Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rena_25's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2011
    Postari in forum
    8

Nelamurit Cand sa incep diversificarea?

buna as dori o parere in privinta diversificari bebei mei au 4 luni si o saptamana si s-au nascut prematur.Intrebarea este daca pot sa incep diversificarea ,medicu de familie mi-a spus sa o incep doar la 5 luni jumate pt ca asa arata noile studii!Daca pot sa incep diversificarea cu ce sa incep?

Floricica Nou Venita andelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2011
    Postari in forum
    36
    buna,daca il alaptezi la san ar fi mai bine sa astepti macar pina la 5 luni jumatate la fel cum a zis si dr ta.noi am facut azi 5 luni si de 3 zile am inceput diversificarea intai cu suculetul de morcov,dupa aceea o sa ii dau mar iar mai tarziu adik peste o saptamana o sa i le combin.mult succes si multa sanatate

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    rena_25 Chiar daca alaptezi chiar daca nu, si eu te sfatuiesc sa astepti cu diversificarea si sa incepi la 5 luni si jumatate asa cum ti-a recomandat medicul pediatru. Baietelul meu a fost alimentat exclusiv cu lapte praf si am inceput diversficarea dupa 5 luni. Nu are nici un rost sa te grabesti pentru ca oricum stomacelul lor este fragil.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    OMS (Oragnizatia mondiala a sanatatii) recomanda ca diversificarea sa inceapa la 6 luni. La copiii prematuri trebuie calculata varsta ajustata. Adica daca ai nascut cu o luna inainte de termen atunci copilul are 3 luni jumatate, nu 4 luni jumatate. Daca ai nascut cu 6 saptamani inainte atunci copilul are 3 luni. Si ar trebui sa astepti pana la varsta ajustata de 6 luni ca sa incepi diversificarea. Pe langa varsta trebuie luate in seama si semnele ca bebelusul este pregatit pentru diversificare: sa ii dispara refluxul de impingere a alimentelor cu limba afara, sa poata sta in fund bine, sa faca miscari de masticatie si sa inghita, sa se arate interesat de mancare, etc.
    In primul an de viata laptele ramane sursa principala de hrana pentu copii, iar solidele vin ca o completare a laptelui cand acesta nu mai poate aduce toti nutrientii de care are nevoie copilul.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Pe ambii copii i-am alaptat exclusiv la san 6 luni.Abia atunci le-am introdus suc de mar cateva zile, apoi, treptat am pus si pulpa marului, apoi...nu mai stiu exact.Sanul a ramas baza pana la 1 an la amandoi.Dar, alimentele se introduc treptat, cate unul odata.Fina mea face niste greseli enorme in alimentatia celui mic, cu toate ca i-am atras atentia.La 4 luni ii da ciorba si tocanita de la ea din farfurie pe motiv ca `mananca, e un mare mancau, ii place`...No coment...Voi mai incerca sa o mai `dascalesc`, nu de alta, dar mi-e mila de bietul finut ca-i strica stomacelul.Nu vreau sa se simta prost, dar, zau mi-e mila de bietul copil.
    Modificata de eliza rares; 28.01.2011 la 15:32:38.

Floricica Nou Venita rena_25's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2011
    Postari in forum
    8

Zambitor cand incep diversificarea

va multumesc mult de tot pentru explicatiile primite

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    Si eu te sfatuiesc ca si ankag, sa nu trebuie sa te grabesti cu diversificarea, cu atat mai mult, cu cat e un copil nascut prematur...sa nu ne intelegi gresit, nu sant de parere ca e altfel decat un copil nascut la termen, inca poate arata mai bine si mai dezvoltat ca unul nascut la termen...dar nu ii forta stomacelul si organele, sa ii macine asa de repede mancarica...Daca alaptezi se incepe dupa 6 luni-dar sa te confrunti si cu alt dr...nu uitati ca nimic nu e mai bun ca laptele de mama, in el este tot ce ii trebuie bebelusului.
    Crestere mare sa aveti si sanatate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari