Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Iaurturile probiotice un potential pericol

Iaurturile cu "probiotice" care sunt atat de laudate si la care se face atata reclama cum ca ar fi extraordinare pentru sanatate, se pare ca nu sunt deloc asa, ci chiar constituie un periocol pentru sanatatea consumatorilor.

Iaurturile probiotice, contin diferite bacterii care nu au mai fost folosite pana acum in alimentatie si unul dintre acestea este "Bifidobacterium bifidum" care de regula se gaseste in flora vaginala, in rect si intractul uro-genital, in excrementele de animale. In mod normal aceste bacterii bifide nu supravietuiesc acidului gastric din stomac tocmai pentru a nu pune in pericol flora intenstiala iar in iaurturile cu probiotice, nu numai ca exista aceste bacterii dar au fost si modificate genetic pentru a supravietui acidului gastric.

Astfel ca prin intermediul acestui probiotic, bacteriile modificate ajung in intestinul subtire si schimba flora intestinala normala cu cea tipic vaginala, determinand aparitia unor efecte negative asupra sanatatii.

Din bacteriile probiotice nu pot face iaurturi gase pentru ca pentru acestea sunt necesare bacteriile lactoacide, astfel ca bacteriile probiotice se adauga la final, dupa ce iaurtul este deja fermentat.

Toate aceste date au fost facute publice in cartea sa, de catre Udo Pollmer, un cunoscut expert germanpe probleme de alimentatie. De asemenea aceste lucruri au fost mentinate si intr-un raport alcatuit de catre directorul Institutului Cantacuzino, Radu Iordachel, care ulterior expedierii acestui raport catre Ministerul Sanatatii, a fost demis fara explicatii.

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    Stiam de ceva timp asta... au dat aici la noi la tv despre "probioticele" iaurturi :)).... nu am fost o consumatoare si cu siguranta nu voi fi nici de acum.....Numai ca mie mila tare de persoanele care consuma zilnic asa ceva cu ideea fixa in minte ca e bine ce fac...(pe lanaga bifidum-bla bla mai au si alte porcarii)... Atentie la renumita ACIVIA si ACTIMEL:..
    Modificata de iri_nuk; 10.03.2011 la 23:28:24.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de iri_nuk Vezi mesajul
    Atentie la renumita ACIVIA si ACTIMEL:..
    Eu personal am o problema cu toate produsele de la Danonne, companie care a trebuit sa platesaca 35,000,000$ pentru a inchide procesul pe care l-a avut in SUA.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Dar de ce sunt introduse acele bacterii in iaurt?Cu scopul de a ....ce?Ce au in cap?
    Daca sunt daunatoare, de ce le introduc in alimentatie?.....Si cand ma gandesc la cat iaurt Activia au consumat copiii mei in ultimele zile...........

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Gabizza, e foarte interesant acest articol, chiar nu ma gandeam ca probioticele astea nu-s de bine (sau ma rog, nu toate).

Mi-am adus aminte ca si Biotics Baby contine acest Bifidobacterium bifidum pe langa Lactobacillus acidophilus ...si-n laptele praf stiu ca se adauga probiotice (dar nu mai stiu de care), deci ce facem?
    Nici eu nu inteleg scopul pt. care se adauga!

Am mai gasit o informatie folositoare, zic eu, despre iaurturi in general
    Potrivit Prof. Dr. Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetari Alimentare, "bacteriile folosite pentru a obtine iaurturile sunt Lactobacillus bulcaricus si Streptococcus thermophillus. Astfel, un iaurt nu trebuie sa contina: lapte praf reconstituit, arome, coloranti, fructe, agenti de ingrasare, zahar sau alte zaharuri (glucoza, fructoza)".
    Perioada de valabilitate nu trebuie sa depaseasca 10 zile!
    Modificata de rally; 10.03.2011 la 23:27:25.

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Dar de ce sunt introduse acele bacterii in iaurt?Cu scopul de a ....ce?Ce au in cap?
    Daca sunt daunatoare, de ce le introduc in alimentatie?.....Si cand ma gandesc la cat iaurt Activia au consumat copiii mei in ultimele zile...........
    Cei de la Danone spun ca Bifidobacterium animalis ajuta la usurarea disconfortului digestiv si la reglarea digestiei.Bineinteles ca scot cersafuri intregi de probe stiintifice in favoarea lor... dar astea sunt facute tot in laboaratoarele Danone, asa ca nu poate fi vb de obiectivitate...

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Apropo..ce face prea marita ..OMS pe care ..unele o laudati atatttttt de multtttttttttttttt??!!

Eu am preferat sa cumpar cel mai slab iaurt(de regula de la napolact, sunt din cj) si sa adaug fructe !

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    probabil dorm cei de la OMS sau au si ei partea lor pentru tacere.
    o intrebare pentru voi, cum facem iaurt de casa?? din cate stiu eu se face din lapte proaspat asa ca la copiii mici nu merge.
    ce alt iaurt e bun?? credeti ca daca nu e scris pe eticheta nu au porcarii in ele. eu am de la danone fara bifidus, chiar m-am uitat si are doar fermenti de iaurt.
    se pare ca nu mai putem manca nimic, fructele si legumele sunt toate modificate, laptele la fel.ouale, ce facem?? sincer prefer sa nu mai citesc astfel de studii si stiti de ce ?/pentru ca nu am de unde alege ceva mai bun. inca o chestie cu produsele bio..vai de anu trecut avem produse bio, da super bio crescute in solul tratat pana acum cu fel de fel de chimicale.
    sincer daca as putea m-as muta la casa si as creste vaca si porc, gaini si mi-as cultiva in gradina apoape tot ce trebuie, dar nu am cum asa ca bagam in noi fel de fel de porcarii, asta pentru ca toate au, chiar nu avem de unde alege.
    sau poate stiti voi ceva bun fara porcariile alea.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de olofamily Vezi mesajul
    Apropo..ce face prea marita ..OMS pe care ..unele o laudati atatttttt de multtttttttttttttt??!!
    Nu inteleg...... la ce te referi?

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Eu nu sunt deloc fan Danone, dar Activia m-a scos de cateva ori din mari "rahaturi" (scuzati expresia).

Am primit si eu un mail cu informatii de genul asta, dar mai apoi, cand am avut o enterocolita, tot n-am ezitat sa-mi cumpar Activia, care m-a ajutat mai mult decat medicamentele antidiareice.

Ma gandesc ca si unele dintre medicamentele pe care le luam sunt facute din tot felul de alge, bacterii si alte chestii dezgustatoare de care habar n-avem.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu una o sa fiu si mai atenta cand aleg iaurtul pentru Edi. Dannone nu am luat niciodata, nici macar pentru mine, asa cum am zis am ceva cuie impotriva lor.
    E foarte bine de retinut treaba cu valabilitatea maxima de 10 zile, si adevarul este ca daca ne gandim logic, ceva natural, fara tot soiul de conservanti, nu are cum sa aiba valabilitate de 30 de zile.

Cuvinte cheie pentru acest topic

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!