Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

In premergator la 6 luni?

buna,mamicilor!am si eu o fetita de 6 luni si as vrea sa stiu si eu cand o pot pune in premergator.am citit multe articole si unui sunt deacord cu ele uni nu.voi ce parere aveti?
    bebei vostri ce mai papa la 6 luni???????

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    eu l-am pus pe fi'miu dupa 7-8 luni si cate putin. intradevar unii sunt pro altii sunt contra. acum daca le asculti si argumentele e si mai bine, caci de ex premergatorul meu era in asa fel facut incat orice argument contra as fi primit nu era cazul la noi. costa intradevar si o gramada de bani dar facut prea inteligent incat articulatiile copilului sa nu fie suprasolicitate

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Opinia medicala este ca premergatoarele sunt foarte periculoase (copiii se pot accidenta usor, in special lovituri la cap) si in plus impiedica dezvoltarea normala a copilului (sau in orice caz nu aduc nici un beneficiu). Sunt multe studii medicale pe aceasta tema, in Romania inca sunt la moda printre mamici pentru ca nu exista o informare adecvata, insa AAP (asociatia americana de pediatri) este impotriva lor si chiar se incearca scoaterea lor de pe piata din cauza accidentelor provocate de acestea. Ei recomanda folosirea unui premergator stationar care este mai sigur, fiind fix. Desi nici in asta nu e bine sa fie tinut prea mult.

Se pare ca nici supravegherea atenta din partea parintelui nu ajuta prea mult, 78% dintre accidente s-au intamplat in timp ce copilul era supravegheat. E adevarat ca cele mai periculoase accidente sunt cele provocate de caderea pe scari, iar cum la noi in Romania casele cu scari sunt mai rare... probabil ca rata accidentelor e mai mica. Dar e un lucru care e bine sa fie stiut, mai ales de mamicile care locuiesc la casa.

Aici e adresa raportului oficial al AAP: Injuries Associated With Infant Walkers -- Committee on Injury and Poison Prevention 108 (3): 790 -- AAP Policy

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    In multe tari este interzis premergatorul...eu am pus-o de la 7 luni cate putin,nu am lasat-o sa stea mai mult de 30 de min.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari