Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita murziuha's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2007
    Postari in forum
    17
    medicii nu recomanda dar eu nici nustiu ce sa fac

Floricica Nou Venita adina_schuster's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    60
    eu una nu vreau sä folosesc,mai bine färä,e o perioadä peste care copilul va trece cu puterile lui si o v-a lua treptat,de-a buselea etc.e vorba de 2-3 luni in care are multe de invätat prin puterile proprii,de ce sä-i impun altceva?asta-i opinia mea,tu faci cum crezi.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Si eu am auzit multe impotriva premergatoarelor si cred ca nu voi folosi.
    Fiecare face cum vrea. Alte opinii?

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Noi am folosit premergatorul.
    Dar nu am exagerat.
    Cate putin, mai ales cand aveam treaba, atunci era si Alex dupa mine tot timpul. Doar ca trebuie avuta mare grija, la accidente...

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    nici eu nu o sa folosesc premergator desi am auzit diverse pareri.ca e bine,ca nu e bine,nici nu stiu ce sa cred.

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Alte pareri, va rog. Dupa cum v-am zis, nu prea as vrea sa folosesc, dar va rog, spuneti-va parerea. Ne intereseaza pentru a ne hotari.

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Era un raspuns dat aici pe site, de un medic, care privea premergatorul mai mult ca pe o jucarie. Eu cam sunt de acord cu asta; la prima fata am folosit premergator, acum la a doua, nu, si consider ca am facut bine. E drept, necesita putin mai multa atentie bebelusul care numai locului nu sta, dar mie asta nu mi-a influentat decizia.
    Am auzit si alte pareri potrivit carora premergatorul nu are influente pozitive asupra dezvoltarii fizice a copilului, asupra mersului (si cu astea sunt de acord).

cdl
    cdl este offline.
    Floricica Avansata cdl's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2007
    Postari in forum
    2.271
    Mie mi-a zis un traumatolog ca nu este indicat a folosi premergatorul, ca cel mai bine este ca copilul sa nearga de-a busilea prima data si atunci cand el este pregatit, are suficienta forta in picioare va merge .

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    si eu sunt impotriva la premergator cu toate ca am la fetita ,dar l-am primit si este unul m-ai bun ,dar sa sti ca sta foarte putin in el o pun cand am treaba si nu prea vrea sa stea este tot in picioarele mele ,ea s-a obisnuit sa mearga in picioare tinuta de o manuta si ii place m-ai mult,merge si de-a buselea.
    Claudia chiar astazi am citit un articol ,intr-o revista despre premergator ,nu m-ai lucruri rele .
    "folosirea indelungata a premergatorului poate incetini dezvoltarea muschilor de la picioare "
    si chiar a fost un articol de curand pe site tot asa era impotriva premergatorului.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    DA, si mai ales daca sunt grasuti copilasii nu e prea bien sa fie folosit, le strica gleznele.
    Eu nu am folosit si recomand tuturor sa nu foloseasca.
    Copiii care merg de-a busilea vor stii sa puna minutele inainte, mai tirziu, cind vor cadea, pe cind cei care au mers in premergator atunci cand cad se duc direct cu capusorul inainte.
    Asta am vazut eu diferente in parc, deci nu e numia teorie.

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Asa este, mamicilor. Am mai citit si eu anumite articole si, acum dupa ce am citit si opiniile voastre, nu mai am nici un dubiu: NU voi folosi premergator!

+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari