Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

diversificare

buna fetelor. incepem si noi diversificarea in curand(mai precis am inceput de vreo 2 zile cu piureul de fructe-dimineata pe la ora 10-11). acuma intrbarea mea e urmatoarea: trebuie sa incep in acelasi timp sa ii da u la masa de pranz (13-14) si supica, piure de legume sau abia dupa ce mancam suficient dimineata ne apucam sa o inlocuim si pe cea de la pranz.si inca una: daca ii dau piure de fructe, trebuie sa incep sa ii dau si ceai, apa? caci noi avem tzitzi la dispozitie si pina acuma nu i-am dat ceai sau apa. de fapt nu vrea nimik din biberon.ms

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    diversificarea se incepe mai intai cu o masa abia dupa ce la masa respectiva nu mai completati cu laptic de loc, puteti trece si la urmatoarea masa.
    la faza cu apa nu stiu exact caci eu nu am alaptat pana la diversificare dar teoretic ar trebui odata cu diversificarea sa primeasca si apa sau ceai.

mada_lyna
    Guest
    mersi frumos. asa am citit si eu ca ar trebui sa ii dau ceiut cand incepem diversficarea. problema e ca nu vrea biberon deloc deloc.se stramba parca ii dau otrava nu ceai. mai incercam .pupici

mada_lyna
    Guest
    ms. acum ma apuc de citit. cat ma mai lasa mandruletul meu, caci in acest moment face nani

Floricica Nou Venita cristinica_carla2's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    214
    Buna.
    Primele alimente cu care se incepe diversificarea sunt sucul sau piureul de fructe, urmate la putin timp de supa de legume. Mie exact asa mi-a recomandat pediatra. In prima zi ii dai o lingurita de suc de fructe, a doua zi doua lingurite si tot asa se creste progresiv cantitatea, iar dupa aceea se va adauga si pulpa de fructe mixata pentru a mari consistenta. Treptat, masa de fructe va inlocui o masa de lapte. Primele fructe care se dau copilului sunt de obicei merele sau piersicile in care se poate adauga suc de citrice sau de morcovi.
    Dupa ce copilul s-a obisnuit cat de cat cu fructele trebuie sa ii introducem si legumele. Se introduc sub forma de supa. Mai intai se fac supe simple, doar din patru legume: morcov, telina, patrunjel si pastarnac. Mai intai ii dam zeama simpla fara legume si incet-incet adaugam si legume pasate. Dupa cateva zile putem adauga in supa si dovlecel, ceapa (doar la fiert, nu o si pasam), ardei gras si cartof.
    Dupa o saptamana doua de cand am inceput sa-i dam supa putem sa o imbogatim adaugand cate o lingurita de ulei, preferabil de masline, la 100 ml de lichid. Uleiul se adauga spre sfarsitul fierberii, iar legumele nu se fierb excesiv. Nu se adauga sare deloc in mancarea bebelusului pentru ca sarea este strict interzisa pana la un an. Am tot citit diferite carti in care se spunea ca bebelusul nu simte lipsa sarii din mancare pentru ca nu a gustat-o niciodata, asa ca nu ii simte lipsa.
    La 2-3 saptamani de la introducerea supei de legume se introduce si carnea. Este preferabil sa fie de pui sau vita (carne de porc dupa 3 ani). Carnea trebuie mixata bine si poate fi amestecata cu piure de legume sau in supa de legume. Pe la 7-8 luni putem sa ii dam copilului si peste slab (salau) preferabil amestacat cu piure de cartofi. Dupa 6 luni este bun si ficatul de pasare, care este bogat in fier (se stie ca dupa 6 luni rezervele de fier ale bebelusului se termina).
    Urmeaza galbenusul de ou de gaina, care se da fiert tare si amestecat in piureul de legume. Acesta se introduce treptat: mai intai un sfert, la 2-3 zile o jumatate si de abia dupa aceea un galbenus intreg care se poate da de 2-3 ori pe saptamana. Colesterolul nu este o problema pentru ca bebe are nevoie de el pentru maturizarea sistemului nervos. Poti alterna zilele cu galbenus de ou cu zilele cu carne.
    Trebuie sa avem mare grija cand incepem diversificarea sa ocolim alimentele strict interzise bebelusilor pana la un an: laptele de vaca, albusul de ou, mierea de albine,produsele ce contin gluten, alunele, sarea. Trebuie sa evitam si fructele gen capsuni, zmeura, mure, fragi si kiwi pentru ca semintele acelea mici pe care le contin pot provoca alergii.
    In jur de 7-8 luni se poate continua diversificarea cu branzica de vaci facuta in casa, care este foarte buna amestecata cu piure de fructe sau cu galbenus de ou. Tot atunci putem introduce si banana. Intotdeauna alimentele se introduc pe rand, niciodata cate doua sau mai multe, pentru ca astfel sa stii ce aliment nu tolereaza bebelusul tau.
    Cand incepem diversificarea trebuie sa ne inarmam si cu multa rabdare pentru ca nu avem toti noroc de copii care sa accepte din prima orice aliment nou ii oferim. In momentul in care ne hranim copilul nu trebuie sa cream momente tensionate pentru ca bebe sa perceapa masa ca pe o placere nu ca pe o corvoada.
    Si referior la intrebarea a doua, ''daca ii dau piure de fructe, trebuie sa incep sa ii dau si ceai, apa?'' , daca ii dai mancare solida, desigur,trebuie sa incerci sa ii dai si ceai sau apa.Daca ii dai lapte praf,de preferat ar trebuii sa ii dai si ceai.
    Sper ca au fost utile sfaturile mele.

Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    oauu ce descriere in detaliu... si cu sfaturi foarte bune. multumim .... sincer pe mine m-a cam lasa memoria de la primul copil, noroc ca mi-a notat ce manca in fiecare luna. la fetita mi-am propus ca primul aliment sa fie cerealele dupa 4 luni. la tine nu am vazut nici o referire... i-ai dat dupa suculet?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu am inceput cu cerealelel la 5 luni la sfatul medicului si pentru ca a fost alimentat exclusiv cu lapte praf. La cereale am inceput cu o masura in biberonul de seara si am crescut treptat la 2 zile. Cand am ajuns la 4 masuri i-am dat cerealele cu lingurita. Apoi am inceput cu piureul de legume. Prima data numai morcovi apoi am intrudus cate o leguma noua in supa, dar cand am adaugat de exemplu pastranacul prima data nu i l-am dat ci a doua oara i-am pasat si pastranacul si tot asa cu celelalte legume.
    Ca fructe noua ne-a recomandat sa incepem cu branzica calcica cu para si jumatate de banana. I-a mers de minune lui Edi asa.

Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    si lui gabriel ii dadeam cereale dar tot parca pe la 5 luni trebuie sa caut caietul:))
    acum insa fetita s-a nascut cu o greutate mica si as putea sa incep cu cereale la 4 luni ( primeste formula)

mada_lyna
    Guest
    am inteles ca daca e ai grasunel BB-le nu incepem cu cereale,fainoase in general. Robert are deja 9 kg.si pina acum doar asta a primit. azi i-am dat putin piure de mar+pepene(ff putin, ca sa fie mai dulce ,caci era marul mai acrisor). dupa ce am terminat i-am dat si 3 lingurite mici cu apita. asta i-a placut...

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Citat Postat de roxy29 Vezi mesajul
    diversificarea se incepe mai intai cu o masa abia dupa ce la masa respectiva nu mai completati cu laptic de loc, puteti trece si la urmatoarea masa.
    la faza cu apa nu stiu exact caci eu nu am alaptat pana la diversificare dar teoretic ar trebui odata cu diversificarea sa primeasca si apa sau ceai.
    Diversificarea nu se incepe cu o masa , este prea mult...se incepe cu o lingurita sa u doua apoi se da laptele .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari