Ultimele discutii din forum
    mother
    Guest
    Ieri, fiind o vreme ok, al meu copil nu avea caciula pe cap si vad un copilas cam de varsta lui cu 2 caciuli pe cap... una subtirica si una groasa, groasa....

Binenteles ca nu e singurul caz pe care l-am vazut... am avut parte chiar si de comentarii neinvitate cum ca tin copilul fara caciula, etc...

mai e si chestia cu caciula in casa...

ia sa aducem argumente pro si contra... daca aveti dispozitie de asa subiect :)

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Deci..eu ii dau caciula pe vremea asta...adica la temperatura de 10-12 grade...i-am pus caciula...ma refer la fetita cea mica, ce are 1 anisor..la cea mare...nu. Da , am vazut si eu mamici care-si infofolesc puiutii...nu stiu...ca sa-i protejeze...in conceptia lor...eu stiu ca doar de vant trebuie protejati...bine...si ploaie....cat despre caciulita in casa...nu stiu..poate intr-o casa a carei camera da afara....sau sunt doar 10 grade in camera:).....nu, acum serios..chestia cu caciulita-n casa...chiar ca-i deplasata...

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Infofolitul nu e bun la nimic.
    Eu nu-i puneam caciula in casa nici cand era bebelus, decat dupa baie ca o spalam si pe cap, doar vreo jum de ora.
    Cu 2 caciuli pe vremea asta mi se pare exagerat. Tot asa, cand avea a mea sub un an si era ger ii puneam o caciula si gluga.
    Sa-i imbracam mai gros ca noi cred ca e normal, sunt mai sensibili. Se zice ca lor trebuie sa le punem cu o haina in plus decat avem noi. De ex. cum eu nu port niciodata caciula, fi-mea nu poate purta decat maxim o caciula.
    In alte tari se poarta mai dezbracat decat la noi, dar cica la noi ar bate un vant mai periculos, un fel de curent carpato-danubiano-pontic.

mother
    Guest
    raluca chestia cu haina in plus cred ca e la bebelusi pt ca ei isi regleaza temp corpului mai greu..

nici eu nu-l tin dezbracat la maxim... ii pun si ciorapi pe sub blugi si caciula daca e cazul... atat cat sa ii fie bine....cum nu imi place mie sa tremur de frig asa nu-i place nici lui...

vant mai tare ca la constanta nu e nicaieri :))

doct mea zice fara fular...zice ca umezeala aia de la nasul lor le face mai mult rau decat bine... anul trecut nu i-am pus deloc fular...

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    A, da! Fularul pus la gura (si am vazut chiar de-acum) e cea mai mare greseala.
    Ai dreptate, e un vant la Constanta de te ia pe sus!
    Nici mie nu-mi place s-o imbrac prea gros si nici ei, pt. ca si asa poate fi periculos, transpira ca se agita mult si tot nasol e.
    Eu incerc si acum sa gasesc calea de mijloc si sa nu cad dintr-o extrema in alta....

Floricica Debutanta tomitza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    630
    urasc sa vad copiii incotosmanati cand afara e temperatura ok ,mamele merg in maneca scurta si copii infofoliti ca de Polul nord...asta era valabil in septembrie...acum sincer eu am avut asa tendinte sa il imbrac mai gros la inceput dar am depasit momentul.daca are salopeta groasa are colanti subtiri daca are blugii si e un pic frig ciorapeii mai flausati.
    acum zilele astea a fost frigut, a avut maieu, body cu maneca lunga si o camasa sau o bluza de bumbac + geaca
    pe cap un fes usor, nu de lana sau mai stiu eu ce turbane ...daca merge cu carutul iau o paturica sa-l invelesc la picioare dar daca mergem pe jos , facand miscare nu il infofolesc.
    Nu sunt pentru 7 caciuli si 7 cojoace, copilul trebuie ajutat sa se adapteze usor la mediu, infofolit transpira si mai usor raceste

Floricica Nou Venita maria anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2007
    Postari in forum
    24
    Buna!nici eu nu sunt de acord cu infofolitu, fetita mea,are 3 ani,nici nu suporta mai multe haine pe ea, azi am duso la gradi imbracata cu strampi si in fustita,caciula iam pus ca batea vantu dar fular eu nu ii pun ptr ca nu sta cu el la gura.Am pe o vecina, este in anglia acum ,si spunea cand a venit in tara, ca atunci cand ia venit doctora la copilul cel mic pe care il nascuse acolo si i la vazut infasat cum se face la noi,sarma, a facuto cu ou si otet,ca unde a vazut asa ceva, iar ea tine copii chiar si pe ploaie fara caciuli in cap cu un maieu si o bluza,si peste o geaca usoara, nu i-a avut bolnavi deloc, dar noi cum tuseste copilu il infofolim si dadacim pana nu se mai poate.in casa eu nu am tinuto cu caciula ptr ca imi transira si asa si cred ca nu ploua in casa nici nu bate vantu.atunci cand ma duc la tara, in apropiere de Alexandria, sunt niste copii de tigani pana ajung eu la mine, pot sa va spun ca iam vazut iarna dezbracati, fara sosete,caciuli sau mai stiu eu ce si sunt sanatosi tun. Mai dezbracati ca e mai bine se intaresc si nu mai sunt bolnaviciosi.

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    In toate cartile pe care le-am citti despre cresterea copilului scrie in felul urmator. Copilul de varsta mica (pana in 3ani) trebuie imbracat cu 1 grad jumatate in plus fata de adult. Eu prin asta inteleg o vestuta respectiv o pereche de strampi in plus fata de adult. Eu nu port niciodata strampi(purtam doar cand mergeam noptile la colindat si era un ger napraznic.) Deci NU categoric infofolirii copilului mic. Iar caciula in casa eu nu i-am dat nici bebel fiind, desi avea parul lungut inca de la nastere ii puneam caciulita o jumatate de ora dupa baita(asta pana pe la 6 luni, apoi deloc.) Iar afara oricat de frig a fost nu i-am dat mai mult decat o caciulita si si aceea rezonabila:) Fular peste gurita niciodata, dar totusi folosim fular iarna in jurul gatului peste gulerul hainei. Am auzit ffff des remarci asupra modului in care il imbrac....dar nu le-am luat niciodata in seama. Mie nu-mi place infofolita, deci n-am sa-mi fortez copilul la ceva ce mie nu-mi place.

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    buna fetele!nici eu nu sunt PRO infofolitul copilului.pur si simplu cred ca el trebuie imbracat nu foarte gros atunci cand afara sunt 10 grade.o cacilita merge,dar nu 2,1 pantalonas si o pereche de ciorapei nu f grosi la fel,merg,dar nu si pantaloni grosi si ciorapi grosi.eu daca ii dau ciorapei nu-i mai dau si sosete peste la temperatura asta..de fular nici nu incape vorba pe timpul asta.in casa nu sta cu caciula nici daca facem baita,pentru ca avem destul de cal in toata casa si nu-i nevoie(22 grade)

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Da, asa este fularul le face rau...se umezeste...

Floricica Nou Venita marienus's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2009
    Postari in forum
    2
    buna.sunt noua printre voi.noi stam in spania, iar aici, pentru a nu infofoli copiii avem huse speciale pentru carucior cu invelitoare pentru copil si niste plasticuri ce acopera caruciorul protejand copilul si de frig si de ploaie si de vant.am auzit ca in romania aceste invelitoare de plastic par ozn-uri pentru oamenii de acolo.si aici avem temperaturi de inghet si ne prind foarte bine aceste accesorii.sanatate la toti strumfii!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari