Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Parul rar la copii

Din cate am vazut eu majoritatea copiiilor mici si bebelusi au parul foarte rar si firul subtire de tot. La inceput noi ne-am ingrijorat cand am vazut ca Edi e cam cheliuta insa dupa ce i-am luat motul la un an l-am si tuns prima data, apoi l-am tuns iar prin mai si acum in august l-am tuns a treia oara. Sincer s-a vazut diferenta, parul este la fel de subtire insa este mult mai des si cred ca faptul ca l-am tuns l-a ajutat sa se regenereze si a stimulat cresterea.

Am vazut si copilasi cu o podoaba capilara superba, cu carlionti superbi dar putinti, majoritatea pe care i-am vazut erau la fel ca Edi, parul subtire si foarte rar.

Copiii vostri cum au parul? Credeti ca tunsul este eficient? cum ati stimulat voi cresterea parului?

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Specilistii spun ca tunsul la chelie nu duce la indesirea parului ci doar genetica.
    Intr-adevar, dupa tuns parul parca ar fi mai des (si noi am tuns-o pe-a noastra de mai multe ori, acum nu mai vrea), dar asta pt ca vine din urma tot puful ala subtire si odata cu varsta e normal sa se mai indeseasca.
    Si pe mine m-au killer-it de mai multe ori si degeaba, am un fir subtire...
    Mai este o etapa a vietii in care se mai poate schimba ceva: adolescenta. Si sotul meu si nasa noastra aveau parul "lins" in copilarie, dar din adolescenta...cret.
    Eu mai am speranta asta pt fi-mea.
    Eu zic ca nu e cazul sa-ti faci griji, e inca prea mic sa se vada clar cum va avea parul.

nicole13
    Guest
    Asta cu tunsul la chelie este iar o chestie pur romaneasca,ca sa nu zic altfel...:)) e normal ca parul sa se regenereze daca este ingrijit, respectiv tuns...

mother
    Guest
    ganditi-va dupa cati ani de ras regulat pe picioare (de ex, se vede o schimbare la par? mai des, mai gros, etc.)

deci cine nu-si propune sa-si rada copilul in cap regulat timp de cativa ani, nu cred ca va obtine nici macar o mica schimbare.

loredana3345
    Guest
    eu una nu cred in tunsul f scurt.e posibil sa ajute la regenerare,dar rezultatele sa fie minime,si depinde de copil.nu cred ca trebuie sa te alarmezi ca nu are bebelusul par,o sa i creasca cu timpul.a mea a avut par suficient,si pe mijloc creasta ca punkerii iesise gata coafata apoi i s a stricat coafura:-) pt ca i au aparut buclele

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Nici noi nu l-am tuns la zero, deci nu ras in cap ci tuns cu masina cu nr 3 sau chiar 6, oricum scurt de tot. Eu am vazut rezultatele la el si chiar s-a mai indesit, firul nu are cum sa se schimbe insa asa cum a zis si Andreea se regenereaza.

oanachampion
    Guest
    Ai mei aveau 3 fire (pe numarate) cand s-au nascut, par care le-a cazut in primele 3 luni de viata. Pana pe la un an si ceva nici n-am avut ce tunde... Acum au bucle, si, desi nu e parul la fel de des ca al unui adult, iar firul e subtire, se vede ca incepe sa i se schimbe textura, respectiv devine mai gros si mai aspru pe masura ce trece timpul...

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Eu am tuns-o cu masina pe la 8 luni pt ca avea cateva suvite in tot capul,mai lungi,mai scurte...Apoi macar a crescut uniform,iar acum vad ca i se indeseste.De atunci n-am mai tuns-o,parul fiind cret ii ajunge pana la umeri,doar cand o spal este foarte lung.Sper sa semene cu mine la par,desi eu nu mai stiu cum sa ma tund sa scap de volum :))

oanachampion
    Guest
    Off, Andreea, te inteleg perfect! Lasa-l sa creasca luuung, tunde-l in scari, da-l cu mult balsam si nu-l usca cu foehn-ul... Chestia asta nu rezolva problema 100%, insa o sa observi ceva imbunatatiri!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Off, Andreea, te inteleg perfect! Lasa-l sa creasca luuung, tunde-l in scari, da-l cu mult balsam si nu-l usca cu foehn-ul... Chestia asta nu rezolva problema 100%, insa o sa observi ceva imbunatatiri!
    Off topic.L-am lasat luuung,l-am tuns in scari,l-am facut permanet drept,iar apoi m-am tuns ca aratam la 30 de ani ca o papusa barbie.Si acum dupa 3 luni inca mai plang dupa parul meu,pt ca e mai scurt si iar pare o capita

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu stiu ca textura parului si desimea sa depind de mostenirea genetica.
    Aproape toti copiii au la inceput parul mai rar si cu firul subtire, dar apoi in timp se schimba.

Victor a avut par destul inca de la nastere. Pana la 3 luni i s-a mai rarit, iar apoi a inceput sa creasca si sa se indeseasca de a ajuns sa aiba o pleata in toata regula.Acum l-am tuns si noi scurt - nu sunt de acord cu rasul in cap - mai mult din cauza caldurii si a faptului ca nu ne credea lumea ca este baiat

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari