Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gabryyela's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2012
    Postari in forum
    17

Scaun bebe 5 luni

buna ziua , bebe papa lapte praf nan 1, 4 mese pe zi de 250 ml , pe data de 31.12 a avut 9 scaune apoase cu mucozitati verzi, imediat am bagat in lapte orez praf de la nestle si morcov fiert si pasat , pe data de 1 a facut doar 2 scaune cu putine mucozitati verzi si restul galben si usor legat. pe 31 i-am pus vigantol tableta de 500 in lapte deoarece picat nu le ia sub nici o forma dar pe 1 nu i-am mai dat ....pe data de 2 i am dat iar vigantol tab si au urmat 5 scaune lichide cu mucozitati verzi.....pe 3 si 4 ian i-am dat doar lapte cu orez si morcuv fiert si a avut doar 1 scaun pe zi culoarea mustarului si legat......pedriatul a spus sa ii dau nan fara lactoza , hidrasec si debridat dar nu i-am dat pt ca starea copilului este foarte buna, e activ nu a facut temp papa cum papa inainte de acest episod , doarme foarte bine nu plange , rade toata ziua.....eu nu vreau sa gresesc cu ceva dar laptele are vit d adica ia din lapte 370 unit pe zi si plus 500 cat ii dadeam eu este posibil ca la baza acestui episod sa stea vigantol tabl ? azi a facut un scaun galben si legat .....ce sa fac , ii dau nan fara lactoza ...hidrasec...debridat....practic nu mai are nimic dar vigantol tab imi este frica sa ii mai dau.....va rog ajutati ma cu un sfat ! multumesc !

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    in multe tari nu se mai da vigantol daca bebele e hranit cu lapte praf, pentru ca acesta contine vit. D. da la noi, unde anemia e in floare se da vigantol oricum in luni cu R, vara nu se da pentru ca vitamina D se ia de la soare. de ce nu ii dai picaturi? eu ii dau 2 picaturi pe zi intre mese. parerea mea e ca nu are de ce sa faca scaune moi de la vigantol daca e luat in cantitatea corespunzatoare. nu-i mai da vigantol vreo 3 zile sa-si revina complet si apoi incepe incet. tu ii dai vigantol tablete?

Floricica Nou Venita gabryyela's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2012
    Postari in forum
    17
    ii dau vigantoletten de 500 unit pt ca de la pic juma de ora oticneste si ai impresia ca acum varsa....o chinuiam cu picaturile si tableta se dizolva in laptic.de pe data de 3 nu i-am mai dat si nu a mai avut scaun moale.....babe papa doar lapte si vigantolul era singurul lucru pe care il mai inghitea si ceva se intampla pt ca alte simptome nu are si asa am dat vina pe vigant.

Floricica Nou Venita onve's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2013
    Postari in forum
    1
    si baietelul meu are tot 5 luni si pe 30 a facut diaree cu 10 scaune apoase pe zi. i-am dat hidrasec si debridat dar nu i-a trecut. pe 2 ianuarie am fost la medic si i-a schimbat tratamentul i-a dat ercefuril- pe care nu i l-am dat pt ca in prospect scria ca nu se da copiilor sub 6 ani, smecta si eubiotic. Nu i-a trecut. M-am speriat foarte tare si am fost la alt medic care mi-a spus sa intrerup alaptatul, sa-i dau nan fara lactoza,furazolidon, suc hipp 200 de morcov cu mucilagiu de orez, bio-sun(probiotice) si saruri de rehidratare humana. i-a trecut si am incepul dupa 1,5 zile sa-l alaptez si iar a facut diaree. Am intrerupt alaptarea din nou. acum ii dau suc de morcov si laptic nan fara lactoza. Face cam la 5 ore dar e mai consistent, nu mai e apos.Sper sa fie bine. Am sa incep alaptarea cand va fi complet refacut cu toate ca ma doare sufletul ca nu ii dau tzatzica. Astazi ies analizele -coprocultura. Eu ii dau vitamina d3-picaturi. am sa intrerup 2 zile sa vad si eu daca e mai bine....nu stiu. Copilul e vioi, rade, doar o zi a fost mai abatut. Sper sa ii treaca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari