Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ralu76's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    31

Iritatie pe fata in jurul gurii

COPILUL MEU E TOT IRITAT IN JURUL GURII ,NU STIU CE CREMA SA MAI FOLOSESC

Floricica Nou Venita laliuck's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2010
    Postari in forum
    1
    nu cred ca e bine sa folosesti o crema anume...poate fi si o alergie, pt aceasta sunt creme, unguienturi, dar cred ca mai bine mergi la un dermatolog.

Floricica Nou Venita danduta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2010
    Postari in forum
    5
    si al meu are si cred ca de la toate lucrurile pe care le baga in gura ( nu cred ca exista vreo alergie care sa se manifeste doar in jurul gurii)
    de fapt al meu are mai mult pe obraji
    noi folosim cicalfate e cu apa termala si e antibacteriana fara parfum

Floricica Nou Venita alexxya's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    190
    Ralu...cate luni are copilul? E posibil sa fie si o iritatie de la lapticul cara nu e spalat de pe fatza lui dupa fiecare alaptat. Il alaptezi la san? Daca da atunci e oarecum normal tinand cont ca sta cu gurita in piele. Daca nu oricum si din biberon ajunge laptic pe fata. Spala-l bine pe fata dupa fiecare alaptat desi multi copii adorm in timpul alaptarii. Nu-ti face probleme ca va trece. E posibil sa fie si acneea bebelusului. E posibil -dar putin probabil sa fie vreo dermatita. Indiferent ce este nu e bine sa dai crema pe aceasta iritatie. Varianta ce amai buna e sa lasi pielea sa respire ca sa se refaca cu timpul. DACA e dermatita-desi nu prea cred- dar daca e iti recomand untul de shea pur. Pentru orice altceva nu e necesara nicio crema.
    Sa NU recurgi la ceaiuri pt spalarea fetei.

Floricica Nou Venita dindi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    16
    si fetita mea are bubite la gurà dar pediatru mi-a zis cà este de la suzetà apar si dispar

Floricica Avansata alessia87's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    1.473
    si noi am avut prob cu iritatiile la guritza de la derma ne-a dat Advantan milk insa am cit pe prospect k nu este recomandata folosirea pe termen lung deoarece contine corticoizi insa a fost f. buna atunci pt moment, apoi am folosit shi folosim o crema Seba med extra soft recomandata in tot felul de iritatii(chiar shi de scutec) shi dermatite fara sa aiba contraindicatii shi merge pe orice parte a corpului chiar shi pe fatza iar eu sunt ff multumita de ea!

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    si noi avem o iritatie la gurita da putin cateva bubit rosii mici dar de la cate baga in gurita si de la balute ne dau dintisorii jos deaia,i-am dat cu o crema de la hipp ptr fata si vad k i-au trecut dar dupa cateva zile iar face si tot asa ,il spal pe fata bine mereu si altceva nu stiu ca daca e toata ziua cu manan gura alea cred k o sa-i tot apara

Floricica Debutanta pinguinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2008
    Postari in forum
    836
    si noi am folosit advantan milk si tot atunci am acos si suzeta.acum nu mai are nimic dar din cand in cand mai apar.ai grija ce mananca si fereste-l de Euri.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    si copilul meu facuse o iritatie urata in jurul gurii in per cand incepuse sa mearga in picioare si tragea de tot ce prindea... printre altele de frunzele unui filodendron... nu am folosit creme, l-am spalat cu apa termala, am eliminat suzeta (care nu permitea sa se vindece deoarece pastra zona respectiva umeda) si desigur am aruncat filodendronul

Floricica Nou Venita ancahv_bb's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2009
    Postari in forum
    11
    si baietelul meu se confrunta cu aceeasi problema, insa am observat ca iritatia sub forma de bubite fff mici si rosii apare atunci cand asteptam cate un dintisor sau o maseluta. Este din cauza salivei in exces si a diferitelor obiecte care le baga in gurita pt a-si potoli durerile gingivale. Eu il spal cat de des cu apa si cu un gel moussant de la A-derma si apoi il dau cu putina crema de galbenele. Ideea e sa nu recurgi la servetele umede sau alte chestii din astea pentru ca risti sa agravezi iritatia si asa neplacuta atat pt ei cat si pentru noi.

Floricica Novice mihaadry's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    370
    fetita mea se irita de la servetele umede in jurul guritei si sub barbie din cauza fermoarului de la hainute,Advantan milk si crema pt iritatii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari