Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Avantajele hranirii cu biberonul

Ca orice lucru, hranirea celor mici cu biberonul are avantajele ei. Sunt sigura ca multe dintre mamicile care au folosit biberonul pentru ca nu au putut alapta sau dupa ce au intarcat, au descoperit cu incantare ca masa bebelusului poate fi servita cu mare succes si de tata, de exemplu.

Sa nu intelegeti gresit, nu militez pentru hranirea artificiala a bebelusilor. Stiu si sunt de acord ca laptele matern este cel mai bun aliment pentru cei mici si imi incurajez toate prietenele proaspete mamici sa alapteze cat mai mult, insa nu pot sa neg ca hranirea cu biberonul are avantajele ei si nu sunt putine . Vreau sa aflu si parerea voastra in aceasta privinta: care sunt avantajele pe care le-ati descoperit voi atunci cand ati folosit biberonul pentru a-l hrani pe cel mic ?

princess
    Guest
    Eu i-am hranit cu biberonul dar cu laptele meu si mi se pare ca am avut numai avantaje :) Adica pe langa libertatea de miscare si program flexibil, implicarea celorlalti membrii ai familiei, ar fi si stres mai putin in timpul mesei (la noi era). Astea sunt cele mai importante care imi vin in minte.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Nu ati specificat un lucru important: varsta bebelusului/copilului. Una e sa ne referim la un bebelus in primele luni de viata, care are probabil in jur de 6 mese de lapte pe zi, si alta e sa ne referim la un copil de 12 luni, care poate avea doar 2 mese de lapte. Ca sa nu mai vorbim de copiii care au 18 luni.
    Eu pana in acest moment nu mi-am hranit niciunul dintre copii cu biberonul. Pe Irini am alaptat-o 16 luni iar dupa aceea am avut o peroada de vreo 6 luni in care nu a vrut niciun fel de lapte. De pe la 20 de luni a inceput sa bea cam 200ml de lapte cu paiul.
    Iorgos are 15 luni si inca este alaptat la cerere. O sa il intarc pe la 18 luni si o sa ii ofer laptele in cana/pahar cu pai. Sub nicio forma nu i-as da biberon la varsta asta... e deja mos :)))
    De aceea spun ca e importanta varsta bebelusului.
    Eu le-as sfatui pe prospetele mamici sa alapteze cat mai mult, iar din cand in cand, de 2-3 ori pe saptamana, sa le ofere bebelusilor laptele matern in biberon. iar dupa 6 luni, cam o data pe saptamana sa le ofere lapte formula. Le sfatuiesc asta pentru ca niciodata nu poti sti ce iti poate rezerva o zi, si trebuie ca bebelusul sa ramana cu altcineva in afara de mama. Asadar, e bine sa stie si sa vrea sa fie hranit si cu biberonul si sa accepte, in caz de urgenta, si altfel de lapte... Eu sunt patita cu ai mei care nu au vrut nimic altceva in afara se sanul meu!

Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Intrebarea se adresa tuturor mamelor care au folosit biberonul in hranirea copiilor lor indifeferent ca asta s-a intamplat din primele zile de viata sau mai tarziu dupa ce au intarcat.

Te admir pentru ca ai reusit sa iti alaptezi ambii copii atat de mult, stiu ce efort presupune acest lucru si cat de disponibila trebuie sa fii in aceasta situatie. Sfaturile tale referitoare la folosirea ocazionala a biberonului atat pentru laptele matern cat si pentru formula snt binevenite si cred ca sunt foarte pretioase, nu a fost cazul meu, dar stiu mamici care nu le-au oferit biberonul copiilor lor decat cand era prea tarziu si nu l-au acceptat.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pai la avantaje as numara faptul ca in miez de noapte cand sunt obosita sau cand eu nu pot, il poate hrani oricine din familie, cum ai spus si tu; dupa aceea ca durata mesei se scurteaza - la san stateaaaau si cate o ora, cu biberonul in 20 minute maxim terminau de mancat; ca de la o varsta destul de mica ai mei isi tineau singuri biberonul. Un dezavantaj este ca trebuie sa stai sa prepari laptele cand esti chioara de somn, sa verifici sa aiba o temperatura potrivita sau sa il aduci la temperatura potrivita sub stres, cand bebelusul urla de foame, si ca trebuie sterilizate temeinic biberoanele si tetinele.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu am folosit la ambele fete bibi-avantaje pai sunt destule cel mai important ca nu depnde de mine(mama) adica pot lasa cateva or si chiar zile bebelusa cu cineva fara sa ma mulg,sa ma doara sanii etc...este mai ok ca nu devine dependent de mama (obiciul bebeilor alaptati este sa stea cu orele la san de alint,drag) eu cred ca cel mai mare avantaj al biberonului este ca mamicile nu mi cad in depresii -pot fi independente si linitite ca chiar si in lipsa lor copilasul este hranit))...faza cu anticorpii laptelui de san...nu e asa reala stiu multe czuri in care copiii alatati exclusiv la san au fost fff des bolnavi asa ca eu nu ma stresez fff tare fata cea mare (6 ani) a crescut cu bibi si nu mi a racit decat fff rar si asta dupa 2 ani...asa ca...traiasca bibiul asa si mami si bb sunt happy))

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Cryssa, e foarte reala treaba cu anticorpii care se transmit la bebelus prin intermediul laptelui matern. Conditia este ca mama sa dispuna de acei anticorpi, e logic. E firesc ca un copil sa se molipseasa de un virus si sa se imbolnaveasca atata timp cat el, copilul, a intrat primul (adica inaintea mamei) in contact cu virusul respectiv.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu mi-am alaptat copilul pana la 1 an si jumatate, dar recunosc ca am folosit si biberonul fie pentru laptele meu, fie uneori chiar si pentru laptele formula. Acest lucru s-a intamplat noaptea cand chiar trebuia sa ma odihnesc si avea cine sa-i serveasca masa lui bebe si cand era musai sa plec de acasa si nu-l puteam cara pe bebe dupa mine (chiar nu e indicat daca copilul e foarte mic) si desigur nu aveam cum sa-l las flamand. Pentru mine biberonul a fost un ajutor de nadejde.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari