Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita DariusC's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2013
    Postari in forum
    7

Nelamurit Iaurt la bebelusi

Am si eu o dilema:

Am un bebelus pe Nume Darius si are 5 luni......as vrea sa incep sa-i dau cate un pic d IAURT,medicul pediatru mi-a spus sa-i dau DANONE(danonino).......cu ce mamici am vb si m-am sfatuit au spus sa nu ii dau.....am citit si un documentar si ma lasat rece......voi ce ma sfatuiti?????????????????????????????????

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu i-am dat in primul rand mai tarziu iaurtul...si in alta ordine de idei i-am dat iuart facut in casa....si tarziu dupa catva luni am incercat cu cel din comert dar niciodata danone...nu i-am da nici pana acum danone...doar numa'bun, covalact si muller!

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    de ce nu-i faci tu iaurt? este f simplu si f gustos, nici nu se compara cu cel cumparat. cumperi lapte si pui la prins 1/2 fiert si 1/2 nefiert, iar pe urma pasterzi cate un paharut ca sa ai sa pui din nou: 1/2 fiert+1/2 nefiert+paharutul prins si iti iese un deliciu, o sa concurezi cu bebe la mancat :)

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    nu stiu ce doctor ti-a spus tie de danone.......in nici un caz!!!!! doctoritza mea a zis sa n-auda de Danone pana la 2 ani. sunt bagati multi fermenti in Danone si cica asta deregleaza organismul. pana la 9-10 luni fai iaurt de casa si pe urma alte iaurturi din comert simple. dar parerea mea e ca te gandesti prea devreme sa-i dai iaurt. banuiesc ca abia ai inceput diversificarea asa ca mai ai timp......

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Idem ca si Simonacio...ce doctor ti-a spus tie sa-i dai Danone de la 5 luni? Hmmm.....

Nu introduce in alimentatia bebelusului iaurt din comert, contin indulcitori artificiali si mai ales acum la inceput de diversificare. Cel mai indicat este sa prepari iaurtul in casa daca tot doresti sa-i dai, din lapte integral (si nu degresat) tocmai pt a-i oferi grasimile sanatoase. Apoi..eu i-am dat iaurt mult mai tarzior, pe la 7 luni si tot ca si tine la 5 am inceput. Insa am inceput cu ceva mai usor pt stomacelul lui, supe...sucuri naturale, iar mai apoi branza facuta in casa...iaurt.
    Modificata de Musette; 31.01.2013 la 23:33:37.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Darius are varsta optima pt iaurtel,eu nu recomand nimic de la danone(din surse ff sigure),da-i orice alt iaurtel la inceput nu cu f multa grasime il poti combina cu biscuitei pisati fin si asa va fi si satios.Daca poti fa iaurtel in casa este mult mai sanatos pentru el.

Floricica Nou Venita DariusC's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2013
    Postari in forum
    7
    multumesc tuturor pentru sfaturi....o sa ma conformez:P....o zii buna:*

Floricica Nou Venita aniri_07's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2012
    Postari in forum
    2
    Buna! Eu i-am dat lui bebe. de la 5 luni, iaurt Napolact, pe care l-am amestecat cu fructe pasate. A fost totul OK.

sadia
    Guest
    Nu ,nu iaurt la inceput de diversificare....supitze,un fruct ,fc de tine in casa,supitzele,fructa rasa de tine,iaurt il poti fc tu,dar nu E-uri.....doamne tot felul de dr ,cu stoluri gramada.....

Floricica Nou Venita catalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2012
    Postari in forum
    4
    De acord cu ce s-a scris: nu Danone!!! (preferabil facut in casa). De la sapte luni recomanda OMS introducerea iaurtului (motivul este acela ca proteina din lapte de vaca poate da alergii).

Floricica Nou Venita Anyared's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    39
    Si eu zic ca Danonino sa fie printre ultimul in lista preferintelor, si ca cel mai bine este sa faci tu in casa. Este cea mai buna alegere atat pentru pitic cat si pentru voi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari