Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121

Frumusetea sau inteligenta?

Ce alegeti?Frumusetea sau inteligenta?

Un barbat/femeie frumos/frumoasa dar... sau un/o barbat/femeie inteligent/inteligenta dar mai putin frumoasa?

mother
    Guest
    noroc ca nu se exclud una pe alta :)) ca eu nu pot sa renunt la niciuna........... moderat din amandoua..... si daca mai are si bani ce bine ar fi :))

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    "Frumusetea vine din interior"... un cliseu perfect adevarat. Am cunoscut multe persoane (barbati si femei) dintre care unele, ce-mi pareau nespus de frumoase la inceput, au ajuns sa-mi para dezgustatoare, iar altele, ce-mi pareau urate sau ma rog, ciudate sa zicem, au ajuns sa imi para dragute sau chiar fermecatoare.

Dar frumusetea interioara nu vine doar din inteligenta, pe care, by the way, o consideram calitatea suprema in adolescenta. Intre timp mi-am schimbat optica si apreciez mai mult bunatatea decat inteligenta. Prefer sa am de a face cu un om de o inteligenta mai scazuta, dar om bun, decat cu unul inteligent, dar rau. Chiar mi s-a acrit de inteligenti rai la suflet.

PS: cu toatat polologhia de mai sus, cand vad o "frumusete", admit ca imi ia ochii pe moment... dar trebuie sa poata mai mult, ca sa-mi capteze atentia!

mother
    Guest
    PS: cu toatat polologhia de mai sus, cand vad o "frumusete", admit ca imi ia ochii pe moment... dar trebuie sa poata mai mult, ca sa-mi capteze atentia!
    de-aia oamenii se casatoresc de tineri :)) ca dupa o anumita varsta vrei din ce in ce mai multe :)))

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    de-aia oamenii se casatoresc de tineri :)) ca dupa o anumita varsta vrei din ce in ce mai multe :)))
    Eu am vrut mai multe din totdeauna...

mother
    Guest
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Eu am vrut mai multe din totdeauna...
    eu pe la 17 ani(cand l-am cunoscut pe sot) nu vroiam prea multe :) pe parcurs l-am reevaluat mereu si a trecut testul... nu cu nota maxima, dar merge :)))

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Andreea esti totala cu reevaluarile:))

Eu prefer sa am alaturi o persoana nu exagerat de frumoasa,ca si daca e prea frumos nu e bine ca apare gelozia si intorc prea multe capul dupa el :)),dar asa pe gustul meu si bun la suflet ,lucru ce conteaza cel mai mult.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    "Frumusetea vine din interior"... un cliseu perfect adevarat. Am cunoscut multe persoane (barbati si femei) dintre care unele, ce-mi pareau nespus de frumoase la inceput, au ajuns sa-mi para dezgustatoare, iar altele, ce-mi pareau urate sau ma rog, ciudate sa zicem, au ajuns sa imi para dragute sau chiar fermecatoare.

Dar frumusetea interioara nu vine doar din inteligenta, pe care, by the way, o consideram calitatea suprema in adolescenta. Intre timp mi-am schimbat optica si apreciez mai mult bunatatea decat inteligenta. Prefer sa am de a face cu un om de o inteligenta mai scazuta, dar om bun, decat cu unul inteligent, dar rau. Chiar mi s-a acrit de inteligenti rai la suflet.

Total de acord cu tine! si eu cunosc persoane cu zambet de coperta de revista si corp de invidiat si pe dinauntru sunt gaunoase... :) Imi plac oamenii inteligenti, spontani, dar nu asta e totul, daca nu e sufletul bun, degeaba... Si stii ce am descoperit? Cei inteligenti stiu sa faca rau mult mai mult si mai bine decat cei medii, pentru ca elaboreaza bine strategiile...:)
    Insa mai e o chestie: oricat de bun sau de inteligent ai fi, trebuie sa ai grija de tine, de aspectul tau. Pentru ca primul impact, prima impresie e vizuala, apoi vine cunoasterea mai profunda. Sincer, eu nu prea am vazut oameni urati, ci oameni delasatori, neingrijiti... Si asta te face sa ii ocolesti, din pacate...

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    eu pe la 17 ani(cand l-am cunoscut pe sot) nu vroiam prea multe :) pe parcurs l-am reevaluat mereu si a trecut testul... nu cu nota maxima, dar merge :)))
    In viata nota maxima nu stiu daca se poate da, asa ca esti norocoasa!

Si mai e o chestie cu frumusetea asta... e trecatoare, toti imbatranim, unii mai frumos, altii mai urat... si am observat ca nu are neaparat legatura cu cat esti de frumos in tinerete.

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Total de acord cu tine! si eu cunosc persoane cu zambet de coperta de revista si corp de invidiat si pe dinauntru sunt gaunoase... :) Imi plac oamenii inteligenti, spontani, dar nu asta e totul, daca nu e sufletul bun, degeaba... Si stii ce am descoperit? Cei inteligenti stiu sa faca rau mult mai mult si mai bine decat cei medii, pentru ca elaboreaza bine strategiile...:)
    Insa mai e o chestie: oricat de bun sau de inteligent ai fi, trebuie sa ai grija de tine, de aspectul tau. Pentru ca primul impact, prima impresie e vizuala, apoi vine cunoasterea mai profunda. Sincer, eu nu prea am vazut oameni urati, ci oameni delasatori, neingrijiti... Si asta te face sa ii ocolesti, din pacate...
    Da, ai dreptate in ceea ce-i priveste pe cei rai si destepti, sunt malefici de-a dreptul!

Si da, imaginea conteaza foarte mult, mai ales in mediul profesional. Cred ca e oarecum natural sa ne bazam pe vaz in primul rand cand facem o evaluare... sunt atatea animale care isi infoaie penele (sau mustatile) pentru a face o impresie mai buna...

mother
    Guest
    In viata nota maxima nu stiu daca se poate da, asa ca esti norocoasa!

Si mai e o chestie cu frumusetea asta... e trecatoare, toti imbatranim, unii mai frumos, altii mai urat... si am observat ca nu are neaparat legatura cu cat esti de frumos in tinerete.
    ei... am raspuns eu cam superficial..

sincer nu as putea sa stau cu unul care mie mi se pare urat. poa sa le aiba pe toate celealte de nota 20.
    dar ce poate fi urat pt mine, e frumos pt altul.... si frumosul asta e relativ in afara de exceptiile la care chiar nu ai ce comenta :)
    dupa frumuseti de coperta nu ma mai uit de la 20 de ani :)) imi placea mie la un mom dat de mutu :)) dar acum sa nu-l mai vad :P

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari