Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Nefericire Fetitei mele nu ii place carnea

buna ziua. dragi mamicii am o mare problema care ma framanta de cateva luni si m am gandit ca daca o impartasesc cu voi,o sa ma simt mai bine si poate mai sunt si alte mamicii in cazul meu si voi primi un sfat, niste raspunsurile la intrebarile care nu imi dau pace. fetita mea are 22 de luni .cand am inceput diversificare a fost totul bine, manca fructele, mancarea(ciorbica de pui si de vacuta) la blender si mai tarziu si supa de peste tot la blender, manca foarte bine pana 16luni cand deodata numai accepta mancareA ptr nimic in lume, plangea, dadea din mainii,statea cu mancarea in gura. pe urma am avut o perioada care nu accepta mai nici o mancare , am inceput sa ii dau mancare normal de-a noastra si sa io pasez cu furculitza,pana sa intram in normal a durat f mult, aproape toata vara si am avut cea mai grea si stresanta perioada din viata mea va zic sincer. am incercat toate modurile posibile, sa ii dau sa manance afara, sa ii dau sa manance la ghiuveta sa se joace cu apa (numai asa reuseam intr un fel sa o fac sa manance cat de cat..) curand am inceput sa descopar si mancarurile ei preferate, acum mananca bine destule mancaruri , dar nu pot sa o conving sa manance carne ,decat sa ii fac carne de vita cu cartofii si morcov cu sosuletz de rosii, sa le pasez foarte bine si asa a inceput sa manance cat de cat, dar va zic sincer ca aproape o ora imi ia sa ii dau sa manance ..ca mai mesteca. mai se joaca si sta cu mancarea in gura si tot asa. daca i as da mazare,ciorba de fasole,macaroane,cartofii prajitii cu omeleta sau mai stiu eu ce ii place terminam intr un sfert de ora si mananca cu pofta. carnea ii dau de 2,3 ori pe saptamana,dar m am saturat.. :( cum sa fac sa manance si kiftele, carnea de pui ... sa invete gustul la carne?asa va fii mereu?? ce sa fac?? e destul de mare cred. voi ati intampinat altfel de probleme? aveti vre-o idee? multumesc si astept cat mai multe raspunsuri.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Am uitat sa mentionez ca nu este grasutza, ba din contra. la 22 de luni are 11.400 si 88 sau 89 cm . vi se pare putin? de mic bebelus este mofturoasa . dupa amiaza, adica la 5,6 ii dau crema de cereale care se prepara cu apa , un iaurtzel sau ciugule dintr un tost, paine cu margarina sau daca se nimereste cartofii prajiti e tare fericita. dar tot timpul treb sa ma tin dupa ea ca altfel n ar cere de manacare. acum a simtit gustul la cioco, si ii mai dau uneori ou kinder, are ceva???

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    pana la 2 ani eu stiam ca nu are voie deloc ciocolata, acum n-o fi un capat de lume daca mananca si ea putin, dar nu trebuie exagerat.
    draga mea, eu toata copilaria mea am luat ulei de peste si 9vita (asa se numeau pe vremea aia niste pastilute pentru pofta de mancare), pur si simplu nu simteam nevoia sa mananc. cand am crescut mai mare si ramaneam singura acasa, aruncam mancarea pe care mi-o lasau parintii. eu aveam probleme cu tot ce era de mancare. bineinteles dulciuri mancam. nici acum nu ma prea omor cu mancarea, mananc ca trebuie dar pofta nu prea am. dar anemica n-am fost niciodata. asa sunt eu!
    ar fi bine sa te duci la un medic homeopat. nu sunt remedii agresive si costa putin. daca nu mananca carne care e foarte importanta pentru un copil, cauta sa-i dai alimente ce inlocuiesc carnea (ou, seminte de dovleac...)vorbeste cu un medic! sper sa o faci pana la urma sa manance si multa rabdare!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    simonacio n am mentionat ca am fost si eu f mofturoasa si sunt in continuare, putine mancaruri imi plac. si carne pana am ramas insarcinata nu mancam niciodata un cotlet intreg. abea de cand sunt cu sotul meu de se tine de capul si imi tot dadea sa mananc, sa gust , am inceput sa mananc si eu carne,sau macaroane in sos. daca as insira ce mancaruri nu imi plac. stiti ce mati intreba? ce ma intreaba si ai mei , cei din jurul meu ... da tie ce iti place? ce mananci? eu am fost si foarte slaba intodeauna. cand m am casatorit si eram insarcinata , aveam 46,47. si ea probabil imi seamana . oul il mananca doar daca ii fac cartofii prajiti omeleta. carne mananca putin , nu zic chiar deloc. dar..? as vrea sa stiu cine mai trece prin aceeasi situatie cum procedeaza? daca la varsta ei greutatea este destul de mica ? am facut in vara analize , au iesit ok . fierul este putin in limta. nu sub, e peste dar nu cu mult. :(

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu stiu daca e asa un capat de lume ca nu papa carne,sau ca nu papa mult,cat ai vrea tu.legat de greutate si innaltime dupa parerea mea sta bine.dar faptul ca iti ia o ora sa pape,asta nu ebine.laso in bucatarie singura la masa,sau stai cu ea dar nu o baga in seama prea mult,dai lingurita cu riscul ca stergi dupa ea,si vezi cum papa.eu asa am invatato pe fata mea.manca bine,nu manca larevedere.pe la 1 an jumate am inceput sa ii fac asa,si vreau sa iti spun ca papa foarte bine,dar nu ma rog de ea.are aproape 3 ani,16kg si 1metru.si papa ei e cam asa:dimineata un sandwich cu ce vrea ea sau ceva facut cu lapte,o cana de ceai,apoi pe la 11 fructe,cand se scoala la pranz papa vreo 2-3polonice de ciorba,pe la 5 iar fructe si eventual un iaurt,iar seara ce papam si noi+o cana de lapte.intre mese ii dau biscuiti,pufuleti,stiksuri,ciocolata de copii,snaksuri..cam atat.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, stiu ca Eleni are ceva probleme cu mancarea... Sa stii ca nici eu nu pot sa ma laud ca Irini e foarte mancacioasa. Ea mananca, intr-adevar, orice mancare pasata, dar de cateva saptamani am renuntat sa ii mai dau la pranz mancare sub forma de piure (doar fructele de dimineata i le dau sub forma asta).
    Abia acum imi dau seama ce prefera Irini si este in extrema cealalta fata de Eleni. A mea ar fi cea mai fericita daca i-as da mereu carne aproape sub orice forma (in special frigarui de porc), carnati si peste. In schimb, nu se atinge de orez, mazare, fasole verde, linte (fakes) si multe altele.
    Eu din pacate nu o pot pacali cu nimic daca ii dau mancare nepasata. Pur si simplu o scuipa, si daca o intreb ce nu ii place imi baga niste motive de raman masca. De exemplu, azi mi-a zis ca nu vrea cartoful din supa pentru ca are... SAMBURI!

DAca Eleni nu vrea sub nicio forma carnea inlocuieste-o cu altceva ce ii place (oua, fasole). Irini oul nu il vrea sub forma de omleta- cred ca o deranjeaza textura (e foarte mironosita), dar mananca cu placere galbenusul de la oul fiert.

Acum, oricum, cred ca e o perioada de tranzit la copii. Descopera gusturi, texturi... cred ca pot dezvolta aversiune pentru anumite alimente, si pasiune pentru altele...

Cat despre greutatea pe care o are Eleni eu zic sa nu iti faci griji... e normala. In plus, nu inseamna ca un copil mai slabut nu este sanatos.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    madasabi. nu as avea probleme daca as sta o ora si ar manca . dar trebuie sa ma tin de capul ei cu mancarea. cu orice ii dau , noi dim cand se trezeste are un biberon de lapte 180ml , la 10.30 fructe la blender, la 1.30-2 mancare , la 6 cerealele, pe urma un iaurtzel , sau daca avem si ceva de papa care ii place si daca e in toane bune, am uitat sa scriu ca daca este 'tati' acasa se poate sa nu manance mai deloc , cu apa la fel , ca sa bea tot eu ma tin dupa , sau o cert si o pun pe scaun sa bea, noi am avut prbl si cu apa , am facut analize si organismul mai avea putin si se deshidrata ,ptr ca nu accepta apa,ceai,suc ... nimic inafara de lapte. un copil taree mofturos. mada de stat pe scaun - no way- zici ca o arde la fund, daca ii place mancarea sta , mananca cat probabil sa nu ii mai fie foame si se da jos si isi cauta de lucru , daca ma i au de ea , incepe si plange si e mai rau, asa ca aleg varianta sa o las sa faca ce vrea si sa ii dau si sa manance, in sperantza ca mesteca si inghite curand :)

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    A, si eu sunt de acord cu Mada... Eleni e la varsta la care ar trebui sa manance singura. Eu pe Irini am pus-o mereu cu noi la masa, la pranz, chiar daca nu manca decat foarte putin... asta cand era mai micuta. Acum deja sta si manaca singurica pana se satura. Cu supele e mai greu, dar nici atunci nu ii refuz placerea de a se hrani singura.
    Doar cand este bolnava si nu are absolut deloc pofta de mancare ma tin dupa ea. In rest, ceea ce este solid mananca singura.
    Gustarea ei de dupa amiaza este compusa dintr-un crenwurst, cateva bucatele de telemea, cateva feliute de rosie, paine si eventual un galbenus de ou. I le pun pe o farfurie pe masuta ei, i le arat si se duce singura si se autoserveste.
    Important este sa ii fie foame sau sa ii placa foarte mult ceea ce are in farfurie.
    Incearca sa o stimulezi asa!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Georgiana, stiu ca Eleni are ceva probleme cu mancarea... Sa stii ca nici eu nu pot sa ma laud ca Irini e foarte mancacioasa. Ea mananca, intr-adevar, orice mancare pasata, dar de cateva saptamani am renuntat sa ii mai dau la pranz mancare sub forma de piure (doar fructele de dimineata i le dau sub forma asta).
    Abia acum imi dau seama ce prefera Irini si este in extrema cealalta fata de Eleni. A mea ar fi cea mai fericita daca i-as da mereu carne aproape sub orice forma (in special frigarui de porc), carnati si peste. In schimb, nu se atinge de orez, mazare, fasole verde, linte (fakes) si multe altele.
    Eu din pacate nu o pot pacali cu nimic daca ii dau mancare nepasata. Pur si simplu o scuipa, si daca o intreb ce nu ii place imi baga niste motive de raman masca. De exemplu, azi mi-a zis ca nu vrea cartoful din supa pentru ca are... SAMBURI!

DAca Eleni nu vrea sub nicio forma carnea inlocuieste-o cu altceva ce ii place (oua, fasole). Irini oul nu il vrea sub forma de omleta- cred ca o deranjeaza textura (e foarte mironosita), dar mananca cu placere galbenusul de la oul fiert.

Acum, oricum, cred ca e o perioada de tranzit la copii. Descopera gusturi, texturi... cred ca pot dezvolta aversiune pentru anumite alimente, si pasiune pentru altele...

Cat despre greutatea pe care o are Eleni eu zic sa nu iti faci griji... e normala. In plus, nu inseamna ca un copil mai slabut nu este sanatos.
    Anna am vb cu mai multe persoane , chiar pediatrul ei si mi au spus in felul urmator mai multe persoane , ca daca mananca mancarurile (LADERA) , Carnea o invatza in timp... :-? acum nu stiu sper din suflet sa fie asa. eleni mananca cu placere fasole verde, ciorba de fasole, linte(fakes, care stiu ca e f bogat in fier),macaroane ,cartofii cu omeleta,cartofii la cuptor, pireu, tocanita de legume. mancaruri de genul asta si carnea , am zis de vita cu cartof si morcov.. sa le pisez , dar vrea aproximativ o ora sa termine , asa o lalaie... Ma gandesc cand se face mai mare si ii voi spune ca o duc la jumbo, sau ii fac ceva ce vrea sau iesim afara, poate mananca... ! nu stiu ce sa ii mai dau dupa amiaza ana , inafara de crema de cereale (nounou,nestle) ,iaurt.. :-? tu ce ii dai lu eirini seara? tot mancare? am uitat sa mentionez ca a 2 a zii nu mananca aceeasi mancare ca in ziua trecuta, in fiecare zi alta mancare.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, stai linistita, vei vedea ca peste 3-4 luni Eleni va avea alt comportament. SI Irini facea la fel: o puneam pe scaun cu noi la masa, manca cat sa ii dispara senzatia de foame si dupa aceea o tulea la joaca. Dar nu m-a deranjat niciodata asta. Chiar si 5 minute daca a stat alaturi de noi, am fost multumita. acum deja e mult mai intelegatoare si mai rabdatoare; iar daca la masa e ceva ce ii place, sta si mananca pana se satura.
    Eu am noroc ca Irini nu tine deloc mancarea in gura. Inghite imediat, iar daca nu ii place, o scuipa in secunda urmatoare. Altfel, cred ca ma duceam pe campii.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    A, si eu sunt de acord cu Mada... Eleni e la varsta la care ar trebui sa manance singura. Eu pe Irini am pus-o mereu cu noi la masa, la pranz, chiar daca nu manca decat foarte putin... asta cand era mai micuta. Acum deja sta si manaca singurica pana se satura. Cu supele e mai greu, dar nici atunci nu ii refuz placerea de a se hrani singura.
    Doar cand este bolnava si nu are absolut deloc pofta de mancare ma tin dupa ea. In rest, ceea ce este solid mananca singura.
    Gustarea ei de dupa amiaza este compusa dintr-un crenwurst, cateva bucatele de telemea, cateva feliute de rosie, paine si eventual un galbenus de ou. I le pun pe o farfurie pe masuta ei, i le arat si se duce singura si se autoserveste.
    Important este sa ii fie foame sau sa ii placa foarte mult ceea ce are in farfurie.
    Incearca sa o stimulezi asa!
    am incercat si asa , crede ma ca nu o fac din placere sa ma tin tot timpul dupa , cu mancarea, cu apa .. m am saturat si eu de atata timp. iti dai seama. doar la crema de dupa amiaza nu are probleme. se pune la masa si se serveste, dar mai mare placere are sa ne de-a noua sa mancam , decat sa manance ea. isi pune pernutza pe scaun si se serveste, daca sunt cartofii prajiti , in general apuca paine sau linge vre-o rosie. ii place sa se joace cu mancarea, nu sa manance. nu e mancacioasa . azi intradevar ia fost foame si a mancat niste cartofii la cuptor care erau pe masa, de carne (miel ) nici nu a gustat. cunoaste carnea si nu o baga in gura si nici pe mine nu ma lasa sa ii bag in gura.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari