Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita fanythefunny's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.04.2014
    Postari in forum
    7

Bebe in varsta de 5 luni refuza legumele

am inceput diversificarea acum 2 zile la sfatul pediatrei introducand la pranz o masa de legume fierte si pasate-morcov si cartof dulce-la care am adaugat faina de mei fiarta in apa si putin ulei masline extra virgin. in prima zi a mancat aproape 150 200 gr iar a doua zi a refuzat complet legumele desi le-am preparat la fel...in schimb a baut zeama in care au fiert adica supica....ea mananca dim si seara tot la recomandarea pediatrei cereale instant fara gluten cu lapte pt ca imi refuza complet laptele nu il mai bea simplu....ce ma sftuiti sa fac cu ea...sa scot o leguma sa las doar morcov? mentionez ca dupa ce am inceput diversificarea cu legume inca nu a facut caca...ma gandesc ca daca avea alergie ceva facea imediat diaree...ea in ultimul timp imi face caca la 2 zile deci inca suntem in grafic...nu stiu d ce sa refuze legumele desi prima data a mancat bine chiar f bine pt prima masa

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    eu cand am inceput diversificarea am inceput cu o lingurita de mancare, nu cu o masa intreaga. Mie personal mi se pare foarte mult 150-200 gr. pentru un bebe care abia face cunostinta cu un alt tip de mancare decat laptele.
    Am introdus legumele pe rand, nicidecum mai multe deodata cum am inteles ca te-a sfatuit pediatra ta.
    Modificata de meprincipessa; 24.04.2014 la 12:17:03.

Floricica Nou Venita anna_maria_13's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.08.2012
    Postari in forum
    33
    Citat Postat de fanythefunny Vezi mesajul
    am inceput diversificarea acum 2 zile la sfatul pediatrei introducand la pranz o masa de legume fierte si pasate-morcov si cartof dulce-la care am adaugat faina de mei fiarta in apa si putin ulei masline extra virgin. in prima zi a mancat aproape 150 200 gr iar a doua zi a refuzat complet legumele desi le-am preparat la fel...in schimb a baut zeama in care au fiert adica supica....ea mananca dim si seara tot la recomandarea pediatrei cereale instant fara gluten cu lapte pt ca imi refuza complet laptele nu il mai bea simplu....ce ma sftuiti sa fac cu ea...sa scot o leguma sa las doar morcov? mentionez ca dupa ce am inceput diversificarea cu legume inca nu a facut caca...ma gandesc ca daca avea alergie ceva facea imediat diaree...ea in ultimul timp imi face caca la 2 zile deci inca suntem in grafic...nu stiu d ce sa refuze legumele desi prima data a mancat bine chiar f bine pt prima masa
    Buna, am o fetita de un an si am inceput diversificarea la 5 luni jumatate la recomandarea pediatrei..supa de legume a fost prima pe lista..noua ne-a spus cate trei radacinoase in primele zile apoi adaugate alte trei radacinoase..am inceput treptat sa ii dam supica, apoi incepuse sa manance bine, cate 150 gr la masa..dar nu mult timp..cam o luna a mancat legumele..i-am introdus si cereale si dupa alte cateva zile mar cu biscuite..fetita mea in momentul de fata nu mai accepta nici un fel de leguma, carnea si oul..

Membru inregistrat la
    23.04.2014
    Postari in forum
    7
    pediatra a zis sa incepem cu o masa intreaga pentru ca ea nu mai mananca deloc lapte...efectiv refuza laptele complet...nu stiu ce sa mai zic am avut deja a doua masa de legume si deocamdata le accepta ok....cati medici atatea pareri...si mie mi au zis cunostinte cu bebei ca trebuia sa incep cu supele...pediatra ei ne a zis sa incepem intai cu masa de praz adica supa crema de legume si ultimele introduse vor fi fructele pt ca daca afla gustul fructelor nu va mai vrea legume....cereale papa de la 4 luni deja...i am luat fara gluten cele mai simple fara arome....se pare ca fetita mea e un pic pretentioasa la mancare....sau se plictiseste repede de gusturi...nu stiu cum sa procedez sa fie bine...am auzit atatea iedei si sfaturi despre diversificare incat nu stiu cum sa mai cresc copilu...

Membru inregistrat la
    23.04.2014
    Postari in forum
    7
    noua ne-a bagat doar 2 legume iar restu abia peste 2 saptamani sa mai adaugam o leguma noua si tot asa.....sa treaca cel putin 1 saptamana pana se obisnuieste cu cele 2 introduse

Membru inregistrat la
    23.04.2014
    Postari in forum
    7
    Citat Postat de meprincipessa Vezi mesajul
    eu cand am inceput diversificarea am inceput cu o lingurita de mancare, nu cu o masa intreaga. Mie personal mi se pare foarte mult 150-200 gr. pentru un bebe care abia face cunostinta cu un alt tip de mancare decat laptele.
    Am introdus legumele pe rand, nicidecum mai multe deodata cum am inteles ca te-a sfatuit pediatra ta.
    si mie mi s-a parut mult sa i dau o masa intreaga din prima dar pediatra ei a zis ca e ok atata timp cat a mancat.....toti care mi au zis cand au inceput diversificarea cu 2 3 lingurite iar mai apoi o masa intreaga...nush cum sa procedez sa fie bine pentru fetita

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Eu niciodata nu am cantarit hrana bebelusului (nici la baietel, nici acum, la fetita): cat a vrut a mancat; in ceea ce priveste alimtele, nu i-am fortat si nu-i fortez, daca bebe accepta doar fructe, ii dau doar fructe o perioada, apoi trec pe legume si invers; insa, mereu am grija sa ii ofer 2-3variante, pentru a avea as in maneca (in caz ca refuza papa). De exemplu fetita are acum 11lunite si cel mai bine papa alimentele verzi(brocoli, spanac), nu cele "clasice, agreate de majoritatea copiilor: morcov, dovlecel.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Nu esti singura mama care a trecut prin aceasta incercare:)
    Adevarul e ca legumele fierte, asa cum se dau la bebe, nu au nici un gust ...Daca nu le accepta, nu e cazul sa il fortezi.
    In cazul meu, copilul cel mare nu a acceptat deloc legumele la inceput, asa ca am introdus fructele. Nu cele de peste mari si tari, ci ale noastre, autohtone, cumparate de la piata.Cu timpul, a acceptat si legumele, atat in stare cruda cat si in ciorba sau supa.

Cat despre recomandarile privind diversificarea, stii vorba aia "cate bordeie, atatea obicee"...Fiecare face cum considera ca e mai bine pentru copilul sau:)

Membru inregistrat la
    23.04.2014
    Postari in forum
    7
    Citat Postat de blue65 Vezi mesajul
    Eu niciodata nu am cantarit hrana bebelusului (nici la baietel, nici acum, la fetita): cat a vrut a mancat; in ceea ce priveste alimtele, nu i-am fortat si nu-i fortez, daca bebe accepta doar fructe, ii dau doar fructe o perioada, apoi trec pe legume si invers; insa, mereu am grija sa ii ofer 2-3variante, pentru a avea as in maneca (in caz ca refuza papa). De exemplu fetita are acum 11lunite si cel mai bine papa alimentele verzi(brocoli, spanac), nu cele "clasice, agreate de majoritatea copiilor: morcov, dovlecel.
    noua ne-a sugerat s aincepem cu moroc cartof dulce ca daca se invata cu gustul celorlalte care e mai bun exista riscu sa le refuze pe astea si morcovul are rolul lui...si am inteles ca brocoli, dovlecel abia dupa 6 luni ii pot da....momentan doar morocov,cartof dulce,pastarnac...momentan vad ca papa destul de bine legumele astea 2 desi la inceputul mesei se stramba...saptamana asta incepem fructele desi nu stiu in ce forma sa i le dau...suc sau pasate cu biscuitei...pediatra a ales varianta pasata si cu biscuiti fara gluten....aici iar am auzit povesti cum ca odata ce ii dai fara gluten in momentul in care vei trece pe gluten va face alergie sau il va refuza....naiba mai stie care cum is...eu o sa i dau cum si cat vrea ea si asta este...ma mulez dupa copil...

Floricica Nou Venita nicoleta_v's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2013
    Postari in forum
    18
    Salut Fany!Eu am un baietel de 5 luni jumate si cam de 2 sapt am inceput diversificarea. La noi totul a mers f bine, in sensul ca nu mi.a refuzat nicio masa...acum mancam mar copt, cateodata amestecat si cu biscuite, supita de legume si fulgii de orez la masa urmatoare....Daca vrei sa incepi cu fructele, respectiv mar, te-as sfatui sa incepi cu suc du dupa vreo 3-4 zile sa il dai copt - o sa-i placa mult mai mult pt ca e mai dulceag..
    Si daca fetita ta nu mai vrea lapte, nu poti sa incerci niste iaurt?

Membru inregistrat la
    23.04.2014
    Postari in forum
    7
    Citat Postat de nicoleta_v Vezi mesajul
    Salut Fany!Eu am un baietel de 5 luni jumate si cam de 2 sapt am inceput diversificarea. La noi totul a mers f bine, in sensul ca nu mi.a refuzat nicio masa...acum mancam mar copt, cateodata amestecat si cu biscuite, supita de legume si fulgii de orez la masa urmatoare....Daca vrei sa incepi cu fructele, respectiv mar, te-as sfatui sa incepi cu suc du dupa vreo 3-4 zile sa il dai copt - o sa-i placa mult mai mult pt ca e mai dulceag..
    Si daca fetita ta nu mai vrea lapte, nu poti sa incerci niste iaurt?
    Buna Nicoleta....deocamdata vad ca mananca mai bine legumele...am bagat si fructe dimineata cu biscuite....problema acum este ca nu gasesc biscuiti fara gluten care sa nu aiba zahar....iar cei cu gluten nu au zahar....ce fel de biscuiti folosesti la bebe....ea pana la 6 luni nu are voie gluten ...fructe pana acum am papat mar,para,piersica...de la 6 luni are voie banane,citrice,etc....nu am incercat mar copt dar o sa incerc...mananca in schimb f bine cartof dulce copt...lapte acum are numai 3 mese din care 2 sunt cu cereale...am descoperit ca nu mai voia lapte din cauza pentru ca ii dadea un dintisor

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari