Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72

Exclamatie Cinci femei in stare grava din cauza unei infectii luate din Spitalul CFR 2

S-au internat in spital pentru diverse operatii si s-au ales cu infectii foarte grave care le pun viata in pericol. Este cazul a cinci femei din Bucuresti care sunt in stare grava, din cauza unei infectii pe care au contractat-o dupa ce au fost internate in sectia de ginecologie a spitalului CFR 2 din Bucuresti. Doua dintre ele se afla in coma

Una dintre femeile in coma este prim-solista Teatrului National de Opereta, Amelia Antoniu, in varsta de 36 de ani. Artista Amelia Antoniu se internase in Spitalul CFR 2 pentru o operatie simpla de cauterizare a unei rani pe colul uterin, insa a contractat o infectie si a ajuns in coma profunda.

Mai multe detalii despre acest caz socant gasiti pe Ziare.com.

Voi ce credeti despre acest caz? Stiti de problemele spitalului CFR2?

Floricica Nou Venita mamicipitici's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    8
    da, am vazut mai devreme pe Realitatea. Groaznica treaba. Eu am trait prin ceva foarte asemanator cand l-am nascut pe Matei, m-au lasat sa plec din spital cu o infectie (halal doctorita, nici nu si-a dat seama ca aveam un guguloi pe partea dreapta), m-am intors peste 2 sapt si m-am operat in alt spital, pana la urma, pt ca primii nu vroiau sa "se riste" ca eram pe moarte... stiu ca nu doar doctorii sunt de vina, guvernantii au dus tara asta la pierzanie... murim toti cu zile in spital...

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Este groaznic ce s-a intamplat la CF2! Este vina conducerii in cea mai mare parte, dupa cum reiese si din articol... Din pacate este atat de multa indolenta in spitalele noastre... degeaba imi spun ei mie ca nu au avut bani de dezinfectante. Hai sa fim seriosi, cand te duci sa faci o operatie, te duci cu banu' in buzunar si sacosa plina, daca iti cer ceva. Dar directorii responsabili trebuie sa stea cu ochii in patru pe asistente si mai ales pe infirmiere, care sunt de o ignoranta crasa. Ca sa dau numai niste exemple: la Giulesti unde am nascut eu clismele se fac cu acelasi "instrumentar" la mai multe paciente, iar infirmiera cand vine sa ia gunoiul (din camere, din WC-uri etc.) poarta niste manusi de cauciuc pe care nu le da jos din maini pana nu termina rondul... cu ele apuca cosurile de gunoi, atinge WC-urile, deschide / inchide usile punand mainile pe clante... Cata vreme in Romania nu se va face puscarie pt neglijenta criminala in cadrul actului medical, nu se va schimba absolut nimic. Scapa cine poate si dupa cum ai noroc!

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Este incredibil de trist ce se intampla.
    Pe weekend, a circulat si stirea despre bonusurile primite de directorul spitalului; au investit foarte multi bani in birourile directorilor.
    Aceste exemple de investitii se fac in mai toate domeniile, vezi exemplul: ceasurile cu mecanism de aur din centrul Bucurestilor. Din pacate, in Romania nu se investesc bani care sa se reintoarca la buget pentru a fi reinvestiti.
    In Elvetia, orice investitie de bani din partea statului este insotita de un plan de business serios.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari