Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita oana2424's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    35

Iaurtul pentru bebelusi

ce tip de iaurt dati bebelusilor la 8 luni? ce marca si cata grasime contin? degresat sau nu?

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    buna! eu i am dat fetitei mele iaurt de oaie si bivolita de la napolact, cedra parca ii zice. acum tot de asta ii dau. o solutie mai ieftina si mai sanatoasa ar fi iaurtul facut in casa, insa mie nu mi-a iesit.....:(

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    iaurtul de la napolact cica e cel mai bun, mi l-a recomandat pediatra care e total impotriva firmei Danone. Ea zice ca pana la 3 ani, nici sa nu ma gandesc la danone. poti sa-i dai Cedra daca bebe e mai slabut sau simplu daca e mai grasut.

Floricica Debutanta oanacn's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2011
    Postari in forum
    799
    Orice iaurt ai alege, trebuie sa fie integral nu degresat. Ca si la laptele de vaca, minim 3,5% grasime. Nu se dau produse degresate copiilor mici.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    iaurt natural integral, simplu, oricare, atata timp cat nu contine chestii dubioase...:) ce are iaurtul Danone in Ro fata de celelalte? ca aici e absolut normal, natural, fara niciun adaos, doar din lapte de vaca integral...

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu tin minte ca ii dadeam de la Nestle parca, erau in pachet de cate 4, cu diferite arome, speciale pt bebelusi.Bnauiesc ca mai exista si acum.

mada_lyna
    Guest
    orice iaurt nedegresat si daca citesti eticheta ,trebuie sa nu contina altceva decat lapte si culturi lactice.
    majoritatea au si lapte praf degresat.astea sunt excluse(danone cremoso si cred ca si milli crema de iaurt la fel contine lapte praf). poti sa ii faci tu iaurt, dar iese mai acru si nu cred ca il papa copiii mai pretentiosi(ca al meu) . eu i-am facut o data si nu l=a vrut, plus ca mi se pare pierdere de timp ,atata vreme cat se gasesc si fara prostii in ele.
    si iar,nu se dau iaurturi cu fructe,astea chiar au muuuulte E-uri in continutul lor.orice ar scrie ei,tot chimicale sunt. eu i-am facut eu cu fructe( banane, capsune, zmeura, caise etc) si i le dau cu biscuiti , cereale, fulgi etc.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna mami.eu iam dat danone si danonino,apoi isi alege ea ce vrea sa pape,ca acum degeaba ii iau eu daca nu il papa.nici eu nu vad ce probleme ar fii cu danone.daca era asa grav si nesanatos il scotea protectia sanatatii dupa piata.parerea mea.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu i-am dat ce mi-a cazut in mana, indiferent de marca, insa am citit intotdeauna eticheta pentru ca, asa cum spunea si mada_lyna, nu trebuie sa contina altceva decat lapte si culturi lactice. iaurt cu fructe i-am facut eu (10% fructe), de obicei din fructe mai dulci, cum ar fi para, piersici, capsuni, banana. de la aproape 2 ani i-am dat si danonino din ala cu capsuni si banana, si danonino street. ii place, insa nu se da in vant dupa el, prefera si a preferat intotdeauna iaurtul natural si, mai nou, ii place Sana, desi rar ii iau de la un magazin romanesc pe la care ajung din cand in cand :)

si vroiam sa mai intreb si eu ceva mamicile de copilasi mai maricei, asa ca a mea: le-ati dat pana acum iaurt cu L.Casei?Gen Actimel sau asa ceva.

Floricica Novice Alexandraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    Noua pediatra ne-a recomandat Napolact Numa' bun.....si Covalact de tara......ii dau Napolact de la 8 luni insotit de banana la masa de 17:00.....mi s-a spus daca vrem sa schimbam sa punem noi bucatele cu fructe,nu sunt sanatoase cele cu fructe din comert!Fiecare mamica isi creste puiul asa cum considera.Sanatate

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami snowdance eu ii dau actimel ii place f mult.iam dat de la 3 ani,si are zile cand bea 4pe zii,ii plac mult cele cu fructe exotice

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari