Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

Mancarica pentru 10-11 luni

buna mamicilor!voi ce mai pregatiti de papa pt cei mici?eu nu mai stiu ce mancarik sa ii mai fac fetitei mele ea are 10 luni.pana acum manca si cereale de la milupa dar acum numai mananca.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La varsta de 10-11 luni deja poti sa ii faci aproape orice. Sa nu fie cu sare, zahar sau miere.
    Ca sa dau cateva exemple: pireu de legume variate. Eu am cateva combinatii care ii plac mult: conopida/broccoli +ceapa+cartof+telina, fasole verde+cartof+mere, morcovi+mere+orez, mazare+cartof+mar. La astea poti adauga bucatele de carne fiarta sau galbenus de ou fiert. La fel poti adauga iaurt sau branzica.
    Ii mai place pireu de fulgi de cereale maruntiti: grau, secara, ovaz, orz, gris cu iaurt si cu mere rase sau cu banane.
    Fructe de toate felurile taiate bucatele ca sa le ia singura cu mana.
    Ii mai dau legume ca morocov, telina rase proaspete, mar ras, cascaval ras, tot asa sa le ia cu mana. Bucati de paine, cereale expandate.
    Mai e faina budinca din branza de vaci orez si mere.
    Dovleacul acela de placinta iese foarte gustos copt in cuptor si merge combinat cu mere si cu cereale.
    Poti incerca si o omleta doar din galbenusuri si sa pui si ceva legume in tigaie.
    Spor la gatit si pofta mare la aia mica!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari