Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410

Rusinos Fructele exotice in meniul lui bebe

Desi unii pediatrii spun ca fructele exotice nu ar trebui introduse in alimentatie pana la varsta de un an, pe piata am gasit o multime de borcanase care contin tipul acesta de fructe. Mai mult de atat am gasit exemple de meniuri pentru bebelusi, in revistele de top de la noi dupa piata care se ocupa de puericultura , care recomandau mango+banana; avocado+banana de la 6 luni. Voi le-ati dat bebeilor fructe exotice si daca da in ce combinatii?

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Combinatii cam asa i-am dat: cu iaurt si cu alte fructe, I-am dat avocado de la 7 luni, banane de la 8, kivi de la un an

Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    La primul copil i-am dat la 6 luni avocado+banana, luasem reteta din revista Mami, insa apoi pediatrul mi-a zis sa nu ii mai dau mango, avocado, kiwi pana la 1 an. Kiwi oricum nu ii dateam. Citisem pe diverse site-uri de pediatrie din SUA despre diversele faze ale diversificarii si erau si fructele astea. La al doilea copil nu stiu ce sa fac. Sunt unii care sustin ca e ok, si altii care zic ca sub nicio forma sa nu le dam bebeilor fructe exotice pana la 1 an.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Si in Suedia se da oricefel de fruct, in afara de citrice, chiar de la inceputul diversificarii. Citricele sunt un pic prea acide, acestea sunt permise pe la 8 luni aici. In rest nu exista absolut nici o interdictie. Exista o recomandare de a incepe cu doze mici cu orice fruct, dealtfel, pentru a observa reactia bebelusului.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Depinde probabil de la tara la tara in functie de alimentatia adultului, si de oferta de pe piata. Intr-adevar cel mai indicate sunt fructele autohtone, acestea sunt proaspete in general.

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    in Romania se recomanda merele (exemplu) pt ca asta creste la noi,in sudul Chinei se recomanda fructele sharon (kaki) care joca pt ei rol de mere, in Indonezia e ananasul/ pomelo (poate- nu stiu din cercetari:P)... difera totul de la arie geografica la alta, de obiceiurile alimentare ale populatiei etc.
    In Germania nu sunt interzise portocalele de ex .---- pt ca, ele, desi acide, in stomac au efect alcalin(bazic), ca de alttfel toate citricile.
    Unele fructe sunt exotice doar pt Romania, pt alte tari sunt ceva normal(ca si grasimea de peste recomandata copiilor crescuti in zona cercului polar:P... fata de bananele recomandate copiilor crescuti la ecuator :)):P )

Floricica Nou Venita vilik's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2011
    Postari in forum
    2
    eu i-am dat fetitei mele de la 6 luni si avocado, si mango si kiwi (partea fara samburi), ultimele doua mai rar dar avocado i l-am dat in fiecare zi deoarece contine grasimi "bune" care ajuta la dezvoltarea creierului si multe altele bune pt bebelusi. banana- cu ea am inceput diversificarea, impreuna cu marul. pediatrii oricum se contrazic, mie cel putin, 3 pediatri mi-au dat sfaturi diferite despre inceperea diversificarii. pana la urma fiecare mamica face ce crede ca este mai bine pt copilul ei. si oricum pe piata noastra rar mai gasesti fructe sau legume "made in romania"...

Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    De asta am si intrebat daca le-ati dat copiilor fructe exotice. Am mers la 2 pediatrii+ medicul de familie si niciunul nu a zis la fel ca ceilalti. Se contraziceau unul pe celalalt. De avocado ma interesa si pe mine cel mai mult. Primului copil i-am dat de la 6 luni, pentru ca gasisesm diferite retete recomandate pe asociatia de pediatrie din SUA care il contineau. In reviste de puericultura de la noi l-am gasit in combinatie cu banana de la 6 luni. Acum la al doilea bebe sincer chiar i-as da pentru ca este un fruct foarte sanatos, plin de uleiuri esentiale.... Ma scot din sarite pediatrii astia care zici ca au studiat unul pe Marte si altul pe Pluto , si nu pot sa cada toti de acord asupra unor informatii clare.

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    400
    Eu îi dau fetei mele AVOCADO și MANGO. AVOCADO i-am dat mai des. Este foarte bun și multe mămici l-au recomandat. KIWI o să-i dau după vârsta de 1 an. Se poate face alergie de la el.

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Citat Postat de mica82ro Vezi mesajul
    La primul copil i-am dat la 6 luni avocado+banana, luasem reteta din revista Mami, insa apoi pediatrul mi-a zis sa nu ii mai dau mango, avocado, kiwi pana la 1 an. Kiwi oricum nu ii dateam. Citisem pe diverse site-uri de pediatrie din SUA despre diversele faze ale diversificarii si erau si fructele astea. La al doilea copil nu stiu ce sa fac. Sunt unii care sustin ca e ok, si altii care zic ca sub nicio forma sa nu le dam bebeilor fructe exotice pana la 1 an.

Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Am ajuns la concluzia ca toata treaba asta cu fructele exotice este foarte relativa. Cum zicea si mami iri_nuk de la tara la tara sunt permise dupa alte scheme fructele. Eu una am vrut s aii dau avocado lui bebe pentru ca este super bun dpdv nutritiv, insa pediatrul a zis nu. In carti am gasit o gramada de retete pt bebe , la 6 luni cu avocado. Cred ca in definitiv totul tine de cat de conservator este sau nu este pediatrul.

Floricica Nou Venita Lyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2011
    Postari in forum
    1
    Laura mea are 4 luni si eu am inceput sa-i dau brinzica de vaci +banana cu lingurita.ii place foarte mult.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari