza si nici sunca? ca exista un preparat chimic care arata la fel cu cele doua produse? inchei ca si tine....in fine...fiecare isi vede de viata lui, ma intreb totusi de ce ne grabim sa scriem pe forum, daca dezinteresul e total....

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Si eu primesc astfel de mailuri si le dau mai departe, chiar daca nu le cred nici in proportie de 20% macar. Le dau mai departe pentru ca chiar daca sunt niste simple zvonuri nefondate, trebuie sa le dau si altora posibilitatea sa aleaga daca le cred sau nu. Pana la urma, oricat de neadevarat ar fi continutul mesajului, esenta lui este una buna, ne indeamna sa mancam natural. Asa ca daca macar cativa se vor speria de ce scrie acolo, si vor decide sa cumpere mancare mai naturala, tot e bine. :)

stefaniajohansson
    Guest
    buna stasyana! ma bucur ca te-am gasit aici:) si eu cumpar aproape doar BIO si nemodificat genetic:) am pe lista de produse folosite mai putin de 10 produse non-bio si alea nu le folosesc zilnic, poate ajung sa folosesc de 2-3 ori/saptamana ceva care sa nu fie BIO..pana si condimentele si verdeata, TOT. si eu ma gasesc in aceeasi situatie ca tine: sunt luata peste picior pt alegerile mele si mi se face observatie ca nu-mi traiesc viata. eu cred ca e exact invers: imi traiesc viata, si o traiesc sanatos. e drept ca e greu dpdv financiar, renuntam la o gramada de chestii in favoarea mancarii, insa am ajuns sa am fobie fata de produsele conventionale. pur si simplu nu mai vad produsul in sine, vad doar chimicalele din el..

din pacate nici BIO nu e bio, pt ca culturile conventionale contamineaza si culturile bio (datorita circulatiei apei in natura), iar GMO poate ajunge si la culturile non-GMO prin polenizare..imi doresc din toata inima ca cat mai multe persoane sa constientizeze ca ceea ce mancam poate fi medicamentul nostru natural sau otrava care ne baga in groapa..

stiu ca nu e frumos, insa ma uit la ce au altii in carucioare cand astept randul la casa si pur si simplu mi se pare ca suntem o rasa de inconstienti: de ce sa cumperi 5 feluri de paine alba si 2 pungi de chipsuri si 3 feluri de biscuiti , 2 morcovi conventionali si o caserola mare de carne macinata marca cea mai ieftina, cand de aceeasi bani ai putea lua carne macinata bio, mere bio, morcovi bio si niste nuci/alune bio..e doar u exemplu. insa mie chipsurile si biscuitii si N-shpele feluri de paine mi se par chestii absolut nenecesare. cum sa iti permiti sa cumperi tigari sau sa bei bere si dai copilului tau pui care cresc in ritmul lui fat-frumos??????

cel mai mult ma doare ca ai mei nu inteleg..cand spun (ei) bio, accentueaza intr-un mod ciudat, de parca ar fi cine stie ce minunatie..in schimb tata bea 2-3 beri zinic, fratello fumeaza 1 pachet /zi, 2 masini, fratello ia pranzul la restaurant ZILNIC cu colegii..weekend-uri la bai samd..

eu zic ca conteaza foarte mult ce alegi. bio nu va fi niciodata mai ieftin, pt ca nu contine porcariile de care ar avea nevoie ca sa se umfle, ca sa se pastreze mai mult si ca sa merite dpdv financiar al producatorilor. cei care sunt producatori bio acum sunt in general pasionati sau, in cel mai rau caz, speculanti.. cumparatorii sunt majoritatea interesati doar de pret..dar sanatatea nu are pret..eu prefer sa dau bani pe BIO decat pe medicamente, tratamente, samd..

nu-mi sariti in cap, eu asa simt..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari