Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999

Amenintator de ce la noi nu exista reduceri reale?

am avut ocazia luna august s ama aflu in afara tarii si sa prin perioada reducerilor exemplu blugi de dama de la berska sper ca am scris bine incepand cu 7 euro, papucei piele melania pt copii incepand cu 9 euro, adidasi barbati kappa 19 euro si mai pot continua, geaca zara copii 8 euro...pe cand la noi reducere in magazinele mai bune inseamna blugi de la 140 lei la 99 si asta e mare lucru daca vezi..sau pantofi copii piele de la 120 la 105...e bataie de joc si asa suntem saraci si in plina criza de ce branduri care afara fac reduceri considerabile in tara la noi parca vand mai scumpca oriunde si nici calitatea nu e la fel ca sa nu mai zic de modele ca nu sunt sigur din ultima colectie!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cred ca statul roman nu subventioneaza inca asa ceva, cum se intampla afara... ai dreptate, perioada de reduceri de aici iti permite sa te imbraci bine cu bani putini... imi aduc aminte ca acu 2 ani vazusem la zara o geaca cu 89 de euro si imi placuse f mult... dar am decis sa astept reducerile...si am luat-o cu 39... e un sistem foarte bine pus la punct si nu e un singur val de reduceri. aici, in Spania, sunt de 2 ori pe an: 6 iulie-6 septembrie si 6 ianuarie-6 martie. reducerile se fac progresiv: 20%, 50%, uneori chiar 70% (in ultima parte, insa nu mai gasesti decat numere extreme).

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu vara asta am luat pentru pitice o multime de haine de la Kiabi, nu e cine stie ce mare brand sau firma, dar sunt de calitate si dragute. Am prins o promotie in care cumparai un produs, si primeai/iti alegeai inca 3 la acelasi pret. La Debenhams am mai vazut promotii, dar nu cine stie ce reduceri radicale. Nu mi-am luat ca nu avea rost, eu fiind cu burta si kilograme in plus, sa imi iau ceva acum, cand nu stiu ce masuri voi avea la anul. Si eu sper sa ajunga la noi promotiile alea adevarate, cu 70-80% reduceri reale, nu sa scrie asta la intrare, si in magazin sa nu gasesti decat 20-30%.

cristina elena
    Guest
    Ca sa raspund la intrebarea din titlul topicului: pentru ca suntem fraieri (noi cumparatorii adica).
    Au vazut comerciantii ca noi dam navala cand sunt reduceri si cumparam fara sa gandim si abia dupa ce trecem de casa de marcat si vedem 'smecheria' ne trezim. Dar e prea tarziu.
    Daca am fi mai precauti in cumparare poate ar vedea ca nu le merge si ar exista atunci reduceri REALE. Acum ne fraieresc cum vor ei. Lasa ma ca merge-asa, ei cumpara si noi ne imbogatim. Plus ca la noi nu exista respectul vanzator-cumparator sau cum sa-i zic, dar intelegeti voi ce vreau sa zic. Nu exista multe din pacate in tara asta.
    Sa va dau un exemplu de 'reducere' Am lucrat intr-un magazin electrocasnice si venea reducerea dimineata. Era (spre exemplu) aragazul 870 ron. Intra pret nou, 990 sa zicem. Si expuneam frumos in magazin aragazul nostru la promotie 870 ron; ce promotie?! Ca ieri tot atata era. Deci unde-i promotia?! Erau unii ce se 'prindeau' dar cu cine sa se certe?!

mischa2000
    Guest
    scria cineva de subventii ...
    ce treaba are statul roman cu magazinele domle ...
    pai ideea e clara ... ce inseamna magazin de firma ... adica reprezentanta in tara noastra ... practica politica de preturi ...
    cand in strainatate vezi reduceri de 70% ... atunci acel pret e chiar pretul de productie si se urmareste teminarea stocului in vederea aducerii noii colectii.
    cine aduce pur si simplu marfa de in anumite locuri isi baga adaosurile in disperare.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    cred ca statul roman nu subventioneaza inca asa ceva,
    Si de ce ar face-o? Statul nu are absolut nici o treaba cu administratia interna a unei firme, care decide ea insasi cat adaos comercial sa bage.
    Insa cum comerciantii romani sunt marea majoritate hrapareti si vor sa scoata banul repede, nu prea cred ca vor fi reduceri mari prea curand prin Ro. Reducerile mari se practica atunci cand stii ca-ti vine marfa noua si inca tu mai ai stoc din cea de anul trecut si vrei sa scapi de el. Asadar reduci drastic din adaosurile comerciale si vinzi pt profit minim, nu maxim cum ai face pt stocul nou. Asa se ajunge la reducerile de 80%. Uite de ex eu mi-am luat sapt trecuta o camasa de noapte la $9.99, pretul oficial fiind $54.99, insa era considerat model de anul trecut.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    aici o face nu pentru comerciant, nu pentru a se amesteca in politica interna a unei firme, ci pentru a ajuta si a proteja cumparatorul. cei care participa la campanie, facand reduceri, sunt sustinuti din niste fonduri speciale, nu se pierde prin asta... poate ca in Ro reducerile sunt facute numai de catre firmele distribuitoare si atunci e de inteles de ce e asa situatia...

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Noi suntem de vina pentru ca avem tendinta de a considera ca ceea ce este "de firma" este si de calitate, iar din pacate la noi ajung multe ciurucuri. Romanul e cam snob si tine mortis sa cumpere haine de firma chiar si la preturi exorbitante. Iar comerciantul n-o fi prost sa vanda ieftin cand vinde foarte bine scump.

mother
    Guest
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    cred ca statul roman nu subventioneaza inca asa ceva, cum se intampla afara... ai dreptate, perioada de reduceri de aici iti permite sa te imbraci bine cu bani putini... imi aduc aminte ca acu 2 ani vazusem la zara o geaca cu 89 de euro si imi placuse f mult... dar am decis sa astept reducerile...si am luat-o cu 39... e un sistem foarte bine pus la punct si nu e un singur val de reduceri. aici, in Spania, sunt de 2 ori pe an: 6 iulie-6 septembrie si 6 ianuarie-6 martie. reducerile se fac progresiv: 20%, 50%, uneori chiar 70% (in ultima parte, insa nu mai gasesti decat numere extreme).
    e prima data cand aud ca statul subventioneaza reducerile. stii tu sigur? poate doar in per asta de criza...

mother
    Guest
    in alta ordine de idei eu sunt fan reduceri... cand vad reduceri o iau razna :)))) sunt si la noi reduceri....sau, mai bine zis , au inceput sa fie. de obicei ma arunc la 50%....daca ai rabdare sa cauti mai gasesti lucruri dragute si la 70%....

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    e prima data cand aud ca statul subventioneaza reducerile. stii tu sigur? poate doar in per asta de criza...
    asa mi-au explicat cei de aici. si cand incep reducerile, apar niste pancarde care le anunta si care spun ca sunt facute cu ajutorul guvernului sau al conducerii provinciei (de exemplu Generalitat Valenciana...). nu stiu daca e vb de criza, se poate, dar ele existau si in 2007 cand am ajuns aici si atunci chiar am fost socata...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari