Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior corynutzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2011
    Postari in forum
    3.347
    Citat Postat de mimicu Vezi mesajul
    Buna,micuta mea are 8luni jumatate si refuza orice fel de mancare....nici cu biberonul/cana nu a vrut sa bea niciodata...sunt disperata! vrea doar san! ce ma fac? a mai avut cineva problema asta? cum ati procedat?

Buna,nu a mancat deloc mancare solida pana acuma?sau doar de la un timp anume a inceput sa refuze mancarea?
    Si Ingrid are zile cand papa doar fructele si la legume face mofturi si invers ,zile in care mananca foarte bine in schimb sanul nu il refuza.

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Citat Postat de oanamylove Vezi mesajul
    Fetita mea nu prea mananca bine zilele astea, dar nu vad sa aiba ceva ca e foarte vioaie si energica. Chiar si laptele il mai refuza si doreste sa bea apa...o fi de la caldura sau e doar o perioada de-a ei? Precizez ca nu are nici un dinte pana acum, dar gingiile sunt tari de mult timp si s-au cam lasat asteptati dintii. Aaaa si ieri i-am dat pufuleti mai putin sarati si a mancat foarte multi, ca ii molfaie cu gingiile, dar mancare nu vroia.
    Draga mea, pufuletii dau senzatia de satietate si normal sa refuze mancarea dupa ei. Daca refuza si inainte de ei asta poate avea mai multe cauze: caldura si starea de disconfort creata de aceasta (daca este foarte cald nici noua parca nu ne arde de mancare), poate exista de asemenea o problemuta la gurita, bine-cunoscutele afte, verifica-i gurita, curat-o cu o compresa sterila cu gricerina cu nistatin, de multe ori glicerina boraxata nu este suficienta, exista in comert periute speciale pentru bebelusi de la 3 luni la 1 an, cu ele se curata gurita bebelusilor dupa fiecare masa.
    Buna,micuta mea are 8luni jumatate si refuza orice fel de mancare....nici cu biberonul/cana nu a vrut sa bea niciodata...sunt disperata! vrea doar san! ce ma fac? a mai avut cineva problema asta? cum ati procedat?
    Noi ne confruntam cu problema asta, am inceput de putin timp diversificarea si fetei mele se pare ca prima zi primeste un aliment, a doua zi nu il mai vrea :)) apa nu ii place, cel putin nu din biberon, a baut in schimb cu placere din pahar, biberonul e de jucarie, molfaie tetina si lasa apa sa curga pe ea toata, nici macar o gurita nu inghite. De exemplu morcovelul la lingurita nu i-a placut, i-am achizitionat un saculet de hranire ca acesta Saculet pentru hranire bebelusi - Primii Pasi si asa papa, mai din joaca, mai de foame, dar vrea sa descopere singura (acelasi lucru il face si cu jucariile, nu trebuie sa ii arat eu ci sa descopere singura, doar asa o atrage), daca ii dau ligurita cu mancarica singura o papa, ca se manjeste peste tot e partea a doua, dar inghite cu placere, daca ii dau eu scoate limba si scuipa tot. Iarasi apare o problema daca nu este odihnita, nu vrea nimic altceva decat sanul, asa ca trebuie sa am grija sa fie suficient de odihnita, sa nu o deranjeze nimic la somnicul de dinainte de masa, chiar ieri am patit-o, asta probabil din cauza ca este obisnuita sa doarma la san

Floricica Nou Venita Laura.Patrascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2012
    Postari in forum
    144

Draga mea Mimicu,

Laptele de mama e cel mai complet aliment pentru printesa ta, asa ca e foarte bine ca papa san!La fel de adevarat e faptul ca puiutii care sunt alaptati, incep diversificarea de la 6 luni.
    Diversificarea se face treptat, nu mai mult de 1 aliment pe zi .
    Incearca sa-i dai cu lingurita ce vrei sa-i introduci in diversificare si apoi da-i sa pape san.Stai linistita, va accepta si altceva in afara de laptic.
    Am un singur sfat pentru tine:inarmeaza-te cu multa, multa rabdare!

Cu drag,

Laura Patrascu

Floricica Nou Venita adriannapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2011
    Postari in forum
    7
    Buna seara! Am un baietel de 7 luni si nu stiu ce sa-i mai fac de mancare. Dimineata pe la 10 ii dau piure de fructe (mere, piersci, sau pepene galben), la 13-14 ii dau supa de legume ( morcov, pastarnac, dovlecel, conopida, patrunjel radacina, ardei), urmatoarea masa e laptic ( inca alaptez, de fapt lapticul de la mine este si pt hidratare deoarece ceai sau apa nu vrea nici la biberon nici cu canita ci cu lingurita), iar seara pe la 20-21 ii dau cereale cu lapte la lingurita. Mentionez ca noaptea pe la 2-3 il alaptez si inca o data pe la 6-7. Ce ar mai trebui sa-i dau? Vreau sa introduc carnita de pui, iar branzica facuta de mine in casa nu-i place ( poate nu o fac cum trebuie). Cate mese treb sa aiba un bebe de 7 luni? iaut din comert pot sa-i dau, daca da de care? Multumesc!
    Modificata de adriannapopa; 05.07.2012 la 18:56:16.

syg
    syg este offline.
    Floricica Nou Venita syg's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    ....hello!si eu am un baietel de 5 luni si datorita faptului ca nu a supt deloc(fiind bolnavior in primele zile de viata s a dezobisnuit)am folosit doar pompita,lapticul m a lasat.am inceput diversificarea cu suc de morcov,mar ,apoi le am combinat ,sapt asta vreau sa i dau suc de piersica...daca ma puteti ajuta >?pot sa i inlocuiesc suculetul cu piure de fructe?bebe prima masa o primeste in jur de ora 10 atunci se trezeste ,supita la ce ora o dau??este recomandat seara in portia de lapte sa adaug cereale fara gluten pt ca bebe sa se sature?multumesc

Membru inregistrat la
    12.06.2012
    Postari in forum
    144
    Citat Postat de syg Vezi mesajul
    ....hello!si eu am un baietel de 5 luni si datorita faptului ca nu a supt deloc(fiind bolnavior in primele zile de viata s a dezobisnuit)am folosit doar pompita,lapticul m a lasat.am inceput diversificarea cu suc de morcov,mar ,apoi le am combinat ,sapt asta vreau sa i dau suc de piersica...daca ma puteti ajuta >?pot sa i inlocuiesc suculetul cu piure de fructe?bebe prima masa o primeste in jur de ora 10 atunci se trezeste ,supita la ce ora o dau??este recomandat seara in portia de lapte sa adaug cereale fara gluten pt ca bebe sa se sature?multumesc
    Draga Syg,

Fructele poti sa i le dai micutului tau fie sub forma de suc, fie sub forma pireu.La inceput insa, te sfatuiesc sa procedezi astfel:
    - fructele sau morcovul se introduc pe rand: in prima zi o lingurita de morcov, a doua zi, 2 pana se ajunge la 5 lingurite. Atunci se introduce marul (tot cate o lingurita), pana se ajunge la 5 lingurite. Zeama de mar se combina cu zeama de morcov.
    -cand ajungi la 5 lingurite din marul si morcovul ,incepi sa-i introduci pulpa (rase fin pe razatoare).
    - Fructele nu inlocuiesc o masa. Ele se dau cam la doua ore dupa prima masa de lapte de dimineata.

Supita, poti sa-i dai la ora 13-14.
    Daca ai observat ca nu se satura , seara poti sa-i dai cereale.

Cu drag,

Laura Patrascu

Membru inregistrat la
    12.06.2012
    Postari in forum
    144
    Citat Postat de adriannapopa Vezi mesajul
    Buna seara! Am un baietel de 7 luni si nu stiu ce sa-i mai fac de mancare. Dimineata pe la 10 ii dau piure de fructe (mere, piersci, sau pepene galben), la 13-14 ii dau supa de legume ( morcov, pastarnac, dovlecel, conopida, patrunjel radacina, ardei), urmatoarea masa e laptic ( inca alaptez, de fapt lapticul de la mine este si pt hidratare deoarece ceai sau apa nu vrea nici la biberon nici cu canita ci cu lingurita), iar seara pe la 20-21 ii dau cereale cu lapte la lingurita. Mentionez ca noaptea pe la 2-3 il alaptez si inca o data pe la 6-7. Ce ar mai trebui sa-i dau? Vreau sa introduc carnita de pui, iar branzica facuta de mine in casa nu-i place ( poate nu o fac cum trebuie). Cate mese treb sa aiba un bebe de 7 luni? iaut din comert pot sa-i dau, daca da de care? Multumesc!

Draga Adriana,

In primul rand te felicit pentru ca il alaptezi, tinand cont de faptul ca laptele matern este cel mai complex aliment pentru copil.

Legat de nelamurirea ta, iata un meniu orientativ:

ora 6-7: laptic
    ora 9.30-10.30 -piure fructe (piersici, banane, portocale, caise, mere, pepene galben, para)
    -braza vaci, 2 biscuiti
    -aprox 50 ml suc fructe/legume
    ora 13-14 -supa legume/carne
    -ex legume mazarea, morcovii, cartofii, dovleceii, sfecla, fasolea verde
    -piure legume, 20-30g carne la 2 zile sau 1 galbenus ou sau 20-30g branza vci cand nu primeste carne sau ou
    ora 16-17 -iaurt+biscuiti sau 20-30 g branza vaci sau iaurt cu fructe/cereale
    ora 20-21 -lapte cu fainos/cereale

La 7 luni, poti sa-i introduci carnea de pui.Cu iaurtul din comert, eu personal nu sunt de acord.

Cu drag,

Laura Patrascu

Floricica Nou Venita adriannapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2011
    Postari in forum
    7
    Citat Postat de Laura.Patrascu Vezi mesajul
    Draga Adriana,

In primul rand te felicit pentru ca il alaptezi, tinand cont de faptul ca laptele matern este cel mai complex aliment pentru copil.

Legat de nelamurirea ta, iata un meniu orientativ:

ora 6-7: laptic
    ora 9.30-10.30 -piure fructe (piersici, banane, portocale, caise, mere, pepene galben, para)
    -braza vaci, 2 biscuiti
    -aprox 50 ml suc fructe/legume
    ora 13-14 -supa legume/carne
    -ex legume mazarea, morcovii, cartofii, dovleceii, sfecla, fasolea verde
    -piure legume, 20-30g carne la 2 zile sau 1 galbenus ou sau 20-30g branza vci cand nu primeste carne sau ou
    ora 16-17 -iaurt+biscuiti sau 20-30 g branza vaci sau iaurt cu fructe/cereale
    ora 20-21 -lapte cu fainos/cereale

La 7 luni, poti sa-i introduci carnea de pui.Cu iaurtul din comert, eu personal nu sunt de acord.

Cu drag,

Laura Patrascu

Multumesc pt raspuns. Branzica de vaci nu prea ii place (poate nu o fac eu bine), iar iaurt nu am incercat pana acum sa-i fac. Ma mai documentez si mai incerc. cat despre biscuiti...ce fel de biscuiti? O zi racoroasa!

Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Buna ziua,
    Am o bebelusa de 4 luni si 9 zile care, pana acum vreo 2 saptamani, a mancat numai san. De vreo 2 sapt, deoarece am facurt eu o mastita, i-am introdus o masa de lapte praf nan sensitive 1 data pe zi sau 1 data la 2 zile, depinde cum imi ajunge lapticul meu.
    Problema noastra este ca nu prea face kk. S-a intamplat sa treaca si 8-10 zile fara sa faca, iar de cele mai multe ori, face cu ajutor (niciodata nu a facut tare). Un dr pediatru ne-a speriat ca ar putea avea megacolon si sa-i facem o irgografie. Nu am vrut sa o radiez, asa ca am mers si la alt medic, care ne-a recomandat pe langa debridat, protectis si bifido baby, sa incep sa-i dau cate 2 lingurite de suc de para.
    Acum eu sunt putin in ceata, pentru ca stiam ca se incepe cu mar si morcov, plus ca aveam de gand sa incepem diversificarea pe la 6 luni. Cu toate astea, avand in vedere problema noastra cu kk, medicul ne-a sfatuit sa incepem cu sucul de pere si piersici, practic, 2-3 lingurite pe zi nefiind o diversificare propriu-zisa.
    Sa mergem cu suculetul vreo luna si abia dupa aceea sa incepem sa-i introducem si alte alimente.
    Ce ma sfatuiti sa fac?

Membru inregistrat la
    12.06.2012
    Postari in forum
    144
    Citat Postat de adriannapopa Vezi mesajul
    Multumesc pt raspuns. Branzica de vaci nu prea ii place (poate nu o fac eu bine), iar iaurt nu am incercat pana acum sa-i fac. Ma mai documentez si mai incerc. cat despre biscuiti...ce fel de biscuiti? O zi racoroasa!
    Draga Adriana,

Daca refuza branzica de vaci , nu inseamna ca nu o faci bine.Puiutul tau,acum dezvolta gustul ,asa ca ,mai incearca peste cateva zile, inainte de a-i da mancarica, sa-i dai o lingurita de branzica.Daca refuza, incearca iar peste cateva zile.

In comert, se gasesc biscuiti pentru bebelusi.Incearca in farmacii, hipermarketuri.

Cu drag,

Laura Patrascu

Membru inregistrat la
    12.06.2012
    Postari in forum
    144
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Buna ziua,
    Am o bebelusa de 4 luni si 9 zile care, pana acum vreo 2 saptamani, a mancat numai san. De vreo 2 sapt, deoarece am facurt eu o mastita, i-am introdus o masa de lapte praf nan sensitive 1 data pe zi sau 1 data la 2 zile, depinde cum imi ajunge lapticul meu.
    Problema noastra este ca nu prea face kk. S-a intamplat sa treaca si 8-10 zile fara sa faca, iar de cele mai multe ori, face cu ajutor (niciodata nu a facut tare). Un dr pediatru ne-a speriat ca ar putea avea megacolon si sa-i facem o irgografie. Nu am vrut sa o radiez, asa ca am mers si la alt medic, care ne-a recomandat pe langa debridat, protectis si bifido baby, sa incep sa-i dau cate 2 lingurite de suc de para.
    Acum eu sunt putin in ceata, pentru ca stiam ca se incepe cu mar si morcov, plus ca aveam de gand sa incepem diversificarea pe la 6 luni. Cu toate astea, avand in vedere problema noastra cu kk, medicul ne-a sfatuit sa incepem cu sucul de pere si piersici, practic, 2-3 lingurite pe zi nefiind o diversificare propriu-zisa.
    Sa mergem cu suculetul vreo luna si abia dupa aceea sa incepem sa-i introducem si alte alimente.
    Ce ma sfatuiti sa fac?
    Draga Adela,

E normal ca dupa ce a trecut pe o formula de lapte sa apara probleme cu scaunul.Ma gandesc ca este devreme sa iradiezi fetita si mi se pare mai probabil introducerea formulei sa fie cauza constipatiei.Diversificarea, incepe in mod normal la 6 luni, pentru un sugar care a luat in greutate normal si e alaptat.Laptele matern este cel mai bun aliment pentru puiul tau.In schimb, daca micuta ta papa o formula de lapte, diversificarea poate incepe la 4 luni
    Se introduc : mar, morcov sub forma de suc .Atentie la portocala sau mandarina (mai rar ca sunt acide si de evitat la bebelusii care regurgiteaza des
    -Intai se introduc sub forma de suc care se da cu lingurita.
    -Tot la aceasta varsta poti sa-i dai: para, piersica si nectarine
    - fructele sau morcovul se introduc pe rand: in prima zi o lingurita de fruct, a doua zi, 2 pana se ajunge la 5 lingurite. Atunci se introduce marul (tot cate o lingurita), pana se ajunge la 5 lingurite. Zeama de mar se combina cu zeama de morcov.-cand ajungi la 5 lingurite din marul si morcovul ,incepi sa-i introduci pulpa (rase fin pe razatoare).
    - Fructele nu inlocuiesc o masa. Ele se dau cam la doua ore dupa prima masa de lapte de dimineata
    Apoi, poti incerca crema de legume
    Crema de legume - se fierbe o feliuta din urmatoarele: morcov, cartof, dovlecel, telina si radacina de patrunjel si o feliuta foarte subtire de ceapa. Pe parcurs ai posibilitatea sa observi daca nu-i place o leguma si o poti scoate din supa
    -Supa se da cu lingurita-se incepe cu o lingurita si se creste in fiecare zi cu cate doua lingurite. Supa crema se da la pranz si se completeaza apoi cu lapte. In 2 saptamani, supa va deveni o masa care va inlocui o masa de lapte. Un copil de 4 luni si jumatate-cinci trebuie sa manance cam 100-150ml de supa crema (un castronel micut)

Cu drag,

Laura Patrascu
    Modificata de Laura.Patrascu; 10.07.2012 la 10:58:31.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari