Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

piureul de fructe

buna fetelor. noi avem deja vreo 10 zile de cand papam piure de fructe. dar ma intrebam azi cam cat de consistent sau mai putin consistent ar trebui sa fie ? eu folosesc un storcator de fructe care nu scoate doar zeama, ci si pulpa fina. in celalalt pahar al storcatorului ramane f putin din fructe.cam asa ceva? Piure din fructe, 6-8 luni . mie imi iese mai moale.

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    buna fetelor. noi avem deja vreo 10 zile de cand papam piure de fructe. dar ma intrebam azi cam cat de consistent sau mai putin consistent ar trebui sa fie ? eu folosesc un storcator de fructe care nu scoate doar zeama, ci si pulpa fina. in celalalt pahar al storcatorului ramane f putin din fructe.cam asa ceva? Piure din fructe, 6-8 luni . mie imi iese mai moale.
    buna,.. eu cand ii faceam pe storcator punema si pulpa..cei drept storcatorul meu nu e asa peformant si ramanea cam multa...

mada_lyna
    Guest
    si la mine la fel. dar fiind piure...

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    eu zic ca asa cum e in imaginea aia e ok... daca vrei sa-i dai mai lichid de atat pana se mai obijnuieste si asae bine... dar vad ca bebe tau nu e asa mic.. poti sa ii faci linistita asa mai grisut.. ca trebuie treptat sa se invete.....

mada_lyna
    Guest
    problema mea cu consistenta piureului vine de la faptul ca i s-a cam schimbat scaunul de cand cu piureul. e logic. dar s-a intamplat acum cateva zile sa nu iasa afara 2 zile la rand, a treia i-am dat lass baby si a facut imediat.mai gros. si m-am gandit ca poate i l-am dat eu prea grosut. si cand ma gandesc ca ar trebui in curand sa i-l mai ingros cu branzica sau cereale... azi i-am dat para cu piersica si a iesit imediat, dar tot mai grosut decat inainte.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    problema mea cu consistenta piureului vine de la faptul ca i s-a cam schimbat scaunul de cand cu piureul. e logic. dar s-a intamplat acum cateva zile sa nu iasa afara 2 zile la rand, a treia i-am dat lass baby si a facut imediat.mai gros. si m-am gandit ca poate i l-am dat eu prea grosut. si cand ma gandesc ca ar trebui in curand sa i-l mai ingros cu branzica sau cereale... azi i-am dat para cu piersica si a iesit imediat, dar tot mai grosut decat inainte.
    Cred ca depinde de fructe, incearca si pireu de prune in amestec cu mere sau altceva.

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    La fructe tre să ai grijă la banană pt că constipă iar perele , prunele au efect laxativ ...ai grijă la combinaţii şi totul o să fie ok !

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    o sa faca mai dens acum cand mananca mancare densa decat cand manca doar lapte..dar cum spuneau si fetele.. ai grija la combinatii .. in pprincipal banana constipa si para si pruna au efect invers...........:)
    iar cat despre numarul de scaune pe zi nus... fetitza mea pana sa incep diversificarea, hranita fiind cu lapte praf, imi facea cam o data la 2 zile dar nu era constipata... acum cu diversificarea face cel putin o data pe zi... cred ca o data sau de doua ori a sarit peste o zi.....
    mult succes!

mada_lyna
    Guest
    banana nu i-am dat inca. am inteles ca e putin alergena. mai incolo. azi i-am dat piersica si para. mi-a iesit o pasta destul de consistenta. a vrut doar jumate din ce aveam, adica vreo 50ml. cred ca si caldura asta l-a zapacit de tot. de cand cu piureul vad ca iese afara doar 1 data pe zi.pupici

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    banana nu i-am dat inca. am inteles ca e putin alergena. mai incolo. azi i-am dat piersica si para. mi-a iesit o pasta destul de consistenta. a vrut doar jumate din ce aveam, adica vreo 50ml. cred ca si caldura asta l-a zapacit de tot. de cand cu piureul vad ca iese afara doar 1 data pe zi.pupici
    PAra este laxativa, nu cred ca de la pireul de fructe s-a constipat, dar ai grija sa bea suficienta apa, mai ales ca este foarte cald. Deshidratarea poate fi una din cauzele constipatiei.

mada_lyna
    Guest
    apa ii dau cu canita cu cioc. destul de des, cam din ora in ora incerc. dak ii este sete, bea. dak nu, incerc mai tirziu putin.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari