Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    oanachampion
    Guest

Vorbarie De ce uitam limba romana cand plecam din tara?

... Ma depaseste chestia asta... Cum poate un om sa-si uite limba? De ce, dupa cateva luni de stat intr-o tara straina, unii se intorc acasa cu accent din limba respectiva? Culmea, unii pleaca si cu sotul/sotia roman(ca)! Poate imi explica si mie careva chestia asta... De ce e posibil ca unii sa vorbeasca perfect romana dupa zeci de ani de la emigrare, iar altii o dau pe "como se dice in romaneste?" dupa doua saptamani?

iubytzik22
    Guest
    Asa este oana...eu am stat un an in Italia dar tot stiam sa vb limba romana...mai stalceam unele cuvinte fiindca invatam intr-un liceu....si vorbeam ff mult in italiana...insa m-am dus intr-o zi in piata si ii vedeai pe toti vorbeau in italiana si numai in italiana si ei erau romani.....mi se parea aiurea stai in tara ta natala si vorbesti o alta limba....una e sa stai 10-20 ani si sa fii obisnuit cu limba straina si sa mai scapi cate un cuvant si alta e sa stai cateva luni si sa vii acasa cu fite.....esti roman vorbeste romaneste....oricat ai incerca sa pari de alta natiune nu esti...inca mama de cand sta de vreo 9 ani si vorbeste stalcit in italiana...dar limba romana o vorbeste perfect....

iubytzik22
    Guest
    Din ce spui reiese ca nici italiana nu o stie bine...se pronunta come se dice......

oanachampion
    Guest
    Scuze, e greseala mea... nu vb italiana (am facut cursuri prin corespondenta vreo 3 luni, si alea pt prietenul meu, care nu se obosea sa-si faca temele... asta se intampla acum vreo 10 ani... iti dai seama ce italiana stiu eu... )...

oanachampion
    Guest
    ... Insa e corect in spaniola... si de acolo vine lumea cu fitze asemanatoare...

iubytzik22
    Guest
    Stai linistita oana eu asa am crezut ca spus respectiva persoana.....si eu am mai uitat italiana...ma bate gandu sa imi fac un curs de specializare....ca 1 an nu a fost de ajuns sa o invat.....e grea gramatica...

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    ... Insa e corect in spaniola... si de acolo vine lumea cu fitze asemanatoare...
    da asta asa e

oanachampion
    Guest
    Fratilor, nu stiu... Eu implinesc, in ianuarie, 5 ani de cand am plecat din tara. N-am fost niciodata in vizita (deh, copii mici si chestii), nu vb romana cu nimeni in casa... Vb cu mama vreo 15-30 de minute pe zi pe net... cand am timp... Cu toate astea, vb romana fara nici un accent, la fel de bine cum o vorbeam in ziua in care am plecat... Deci... se poate!

oanachampion
    Guest
    Te inteleg... si mie imi place sa invat limbi straine la nebunieeee... Acum m-am apucat de invatat afrikaans (daca ma duc vreodata in vacanta in Africa de Sud si nu stiu limba?!? ), care e grea raaaau, e o combinatie intre engleza, olandeza si dialecte africane... ahhhh... ma rog... deja, dupa o zi de pronuntat "h"-urile infernale (mostenire olandeza), ma doare gatul de numa...

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Te inteleg... si mie imi place sa invat limbi straine la nebunieeee... Acum m-am apucat de invatat afrikaans (daca ma duc vreodata in vacanta in Africa de Sud si nu stiu limba?!? ), care e grea raaaau, e o combinatie intre engleza, olandeza si dialecte africane... ahhhh... ma rog... deja, dupa o zi de pronuntat "h"-urile infernale (mostenire olandeza), ma doare gatul de numa...
    Esti curajoasa.....eu nici chineza sau japoneza nu as putea s-o invat....nu am stiut pana acuma ca in AfricA e o combinatie de mai multe limbi.....bravo...felicitari... lasa oana ca e mai greu la inceput apoi trece si te obisnuiesti cu limba....e mai greu inceputu

Floricica Veterana floretronela's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2005
    Postari in forum
    11.002
    Uite o buna intrebare...hai sa iti dau si raspunsul pe care l-am primit eu cand am pus aceasta intrebare!
    raspuns: "pai draga acolo am vorbit non stop numa' italiana si ptr ca vreau sa traiesc acolo toata viata asta e! trebuie sa o stiu la perfectie"
    Ce nu am inteles eu din acest raspuns (pe care apropo l-am primit acum 2 zile de la o amica plecata de 3 luni in Italia) este unde mama naibii scrie sau se spune ca trebuie sa uiti limba romana, aia pe care ai invatat-o de mic copil de acum 20 si ceva de ani!

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari