Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155

Intoleranta la gluten

Stiu ca s-a mai scris despre asta dar imi poate spune cineva de unde cumpar produse fara gluten pentru copil de 2 anisori. Si ce ii pot da de mancare? Cum recunosc alimentele sau aditivii alimentari care contin gluten?

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Buna! Pai in supermarket, le-am vazut in general langa produsele pt diabetici, si la magazinele bio. Gama e f restransa si cred ca iti este f greu atat tie cat mai ales copilului care e la varsta la care tot ce vede cere. Am o colega la serviciu care a descoperit la fetita ei aceasta problema.stiu ca painea i-o face singura in casa cu faina speciala,la fel si unele dulciuri de casa.Oricum cred ca medicul ti-a dat o listuta cu anumite alimente permise si nepermise si de aici cred ca poti improviza anumite mancaruri.In general pe eticheta produselor scrie daca contine sau nu gluten,aici trebuie sa fi f atenta.Multa sanatate!

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    eu le iau de supermarket,ai si cei de Melin

Floricica Nou Venita ylinka's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2011
    Postari in forum
    14
    poti gasi la farmacie biscuiti fara gluten .eu am gasit la farmacia dona biscuiti plasmon.iar pe alimente scrie care nu contin gluten nu si pe cele care contin.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Din pacate pentru mine nu exista decat kaufland si lidl in vaslui. Celelalte magazine nu prea au, iar farmacii mai mari sunt sensiblu, catena si teofarm.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155

Nelamurire

Cine imi poate spune daca orezul contine gluten, eu asa am auzit de la cineva.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    orezul nu contine gluten. de aceea pers care au intoleranta la gluten inlocuiesc painea cu discuri de orez.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    multumesc mult de raspuns. sunt la inceput de drum in aceasta problema si nu mai stiu ce sa fac

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Ca și alte cereale, orezul este sărac în grăsimi. Conține o cantitate de proteine, dar mai puțin decât alte cereale. Fiindcă practic nu conține gluten, este ideal pentru cei ce suferă de boli abdominale (intoleranță la gluten).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari