Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Sughitul la bebe de 8 zile

buna ziua, am si eu o intrebare dc ma puteti ajuta, bebita mea sughite destul de des si nu imi dau seama de motiv, atat stiu ca daca sughite si ii dau piept dupa ce trage de cateva ori din piept se linisteste, si o apuca sughitul fie in somnic cand e in patut sau si cand o tin in brate dupa ce a mancat ! si nu ragaie de fiecare data dupa ce mananca.gresesc eu undeva sau e normal sa sughita atat ? sughite de cel putin 3 ori pe zi! va multumesc. o zi buna

mada_lyna
    Guest
    din ce stiu eu, bebelusii sughit mult. al meu nu facea exceptie. in somn,nu i s-a intamplat,dar in rest... cateodata il tine si 20 min. apa nu il prea ajuta. de supt, nu mai e cazul,dar si eu foloseam metoda asta inainte cand sughita.
    cred ca vine de la stomacel,dupa ce papa .

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    stai linistita, nu este nici o problema, sa nu-i dai zeama de lamaie, poti sa o pui la piep sau daca nu vrea las-o in pace ca o sa-i treaca de la sine. multa sanatate!

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    buna ziua, am si eu o intrebare dc ma puteti ajuta, bebita mea sughite destul de des si nu imi dau seama de motiv, atat stiu ca daca sughite si ii dau piept dupa ce trage de cateva ori din piept se linisteste, si o apuca sughitul fie in somnic cand e in patut sau si cand o tin in brate dupa ce a mancat ! si nu ragaie de fiecare data dupa ce mananca.gresesc eu undeva sau e normal sa sughita atat ? sughite de cel putin 3 ori pe zi! va multumesc. o zi buna
    Buna! O sa iti spun exact ce mi-a spus mie medicul pediatru atunci cand am intrebat-o despre sughit.:) Sughitul, stranutul si strabismul sunt cei trei S absolut normali pana la varsta de 3 luni a bebelusului:)
    Modificata de julay; 27.01.2013 la 15:39:02.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    e din cauza ca stomacelul lor nu e obisnuit inca cu laptele. e absolut normal ....pe ei nu ii deranjeaza atat cat ne deranjeaza pe noi. nu e obligatoriu sa ragaie dupa fiecare masa. multa sanatate!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa este mami al meu sughita si stranuta mai tot timpul...eu am crezut ca a racit in spital de la atat stranut...acum am facut 3 luni si de sughitat o mai face dar nu in fiecare zi ..dar de stranutat mai stranuta si acum...

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    va multumesc mult de raspunsuri, m-am mai linistit ca pe mine asa ma speria cand auzeam cat de tare sughite ! vreau sa mai intreb ceva, cand suge mi se pare ca ii fornaie nasucul ca si cum ar fi infundat, am ser fiziologic dar cat sa ii pun in nasuc ? cum se procedeaza? si cand doarme sau e pe punctul de a adormi si se intinde f mult si da din manute se screme asa ... e normal ? doamne ... mi se pare ca stiu atat de putine ... :( ! o zi buna !

Floricica Avansata sosoalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.358
    si fetita mea sughitea fff des dar cum sugea putin ii trecea. nasucul poti sa il cureti cu ser de 2-3 ori e zi cate o pic iar de scremut poate si de la burtica din cauza colicilor ,a mea se scremea si dadea vanturi si imediat se linistea

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    va multumesc mult de raspunsuri, m-am mai linistit ca pe mine asa ma speria cand auzeam cat de tare sughite ! vreau sa mai intreb ceva, cand suge mi se pare ca ii fornaie nasucul ca si cum ar fi infundat, am ser fiziologic dar cat sa ii pun in nasuc ? cum se procedeaza? si cand doarme sau e pe punctul de a adormi si se intinde f mult si da din manute se screme asa ... e normal ? doamne ... mi se pare ca stiu atat de putine ... :( ! o zi buna !
    pt nasucul fornait: cred k nu i=l cureti cum trebuie. eu foloseam apa de mare,sterimar . este spray,ii dai cate un puf in fiecare nara,dupa care aspiri cu pompita. la fel si cu serul fiziologic.dupa ce il picuri in nari, aspiri cu pompita.
    eu foloseam o pompita -para, de la primii pasi(n-am folosit batista sugarului),insa am avut mai multe tipuri/firme.

cit despre scremut ,cred ca are gaze, de aici si celebrele colici.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari