Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior gratioasa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2007
    Postari in forum
    4.976
    la implinirea primului anishor iti dorim tot binele din lume, sa ai parte de bucurii sa fii sanatos si sa-ti bucuri parintii...pup dulce de la noi

Floricica Cu Vechime andreeafarcasiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2008
    Postari in forum
    6.551
    La multi ani Titus! Sa cresti mare, mare si sa fii sanatos!

Floricica Cu Vechime DianaL's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    5.697

La multi ani Titus! sa cresti mare si sanatos, norocos si fericit!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    La multi ani!

Floricica Cu Vechime simonette.k's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2007
    Postari in forum
    6.386

la multi ani! sa fii sanatos, sa ai noroc si bucurii!

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485

click for more cards         send this card through mail

iti uram din inima La multi ani feiciti si plini de bucurie !!!!!!!!

Floricica Senior myky22's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    4.879
    la multi ani titusssssssss

Floricica Novice linda_y's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2008
    Postari in forum
    443
    La multi ani Titus! sa cresti mare si voinic,sanatos si fericit alaturi de cei dragi tie!

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    La multi ani!

Floricica Cu Vechime stassyia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    7.818
    La multi anisori lui Titus, sa creasca mare, sanatos si din cale afara de norocos!!!
    pupe de la Iris si mami ei!!![felicitari balonase][felicitari balonase]

Floricica Cu Vechime DianaL's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    5.697
    povestea nasterii scrisa de mami Lusien la cateva zile dupa venirea pe lume a printisorului:

Buna fetelor,

sunt si eu o proaspata mamica de mai care incearca sa-si spuna povestea. Inainte de a incepe precizez ca traiesc in afara tarii. Initial am fost ferm convinsa sa nasc prin cezariana. Asa mi-a dictat instinctul. Apoi, vorbind cu unul cu altul m-am convins sa incerc sa nasc natural. Zis si facut, am inceput cu cursul de pregatire apoi din saptamana 37 am facut masajul de perineu cu aparatul epi-no. Ca sa nu ma lungesc, pe 13 mai noaptea incep sa am scurgeri de sange si lichid. Imi zic: se apropie. Spre dimineata sangele e rosu deschis (proaspat) contrar celor ce eu auzisem (maroniu). Imi iau PH-ul lichidului si vad ca nu mai e neutru asa ca imi zic, mi s-a rupt apa. Sun la spital si imi zic sa merg repede. Ajung la spital si constatam ca e alarma falsa. Revin acasa, ziua de 13 trece repede si pe la 11 noaptea incep adevaratele contractii. Fiind primul copil, nu stiam la ce sa ma astept insa dupa intensitatea lor eram sigura ca astea sunt. Din nou, contrar asteptarilor, erau de la inceput la 6-7-8 minute si dureroase, le resimteam cel mai mult in spate la nivelul anusului, simteam ca-mi explodeaza. Pe la 1 nopatea suna sotul la clinica insa ne spun sa mai stam (avand in vedere alarma falsa din 13 nu m-au mai crezut). Asa ca rezist pana la 4 cu ajutorul sotului care in timpul contractiilor imi facea neincetat masaj la spate. La 4 suna sotul din nou la clinica si imi dau unda verde. Urmeaza o parte si mai grea, mersul cu masina (circa 40 minute) avand in vedere ca nu puteam sa stau in fund (cum ziceam, simteam ca-mi explodeaza). In fine, ajungem la clinica si spre surprinderea lor si a mea aveam dilatatie de 3.5 cm. Ma baga direct in sala de nasteri. Spun fara ezitare: vreau PDA. Suna anestezistul si incep procedurile pt. administrarea anesteziei. La 7 jumate eram cu PDA-ul facut si fara dureri. Ma simt mult mai relaxata, vorbesc cu sotul, glumim si zambim cu moasa care e extrem de draguta. Intr-un anumit moment, moasa imi spune ca doctorul meu e in operatie pana la 14:00 si daca nasc inainte voi naste cu un alt medic. Incep sa ma precipit, sunt asigurata privat si tocmai eu sa am ghinionul asta? Ce sa fac, intr-un fel sper sa nasc mai tarziu ca sa fie el de fata? Si vorba aia, ai grija ce-ti doresti...Se face ora 12 raman la aceeasi dilatatie 3.5. Moasa imi rupe apa. Mai trec 2 ore, nimic. Moasa imi spune sa ma gandesc la cezariana. Sunt disperata, dupa ce m-am chinuit, ajung la cezariana??? In fine, medicul meu e pe drum. Rasuflu usurata. O ora mai tarziu toata lumea era langa mine si minune sunt dilatata la maxim. Dar si rupta de oboseala. Imi diminueaza anestezia cica sa simt contractiile si sa pot sa imping. Imi spun impinge, impinge. Incerc dar se pare ca fara success. Anestezia isi pierde efectul si simt ca innebunesc de durere. Doctorul imi spune sa ma relaxez 2 contractii si la a 3-a sa imping. Titus e la baza, imi pune mana si ii simt capul. E imposibil sa te relaxezi pe contractie, aiurea. Prefer sa imping. Sunt la capatul puterilor. Incep sa urlu de durere, moment in care dupa 2 ore de impins medicul ia decizia finala: scoate forcepsul, ma taie intr-o fractiune de secunda, mi-l fixeaza in vagin si il scoate pe Titus. Nu pot sa va descriu ce durere am resimtit in acele momente. Cred ca am urlat ingrozitor, insa bine ca a trecut. Il iau in brate pe bebe si sunt cea mai fericita. La fel si sotul, care era la fel de epuizat ca si mine. Au urmat 2 zile in care am fost sub perfuzii, din cauza pierderii de sange mi-a scazut hemoglobina si am ramas fara lapte. Si uite asa. Mai bine de o saptamana abia daca am putut sa merg, iar cusatura ma durea ingrozitor. Acum sunt 2 saptamani de la acel moment, e mult mai bine insa amintirea ma va urmari inca mult timp. Daca a meritat? Sigur, pt. copilul tau faci orice! As mai face la fel? Nu, as opta pt. cezariana. Nu cred ca poate fi mai rau decat prin ce am trecut eu. Sigur, e cazul meu, fiecare organism reactioneaza altfel. Fiecare insa trebuie sa isi urmeze instictul. Multumesc lui DD ca nu am nascut in Romania, desi mi-a fost extrem de greu toata lumea de la moasa pana la doctor au fost 100% langa si cu mine si au avut grija sa ma ajute atata cat le-a stat in putinta. Ca sa nu mai vorbesc de ajutorul sotului, care fiind langa mine mi-a alinat durerea si m-a ajutat sa duc pana la capat micul nostru proiect. Vad ca am scris o gramada, sper ca nu v-am plictisit. E o poveste care s-a terminat cu bine, cu final fericit. Asta e ceea ce conteaza cel mai mult acum.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari