Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

bb nu vrea sa manance supa

fetelor, cum i-ati facut pe BB-ii vostri sa pape supa ca al meu nu vrea deloc. am incercat si cu alte linguri, si din biberon, si cu lapte, am schimbat evident legumele ca poate e ceva ce nu ii place. de fapt, nu vrea nimic in afara de tzitzi. de fapt, de cand cu supa, nu mai vrea nici piure de fructe decat f putin.i-am dat azi putin iaurtel in care am pus niste piersica pasata. pe cuvant, nu mai stiu ce sa fac. mie mi-e ca o sa aiba lipsa de fier sau hipocalcemie sau orice hipo hipo . oare sa il mai las cateva zile fara sa incerc sa ii dau supa si pe urma sa o iau de la capat?? voi cum ati procedat?ms.

Floricica Nou Venita dariusbabyfashion's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2010
    Postari in forum
    235
    buna, nici baiatul meu nu papa supica, dar acum ii amestesc cu putin iaurt si papa tot :D

oanachampion
    Guest
    Stai linistita, lipsa de supa nu duce la lipsa de fier sau de calciu... Daca nu vrea, nu-l forta. Poate ii plac mai tare piureurile de legume... Si asa, supa iti umfla stomacul pe moment, ca in rest, e cam apa chioara, mai bine ii dai ceva mai consistent (cand sunt asa mici trebuie sa avem grija sa manance suficiente calorii, limitati fiind de cantitatea mica de mancare). Ai mei au mancat supa cand au crescut (pe la 2 ani) si nici atunci f des.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    fetelor, cum i-ati facut pe BB-ii vostri sa pape supa ca al meu nu vrea deloc. am incercat si cu alte linguri, si din biberon, si cu lapte, am schimbat evident legumele ca poate e ceva ce nu ii place. de fapt, nu vrea nimic in afara de tzitzi. de fapt, de cand cu supa, nu mai vrea nici piure de fructe decat f putin.i-am dat azi putin iaurtel in care am pus niste piersica pasata. pe cuvant, nu mai stiu ce sa fac. mie mi-e ca o sa aiba lipsa de fier sau hipocalcemie sau orice hipo hipo . oare sa il mai las cateva zile fara sa incerc sa ii dau supa si pe urma sa o iau de la capat?? voi cum ati procedat?ms.
    Bb tau e cam mic sa poti spune ca nu mananca supa,nu acum ai inceput diversificarea?Eu zic sa ai rabdare si daca e sa manance mananca si supica nu il forta fiecare din noi avem preferinte.

mada_lyna
    Guest
    Pai tot incerc de vreo 10 zile, nu stiu, cam asa. dar cred ca de la supica ,pt ca nu ii place, acuma nu mai vrea nici piure de fructe.decat cateva lingurite si alea.... probabil ca a invatat ca ii dau supa cu lingurita iar cand ii dau piure de fructe, tot cu ea ii dau. cred ca o sa las supa pt mai incolo si o sa incerc ceva piureuri de legume, ca poate asa o vrea. sincer, nici eu nu sunt mare fan supe ciorbe .poate o semana cu mine.

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    si noi ne-am chinuit la inceput... cam o luna... si eu ma intrebam daca n-am gresit pe undeva, daca nu m-am grabit sa introduc legumele noi, nu i-am lasat suficient timp sa se obisnuiasca cu fiecare leguma in parte, am reinceput de la capat introducerea legumelor, am facut pauze, am incercat diverse combinatii, am incercat cu degetul, cu diverse ligurite, cu biberon... si pana la urma mi-a acceptat supica, dar am explicat - dupa multe-multe tentative. Am mai si povestiti experienta noastra, declikul a fost hranitul cu degetul, ca la lingurita nu vroia sa deschida gura sub nicio forma, la noi a functionat, la altii nu... deci nu cred ca exista retete universal valabile. Dar am insistat cu supicele, am tinut ca beb sa pape legume, sa-i placa... si am reusit! Cheia cred ca e perseverenta, restul sunt detalii.

mada_lyna
    Guest
    tot asa mi-a zis o prietena aseara ca l-a facut pe baiatul ei sa pape diverse. cu degetul caci cu lingurita nu vroia deloc. azi am facut si eu asa cand i-am dat niste cereale humana. dar nu parea prea incantat. am hotarat sa il mai las putin (vreo cateva zile doar) cu supica. apoi voi reincerca. poate cu mai mult succes. daca ma vede pe mine ca mancanc ceva, ar vrea si el. de ex azi dimineata, la plimbare, mi-am luat o inghetata si plingea ca vroia si el din ce am eu. ieri i=am dat un mar fara coaja sa il tina in manute si sa il suga. tot ce este mai solid ar baga in gurita, ce "curge" nu vrea. asa sunt toate inceputurile grele, probabil ca si diversificarea la fel. sincer, eu ma gandeam ca o sa fie usor ca doar e mancare.dar ce stie el ce e mancarea,nu?

mother
    Guest
    madalina cam asa am patit si noi..........

eu am inceput cu zeama de supa si a fost dezastru!!!! nu inghitea nimic :)) scuipa, se scutura de ziceai ca papa cine stie ce scarbosenie :)

pana la un an de zile a fost circ cu mancarea! acum mananca singur si cu pofta...si mult!!!

eu am facut asa: in primul rand am intrebat pedi cam cat tre sa pape... mi-a zis cam 150-200.... sigur ca nu deodata ii dai 200 de g......mi-a luat vreo 2-3 -4 luni sa ajung la cantitatea aia..dar in fiec zi ma chinuiam sa ii dau mai mult decat ziua precedenta...ii distrageam atentia cum puteam, alergam dupa el prin casa (mai tarziu)....ideea mea este ca daca stomacum se obisnuieste cu putin, putin va cere..... daca se obisnuieste cu mult, mult va cere.... in nici un caz nu am acceptat vreodata sa pape 2 lingurite si apoi sa-i dau san..

un sfat f bun de la pedi : sa nu-i dau san daca refuza mancarea... este normal ca ei sa prefere sanul.... deci daca refuza sa pape (manca 2-3 lingurite), san primea dupa o ora...

in orice caz eu una nu sunt de acord cu afirmatia : copilul mananca cat are nevoie....

eu stiu un copil care manca "numai cat avea nevoie" mancare ...adica 2-3 linguri....si in rest pufuleti si biscuiti...d-aia intrau!!!!

mada_lyna
    Guest
    la inceput manca piure de fructe bine. acum, de cand cu supa, nu mai vrea nici fructe piure. treaba cu alaptatul dupa 1 ora mi se pare super.pt ca , ma gandesc, nu va invata ca daca nu papa supica va primi oricum san.alaltaieri , cand mancam noi, si-a tot bagat degetelele la mine in farfurie.si am adus un iaurtel muller , l-am deschis si i-am dat pe un biscuite facut de mine (nu prea arata ca biscuitele dar ma rog). si asa a limpait si el putin.
    ma gandeam ca poate nu vrea sa pape pt ca il pun in scaun de masa. voi incerca si pe pat,dar mi se pare o ideea proasta ca si asa zboara mancarea peste tot.

Floricica Veterana patratel's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.05.2009
    Postari in forum
    12.516
    Mada multa multa rabdare,.... si noi am trecut exact prin ce treci tu singura diferenta era ca Eric nu imi accepta nici piureul de fructe.... si m-am chinuit o perioada buna , au fost dati cand i-am bagt cu forta (cred ca ajunsesem la limita suportabilitatii) apoi de pe o zi pe alta mi-a papt..... acum de vreo saptamana iaasi nu mai vrea sa pape.... dar nu ma mai stresez..... cand o vrea a papa

trebuie sa ai in evidenta si faptul ca l-ar putea durea dintii.. nu exclude nici varinta asta

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    Pai tot incerc de vreo 10 zile, nu stiu, cam asa. dar cred ca de la supica ,pt ca nu ii place, acuma nu mai vrea nici piure de fructe.decat cateva lingurite si alea.... probabil ca a invatat ca ii dau supa cu lingurita iar cand ii dau piure de fructe, tot cu ea ii dau. cred ca o sa las supa pt mai incolo si o sa incerc ceva piureuri de legume, ca poate asa o vrea. sincer, nici eu nu sunt mare fan supe ciorbe .poate o semana cu mine.
    Oricum, diversificarea se incepe cu cate 1-2 sau 3 lingurite/ zi..(radacinuase fierte, introduse treptat) si nu supa..Dupa care se continua masa cu san. Treptat se creste si cantitatea, deci, implicit, bebe va suge mai putin. E importanta si folosirea linguritei, face parte din diversificare. Din aceasta cauza nu e indicat biberonul. Ii dau dreptate Oanei, nu puteam sa scriu mai bine ca ea. Supa nu aduce nici un aport nutritiv..sau, mai bine zis, aduce un aport nutritiv nesemnificativ..Laptele tau e de mii de ori mai sanatos (asta ca un exemplu).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari