Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564

Intoarcerea la servici mai devreme.....

Buna, fetelor,
    am deschis acest topic ...nu stiu daca s-a mai discutat pe marginea subiectului sau nu.Azi dimineata mi-a sunat telefonul....erau sefii mei....am fost chemata la servici din 24 august (trebuia sa ma intorc numai din noiembrie 19).Sunt confuza, ma incearca sentimente contradictorii....
    1. M-as intoarce pentru partea financiara si pentru simplul fapt ca in ziua de azi nu poti sa refuzi cu una cu doua (cu criza asta).Plus de asta mi s-a sugerat (elegant) ca nu prea e loc de negociere..altfel spus daca refuz, in noiembrie ma intorc, dar cine stie daca pentru o luna sau un an....
    2.Ma gandesc la asta mica...acum e la varsta cand si 1 luna conteaza...din 15 septembrie o duc la cresa, dar as fi vrut sa fiu inca langa ea....asa un program nasol am ...de la 9:39 la 17:30....

Mamici care ati fost in situatia asta, dar si care s-ar putea sa fiti (utopic vorbind), ce ati face in situatia mea...? Ce alegere ati face?

Astept pareriile voastre!

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Eu zic sa te intorci ... 3 luni diferenta e o nimica toata, nu-ti fa mustrari de constiinta. Majoritatea mamelor se intorc mult mai devreme de 2 ani si nu ca le cheama la munca ci ca asa doresc. Eu credeam ca abia ai nascut si de asta te intrebi daca sa te intorci sau nu dar asa cand mai ai doar 3 luni, asta daca ai cu cine sa lasi copilul, daca nu si aici e o problema. Unele mamici s-ar intoarce si dupa 6 luni la munca dar nu au cu cine sa-l lase pe copil altele si dupa 2 ani de stat acasa parca ar mai sta vreo 2. Iar daca vrei sa-ti cauti altceva de munca si nu-ti place actualul loc poti sa te duci linistita din noiembrie pentru ca 6 luni nu au voie sa te dea afara si asa ai timp sa-ti cauti alt job dar daca e bine la servici eu zic sa te intorci. Sa stii ca o sa-ti fie greu si acum si in noiembrie sa pleci la munca dupa atata timp...peste vreo cateva luni voi trece si eu prin acest lucru. Te-am pupat si fi fericita ca ai unde sa te intorci la munca in conditiile vremurilor de azi.

nicole13
    Guest
    daca ai un job bun si am inteles ca oricum dai fetita la cresa in septembrie,nu te mai gandi!e-adevarat ca timpul petrecut cu cei mici este tare pretios,dar pana in nov.nu mai este mult si in ziua de azi un job bun nu-i de colo!
    iti doresc sa iei cea mai buna decizie, tu stii mai bine cum sta treaba...!

Floricica Cu Vechime redroserou's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Si eu ma inscriu intre mamicile are au revenit la serviciu si inca de cand avea fetita 5 luni. A contat ca am lasat-o pe maini bune cu mama in care am mare incredere.
    Dar in cazul tau cand mai sunt oricum doar 3 luni, cred ca din punctul meu de vedere ar fi f bine sa te intorci la serviciu.
    Zici ca vrei sa o dai la cresa, cu atat mai mult. Si noi mergem la cresa de 2 sapt, e greu nu zoc ca nu, dar se va obisnui si cu asta.
    E foarte adevart ca pierzi din timpul atat de pretios petrecut langa copil, dar viata ta trebuie sa mearga inainte, plus ca pe mine intoarcerea la serviciu m-a ajutat si psihic, asa am pretuit si mai mult rolul de mama, fara sa intru in rutina care te omoara si in restul caderilor care au loc in acesti 2 ani de stat acasa numai langa copil.
    Eu cred ca am luat cea mai buna decizie ptr mine si fetita mea, sa iei si tu o decizie la fel de buna. Succes!

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Pt cateva luni eu zic sa nu-ti faci probleme mari, mai ales ca urmeaza s-o dai la cresa din Sept. Asta daca vrei intr-adevar sa ramai si pe viitor la locul actual de munca. Daca te gandesti sa-l schimbi, se schimba putin datele problemei.

iubytzik22
    Guest
    Siu eu ma gandesc fff serios sa il dau la o cresa din toamna ...nu ma mai inteleg cu el pur si simplu...a devenit ff obraznic...din cauza ca nu am avut copii cu care sa se joace nu stie sa socializeze.....si multe alte motive....el in noi va implini 2 ani...credeti ca mi-l primeste la cresa?

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Diana, intoarce-te la serviciu, ce rost are sa il pierzi pentru 3 luni.

Iubitzica, ar trebui sa il primeasca. Ideal ar fi sa fie invatat cu olita.

Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Siu eu ma gandesc fff serios sa il dau la o cresa din toamna ...nu ma mai inteleg cu el pur si simplu...a devenit ff obraznic...din cauza ca nu am avut copii cu care sa se joace nu stie sa socializeze.....si multe alte motive....el in noi va implini 2 ani...credeti ca mi-l primeste la cresa?
    Daaaa, il primeste, dar la cresa, nu la gradi.
    Esti din Galati?

Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Diana, intoarce-te la serviciu, ce rost are sa il pierzi pentru 3 luni.

Iubitzica, ar trebui sa il primeasca. Ideal ar fi sa fie invatat cu olita.
    La cresa primeste copilasi si care nu fac la olita. E ideal cum zici tu , dar muuulti copilasi au invatat acolo, o sa va minunati dar "spiritul de turma" functioneaza la maxim. O sa va minunati de progrese, rapide...dar si de urletele lor.

iubytzik22
    Guest
    Al meu stie de olita...cand vrea sa faca ii spun mami du-te la olita si el fuge repede si se pune pe olita...seara si cand mai ies undeva ii dau pampers sa nu faca pe el...dar stie de olita imediat....problema e ca nu stie sa ceara...trebuie sa te uiti cand se pune pe vine......sau incepe sa se screme.....al meu a facut pipi pe el ca avea pantalonasi..eu plecasem pana la bucatarie si lui ii venise si fiindca nu stie sa vorbeasca.....el saracutu se pusese pe olita dar fiindca nu si-a dat jos pantaloniii facuse pe el...acuma il tin in body in casa fara pampers tocmai sa se invete sa faca...in schimb plange daca il pun pe wc....ii este frik...

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Multumesc mamici pentru sfaturi....aceeasi decizie de a relua serviciul am luat-o si eu dupa ce m-am consultat cu sotul (nu prea mult recunosc).Asa cum spunea si o mamica, ma bucur ca am unde sa ma intorc.....iar asa cum ati subliniat fiecare dintre voi, 3 luni vor trece repede.....
    Iubytzika, trebuie sa il primeasca la cresa, chiar daca inca nu face la olita......la cresa in principiu se primesc de la 18 luni, asa mi s-a spus cand m-am interesat pentru micuta mea.....nu stiu daca asa e si in localitatea voastra
    Redroserou, m-a amuzat teribil replica ta cu spiritul de turma care functioneaza la maxim....sper sa fie asa :)).

Pupici fetelor, multumesc inca o data pentru pareri...va tin la curent cu evolutia noastra............si a mea (cu acomodarea dupa 2 ani) si a fetitei la cresa...O zi buna!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari