Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ramo1995's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2015
    Postari in forum
    9

Fetita mea nu vrea sa pape legume

Bună ziua tuturor mămicilor ..Am o fetiță de 6 luni ..este alăpta artificial..s-a născut cu 3.650 și 53 cm și acum are 6.500..și 69 cm..problema este ca refuza legumele😢mănâncă doar fructe și lapte cu cereale..și pireul de legume la borcanas de la hipp sau nestle..ce sa fac?sa continui cu borcanelele??

teodoraioana
    Guest
    Serus,

Este la dm borcanas cu morcov dar este doaaaar morcov fara nimic altceva, da-i putin dinala ca e gust bun, de morcov nu amar ca morcovii ce ii gasesti si incet incet amesteca-i cu morcov facut de tine sau cu ce legume papa deja, de ex dovlecel poti sa pui ca nu are gust rau aproape deloc defapt sau alte cele.. o sa ai surpriza ca dupa ce se obisnuieste cu gustul fie ca ii dai asa fie borcanasele ce le dai deja o sa iti pape facut de tine.. e chestie de timp si rabdare si o sa fie bine..

Membru inregistrat la
    10.08.2015
    Postari in forum
    9
    Am sa încerc.mă gândesc ca este greseala mea pentru ca am început cu fructele...Multumesc☺

Membru inregistrat la
    10.08.2015
    Postari in forum
    9
    Am sa încerc. .cred ca a fost greseala mea pentru ca am început cu fructele...Va multumesc☺

Floricica Novice nico_leta's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2014
    Postari in forum
    335
    eu am inceput cu legumele si dupa ce a descoperit fructele a inceput sa refuze legumele , deci sa nu te simti vinovata copii sunt un mister

Membru inregistrat la
    10.08.2015
    Postari in forum
    9
    Parcă e cam slăbuța ...6.500 la 6 luni��uni spun ca e slăbuța alți spun ca e ok..nu mai știu ce sa cred...și ce sa fac..sper sa fie bine

Floricica Novice nico_leta's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2014
    Postari in forum
    335
    daca o iei dupa carte ar fi cam slabuta tinand cont cu cat s-a nascut dar ea sa fie sanatoasa ca nici din aceea foarte umflati nu este bine

Membru inregistrat la
    10.08.2015
    Postari in forum
    9
    Da așa e..Dar dacă nu vrea sa manance...ce sa fac??

teodoraioana
    Guest
    Eu iti spun sincer cum am procedat eu... acuma no, te orientezi tu in functie de ce simti si cum vrei...La inceput am incercat mar ras, piersica, necatrina etc.. nu ii placeau si sincer la cat is de acre si naspa nu ma mir...
    La amiaz incercam sa ii dau radacinoasele facute pe abur si blenduite, nu am avut succes, morcovii erau amarui parca desi am luat si din piata de la tarani si din magazin..
    Dupa am incercat sa ii dau maru gatit pe abur ca ma gandeam va poate ii place mai mult...iar nici un succes..
    Toate astea, fiind papate de pe degetul meu..
    Am vb cu dr si i-am spus care e situatia si a zis sa incerc sa ii dau borcanase dar nu dinalea care au faina de orez in ele ca el e grasut oricum :-))) ^-^....
    I-am cumparat borcanas cu pere si mere sau doar cu pere, a inceput sa pape asa treptat dar in vreo 4 zile papa 1 borcanas de 150 fructe..
    In acelasi timp la amiaz ii dadeam borcanas de la Dm babylove care are doar morcov.. no, prima data asa 4 5 lingurite si o ajuns sa pape 1 borcanas de 190...
    Cand am vazut ca o prins schema am inceput la amiaz sa ii fac si eu legume si sa ii amestec cu morcovu ala din borcanas si asa o ajuns de papa la amiaz facut numai de mine..
    Deja papa legume carnita ou.. merge fff bine..
    Dimineata suntem tot cu pere si mere dar adaug putin mei fiert si le blenduiesc sau cate un biscuite.. cand gasesc ii dau mei fiert cu caise asa le blenduiesc si papa si ii place..
    No cam asa e cu Riccardo al meu..
    La noi refuzu de legume nu era din cauza fructelor ci pur si simplu aveau gust rau.. borcanelu care e cu morcov are gust de morcov si e bun, nu e dulce da are gust bun, e din culturi bio etc..

Nu stiu daca iti va fi de folos da am zis ca iti impartasesc cum e la noi...

Membru inregistrat la
    10.08.2015
    Postari in forum
    9
    Ea a aceptat din prima măr ras cu biscuite,nectarina cu banana,pepene galben cu biscuite,și mai păpam Danone branzica cu caise,căpșuni, banana..și para o mănâncă. .azi am zis sa îi fac somon pe aburi..Mulțumesc mult pentru sfaturi��

teodoraioana
    Guest
    Deja papa si peste? Waw pai repede a evoluat inseamna ca.. :-* branzica eu inca nu ii dau de ex.. las ca papa bine din ce scrii tu.... Pofta mare sa aiba scumpica iar pt greutate nu iti fa nici un fel de griji, fiecare are ritmul lui iar daca e sanatoasa nu e o regula ca e musai sa aiba atatea kg.. daca era vreo problema iti zicea dr oricum.. :-)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari