Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124

Exclamatie Ficatelul de pui ii bun pentru bebe?

Am si eu o dilema... fetita mea are 8 luni si nu prea vrea sa manance nimic.Mananca numai mar cu biscuite,iaurt,cereale si lapte de la mami.Am fost sfatuita de mai mute mame ca pot sa incep sa ii dau ficatel de pui,insa am tot citit pe cateva saituri ca nu ii bine sa dai ficat la bb pt ca prin ficat trec toate toximele si medicamentele care le sunt date puilor raman in ficat desi am citit si ca ii bine sa ii dai pt ca are multe vitamine dar si fier si ca nu ii bine sa ii dai numai dupa 1 an.Voi ce parere aveti??Le`ati dat bebeilor vostiri ficat si de la cat timp??Si daca le`ati dat cum l`ati gatit??

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Ficatul de pui contine fier si de aceea e indicat in alimentatia copilului mic. Nu stiu daca mai contine si "multe vitamine" cum te-ai exprimat tu, dar stiu ca fier contine. Eu i-am dat de pe la 7 luni, la recomandarea pediatrului. Daca nu vrei sa-i dai din comert, incearca sa faci rost de la pui de tara, care nu sunt indopati cu tot felul de hormoni si medicamente. Eu i l-am fiert si i l-am dat in combinatie cu piure de cartof sau spanac. Totusi are un gust cidat si s-ar putea sa nu-l accepte. Daca nu-l accepta sau te hotarasti totusi sa nu-i dai, poti lua fierul si din alte surse: galbenus de ou, legume cu furnze verzi: spanac, broccoli etc... carne de vitel si mai sunt si altele.

mother
    Guest
    nu i-am dat niciodata inainte de un an..si de atunci cred ca i-am dat de 3-4 ori...are 2 ani si 8 luni..analize facem anual si nu are ,lipsa de fe si hemoglobina e bine....

si carnea contine fe!

si inca ceva, ficateii dati la copii e un obicei pur romanesc. si alte natii de copii cresc toti bine merci fara ficatei..

mischa2000
    Guest
    mie nu mi-a zis nici un medic ca nu e bun ficatul ... mi-a spus in schimb ca fierul din spanac ... nu e decat un mit.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Inainte de un an mi se pare cam "greu" pt copil.
    Si, da nu cred ca-i chiar necesar ficatul in alimentatie......atentie ca nu oricine i-l apreciaza.
    A mea a gustat cand era de vreo 2 ani.....o scurta perioada i-a placut si apoi nu a mai vrut.....am preferat sa nu insist.

mischa2000
    Guest
    la mine de exemplu a fost preferatul meu intotdeauna ...
    si acum in concedii ... imi comand la restaurant ... ma pune pe picioare ...

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    la mine de exemplu a fost preferatul meu intotdeauna ...
    si acum in concedii ... imi comand la restaurant ... ma pune pe picioare ...
    si la mine e preferatul meu....dar stiu lume care se stramba la asta

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de flora73 Vezi mesajul
    si la mine e preferatul meu....dar stiu lume care se stramba la asta
    data viitoare ficatei mancam ... nu caracatite ... :))

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Eu i-am dat pe la 8-9 luni prima data, fiert in lapte ca sa-i mai ia din amareala, si am noroc ca am si acum de la pui de tara...
    Oricum e adevarat ca nu oricine il suporta, mie de exemplu nu-mi place si nu pun gura pe el, la fel si baiatul cel mare. In schimb celui mic ii place foarte mult facut la cuptor si cu putin usturoi pe el.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu mai tin minte la ce varsta le-am introdus ficatul de pasare, dar acum le fac o data la 7-10 zile.Le place, il mananca chiar f bine cu piure de cartofi sau orez, alaturi de salata.Nu am de unde sa iau de la tara, asa ca luam din comert, dar sa fie proaspat, nu congelat.Chiar ieri am facut.

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    eu i am dat lui lucas dupa 1 an ficatel,dar nu ficatel din comert....i am dat ficatei din puii sau gainile crescute in curte ....de cand s a nascut lucas strabunica lui s a ocupat sa nu ii lipseasca niciodata mancarea ma refer legume,carne si fructe crescute in gradina proprie....eu pana la 1 an si jumatatea carnea de pui si vita i le am dat din animale cat mai batrane....pediatra lui ne a spus ca animalele cu cat sunt mai tinere cu atat au mai multe toxine...
    ficatel ii dau sa pape o data sau foarte rar de doua ori pe saptamana....in rest incerc ca in fiecare zi sa manance altceva..peste,vita etc
    ultima oara cand i am facut analize avea un mic deficit de fier,dar il corectam....eu stiu ca si brocoli ,carnea de vita contin mult fier...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari