Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gina_eftimie's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2013
    Postari in forum
    1

Intoleranta la lactoza

Salutare, mamicilor! Am un baietel de 4 luni si 2 sapt, care a avut 3500 g la nastere. Acum nu are decat 6300 g, greutate la care a stagnat de o saptamana. A avut rosu in gat, apoi diaree, si acum mananca cu dificultate. Dupa ce mananca lapte matern (ma mulg si ii dau cu biberonul) in jur de 60 ml incepe sa planga, ii bolboroseste stomacul, are gaze. doctora mi-a spus k are intoleranta la lactoza. knd a avut diaree i-am dat mucilagiu de orez, si din cand in cand suc sau supa de morcov. acum, cu problema lactozei, mi-a spus sa introduc un lapte praf fara lactoza, 30 ml la fiecare masa. dar problema este k nici acesta nu il primeste, si de la acesta are dureri la stomac. ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Poate ar trebui sa mai consulti inca un medic. Din tot ce am auzit pana ascum stiu ca bebelusii care au intoleranta la lactoza primesc doar lapte fara lactoza. Tu acum ii dai si lapte matern si lapte fara lactoza?
    Modificata de meprincipessa; 28.10.2013 la 18:16:51.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu mai degraba as crede ca are alergie la proteina din lapte si in cazul asta ar trebui sa-i dai lapte hipoalergenic. dar din cate am citit trebuie s-o faci sub indrumarea unui dr, care sa monitorizeze copilul. Intoleranta la lactoza este f. rar intalnita la bebelusi.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Acum am citit ca-l alaptezi. Ar trebui sa continui alaptarea, dar sa scoti din meniul tau produsele lactate. Cel mai bine sa mai consulti un alt dr, un pediatru eventual.

Uite detalii aici despre alergia la proteina din lapte:
    Alergia la lapte a bebelusului | Copilul.ro
    Intoleranta la proteinele din laptele de vaca | Pediatru Cluj

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari