Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta Iulia_R's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2011
    Postari in forum
    633

Sfaturi privind regurgitarea!

Buna,

Sunt fericita mamica a unui baiatel de 1 luna, de vre-o 2 saptamani a inceput sa regurgiteze. Este alaptat numai cu lapte de san, ii dau bonisan pentru colici, vitamina D3 si diclofor pentru flora intestinala. A inceput sa regurgiteze dupa fiecare masa. Doctorul ne-a zis sa nu ne facem griji, a luat in greutate si intradevar mananca mult, repede si se agita dupa fiecare masa. Am incercat diverse pozitii de alaptat si sa-l ridic sa scoata aerul, insa de fiecare data cand il ridic pentru acest lucru da afara lapticul. S-a intamplat o data sau de 2 ori sa dea afara si la 10 minute dupa ce a supt si a adormit.
    As avea nevoie de sfaturi pentru a evita acest lucru. Cum ati procedat in asemenea situatii? Au fost dati cand adormea si nu-l mai trezeam sa-l fac sa scoata aerul ca mi-era frica ca iar regurgiteaza ( desi stiu ca nu e bine, dar cum se trezea din somn il ridicam si il tineam cate 10 minute inainte sa-i dau urm masa).

Va multumesc.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Noua doctora de fam ne a zis ca atunci cand copilul regurgiteaza elimina excesul.Eu tin minte ca atunci cand Antonia se lacomea si manca mult scotea laptele afara cu jet,mama ce ma mai speriam.Daca tu zici ca se agita mult,poate si de aceea scoate afara.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Aaaa si niciodata sa nu ii dai sa manance si dupa sa ii faci baitza,trebuie sa aiba burtica goala la baie.

Floricica Debutanta Iulia_R's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2011
    Postari in forum
    633
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Aaaa si niciodata sa nu ii dai sa manance si dupa sa ii faci baitza,trebuie sa aiba burtica goala la baie.
    Am grija sa-l spal si sa-l schimb inainte de a manca.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Iulia, si fetita mea (alaptata exclusiv la san) voma foarte mult dupa fiecare masa. Fara exceptie. Cateodata aveam impresia ca da afara mai mult decat a mancat... Tu spui ca bebelusul tau regurgiteaza si dupa 10 minute... a mea voma in jet chiar si dupa o ora de la masa...
    Tarziu, dupa ce am incercat toata metodele, am descoperit ca cel mai bine era pentru ea sa nu o mai fortez sa dea aerul a fara. Dupa ce o alaptam (daca nu adormea intre timp) o asezam pe o parte, pe o perna (la un unghi de aprox 30 de grade) si de cele mai multe ori elimina aerul putin mai tarziu dar fara sa dea afara si laptele.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari