Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dndlena's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28

Inlocuirea carnii in alimentatie

Buna mamici.Am o problema cu baietelul meu de 11 luni.Nu vrea sa manance carne.Cu ce o pot inlocui??? Am incercat pasata,in legume sau simpla,fiarta,la abur sau la gratar, de pasare de curte si cumparata,de vita.Nu stiu ce sa mai fac.Nu deschide gura sau daca il fortez si ii bag in gura sta cu ea asa si 10 min dupa care o scuipa.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Pai, cred ca daca o dai prin blender, impreuna cu legumele...devine piure si nu mai are cu ce sa stea in gura....asa daca i-o dai firicele, o simte...
    Sa stii ca poti incerca sa o combini si cu fructe...sau cu avocado...mai schimbi gustul...

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28
    multumesc frumos.am incercat si asa si ii simte mirosul si nu deschide gura.

sadia
    Guest
    Ascunde-o in mancare in fiecare zi si se va obisnui....iti spun din experienta propie din pacate.

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28
    multumesc.am reusit sa-i dau astazi in banana.l-am pacalit.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    carnea e un element foarte important pentru copii. noi mai putem s-o inlocuim cu seminte sau alte alimente, dar copii trebuie sa consume carne pentru dezvoltarea creierasului. incet, incet o sa dea de gustul carnii stai linistita, poti sa-i dai si peste de la 9 luni. multa rabdare!

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Iti trebuie multa rabdare. O sa se obisnuiasca cu timpul. Multa bafta!

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Si noi patim la fel, nu ii place baietelului meu carnita, nici ficatelul. I le amestec in legume sau altceva, insa cantitatea de carne e mai mica decat altceva-ul ca sa nu ii simta gustul. In zilele in care nu ii dau carne ii dau proteine vegetale gen naut sau linte facute pasta - le-am introdus in alimentatie de la 7 luni, sau galbenus de ou.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari