Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503

Cu sau fara animalute la copiii mici?

Avem 2 copii: eliza 3 ani si rares 1 an. Avem si o catelusa de 9 ani. Se ignora reciproc, iar daca cei doi o necajesc (tras de blana, urechi, nas, coada), se refugiaza sub fotoliu si aproapeca uitam de ea uneori, motiv pt care ma simt cateodata vinovata. O iubim si nici prin cap nu ne-a trecut sa renuntam la ea in momentul venirii copiilor, desi unii ne ``sfatuiau`` sa o dam. Cum sa o dam? Adica ani de zile ne-a fost alaturi si la bine si la greu, iar acum sa renuntam! ? Sub nici o forma. Este ingrijita, vaccinata, iar pe copii ii spal pe maini dupa ce o ciufulesc bine. Suntem o familie implinita si f fericita.

Floricica Nou Venita anisoara86's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2010
    Postari in forum
    7
    avem si noi o catelusa ne tinut de urat tim de trei ani de zile mergem pe patru ani ,dar de curand avem si un bebelusde 1luna ,e cuminte catelusa ba chear foarte atasata de cea mica o pazeste male daca vine cineva in casa si se apropie de patut se da sai muste,mama ma cearta ca tin catelu in casa cu fata doar ziua sta putin in camera cu ia in rest sta in camera de alaturi unde are cosul ei,ce imi recomandati so dau nu pot atata timp a stat cu noi si acum so arunc ,astept raspunsul vostru,sarbatori fericite

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Buna dimineata! Anisoara, atata timp cat catelusa nu sta in camera decat putin si nu ajunge la bebe, atata timp cat e vaccinata , deparazitata si ingrijita, eu zic ca nu e nici un pericol.....eu am citit f mult despre acest subiect si un catel nu poate face rau nici macar unui bebelus, ba din contra, acusica vor fi cei mai buni prieteni...plus ca un catel ajuta copilasul sa fie mai sociabil, mai responsabil si ajuta la cresterea imunitatii!
    Fetelor, vroiam sa va intreb, ce rasa sunt catelusii vostri?

Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Noi nu am avut catel pana acum, dar Cosmin si a dorit f mult, se simtea singur, noi neavand prieteni cu copilasi, nici verisori micuti pentru Cosmin....Pe Lucky il avem de 2 luni, si pot sa spun cu mana pe inima ca nu regret o secunda ca l am luat! E Bishon maltez, iar legatura dintre cei doi e grozava, chiar daca si Cosmin il mai necajeste cateodata, dar tot el isi da seaman ca nu e voie! Seara la culcare ii ureaza noapte buna, la trezire, primul lui gand e pentru Lucky...cand vine de la gradinita, il striga de cand coboara din masina, si cand intra in scara, deja Lucky e lipit de usa!
    Deci , atata timp cat se respecta si se pastreaza igiena , e ok! catelul nu e ca o pisica, sa se urce peste tot, plus ca parul de pisica e mult mai periculos.....dar am prieteni acre au si acum 2 motani de aproape 10 ani si doi baieti, unul de 5 ani si ceva si unul de 3...deci se poate!

mischa2000
    Guest
    din pacate catelul nostru a murit anul asta in mai ...
    raluca era foarte atasata de el ... ca de altfel noi toti ...
    a fost foarte greu ...
    ... de unde trag semnalul de alarma ... cateii pleaca dintre noi inaintea noastra ... traiesc max 15 ani ...
    momentul despartirii este foarte greu ... asa ca nu cred ca o sa mai imi iau unul ... :(

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Noi avem 2 pisicute de dinainte sa avem fetita si nu am renuntat la ei desi toata lumea ne-a disperat ca nu e bine pentru copil.
    Sunt deparazitate, vaccinate, spalate si ingrijite, nu stau in camera fetitei, iar noi incercam sa pastram o igiena cat mai buna fara a deveni obsedati.
    Eu cred ca e bine pentru copii sa creasca alaturi de niste animalute de companie, dar trebuie luate niste masuri de igiena de bun simt.

Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Imi pare rau de Joe Misha! am citit prin ce ati trecut.....dar el a murit de batranete?

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Am avut si noi un Rottweiller bun ca painea calda, acum avem 2 hamsteri si un acvariu cu pesti.......in primavara ne luam pisica si cu timpul ne luam si catel.
    Imi place sa am animalute in casa si copilul le iubeste mult.

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de ghizza Vezi mesajul
    Imi pare rau de Joe Misha! am citit prin ce ati trecut.....dar el a murit de batranete?
    nu ... avea doar 7 ani ...
    a facut pancreatita ... boala caracteristica cockerilor ...
    noi il tratam ca pentru indigestie ...
    a fost groaznic ... il hidratam cu seringa ...
    s-a stins dupa vreo luna ... dupa ce in ultima noapte daduse semne de revenire ... tocmai ii bagase insulina ...
    facuse caca pe hol si avea asa o moaca vinovata ... el murea si tot ii ardea sa fie baiat bine crescut ...
    asta e ...

Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Imi pare rau Misha! fara cuvinte!
    Sarbatori fericite!

Floricica Nou Venita maximilian's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    buna,mamici!am avut si noi 2 pisici,acum am ramas cu una,mai precis un motan,puiul celei decedate,face 9 ani si e tare bland si bun.avem si o fetita de aproape 7 luni,se inteleg super,chiar dorm impreuna,cateodata.ii las singuri in camera fara nici o problema.un animal de companie e perfect pt copii.insa,de cand am pierdut pisica nu stim daca o sa mai avem animale de companie.a fost groaznic.s-a chinuit cumplit,avea cancer pulmonar,ii blocase intrarea in stomac...oricum,groaznic.a trebuit s-o eutanasiem,cea mai grea decizie din viata noastra,am plans ca niste copii.cine are,intelege.10 de ani cu ea a fost super,dar pierderea ei a fost chinuitoare.daca totusi fetita o sa vrea vreodata,cred ca o sa-i luam...altfel,nu ne mai trebuie.insa pt cei care tot dau sfaturi de genul:animalele nu au voie in casa cu copii,nu stiu ce inseamna,asa ca mai bine sa taca.fiecare face ce vrea.si noi am fost batuti la cap de toata lumea...ne-am saturat de idei preconceputehttp://lb1f.lilypie.com/fURkp2.png?JnSyYMCj

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari