Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Firicele de sange in scaunul bebelusului

Mamici de cand am inceput diversificarea fetita mea si-a schimbat consistenta scaunului.face in fiecare zi, o data pe zi dar ff tare.se screme o gramada si dupa ce iese o parte f tare la urma iese un pic de cacuta moale.Problema este ca luni in cacuta de la urma mai moale erau cateva firicele de sange.Apoi ieri a fost tot asa tare dar fara sange si azi iar s-a repetat problema de luni. A facut cacuta tare la inceput si apoi la urma moale si cu cateva firicele de sange.Am fost cu ea la medic si mi-a zis sa ii fac o coprocultura, dar pana vine rezultatul stau ingrijorata.Oare de la ce?Ii dau cereale de la Milupa fara gluten, biscuite cu mar si supa de legume.atata i-am introdus pana acum.In schimb duminica si azi i-am dat un pic de panadol.sa fie o alergie de la capsuni?sau din cauza ca e contipata si se irita un pic la fundulet?

mada_lyna
    Guest
    renunta putin la acel biscuite, da-i doar suc de mar si supita de legume. cat despre firicelele de sange, mai mult ca sigur sunt de la faptul ca se screme mult pina iese,numai ca nu este in regula. fi-miu a patit asa dupa muuuulte scaune moi, la 8 luni si 3 sapt cand i=a iesit primul dintisor si a avut niste reactii..... scaune muulte si moi, febra si durere locala. si tot asa iesea cu firicele de sange pt ca se iritase colonul, dar i s-au facut niste analize pt a vedea ce si cum.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    dar ce fel de analize i-ati facut sa va dati seama?ca aici sunt doctori cu pareri diferite.nici nu stii pe care sa iei in seama.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    si inca ceva.eu ii dau cate 4 picaturi de fier pe zi.pt ca in urma analizei la sange a iesit o usoara anemie.sa fie si de la fier constipatia?

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Da, fierul constipa si da o culoare inchisa scaunului.

mada_lyna
    Guest
    da,fierul constipa. si Robi era constipat de la fier la inceput, pina a inceput sa i se obisnuiasca corpul cu el. Eu ii dadeam fier Hausman.
    cat despre analize, el era suspectat de infectie cu Rotavirus si de aici scaunele moi cu mucus si firicele de sange. dar s-a dovedit a fi doar aparitia primului dintisor.
    oricum, scaunele moi si dese si cele tari si greu de eliminat, pot da eliminari de firicele fine de sange pt ca irita ff tare colonul.
    poate ajuta, dar sa stii ca eu ii puneam fierul in apa mai multa si poate asa am reusit sa facem sa dispara si constipatia.

mada_lyna
    Guest
    cand am inceput noi diversif., si Robi s-a constipat. am fost la medic cu el, dupa ce incercasem eu tot ce puteam(lactuloza, sucuri, supita, inca un sirop ff bun dar la care era alergic cumva,caci i se inrosea pielea din jurul guritei,acolo unde atingea siropul) .medicul ne-a dat calcarea carbonica, niste granule homeopate care chiar au ajutat. apoi s-a reglat scaunul si de atunci nu mai avem probleme de gen.
    sanatate!

Floricica Nou Venita michaelap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2012
    Postari in forum
    195
    Fetita mea nu a avut probleme de genul asta in timpul administrarii de fier (tot Haussman), poate si pentru ca era ceva mai mare cand am inceput sa-i dau (6luni). In schimb fetita prietenei mele a avut aceleasi probleme ca si fetita ta mihaono - constipatie si firicelele de sange stiu ca au speriat-o ; s-a dus cu un scutec de-al copilei la un pediatru bun care a asigurat-o ca e de la fier ; stiu ca vreo cateva zile nu i-a mai dat fierul si a vazut ca scaunul era normal , fara firicele de sange. Si asa cum zice si mada_lyna, scaunele tari, pot fi de asemenea o cauza a aparitiei firicelelor de sange.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    m-am gandit si eu ca poate fierul constipa.eu ii dau 4 picaturi intre mese dar nu il dau diluat.il dau pur si simplu.si daca ma gandesc bine, si dau timpul inapoi cam de cand am inceput cu fierul a inceput si constipatia asta.ii dau fier hausmann.astept si eu rezultatul coproculturii si vom vedea cum sta problema.dar pt colonul iritabil ce ati dat?sau se vindeca de la sine cu o dieta corespunzatoare?

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    si inca ceva.pediatra mi-a dat sa ii dau 1 ml de debridat de 3 ori pe zi si linex baby cate un plic pe zi.pana acum ii dadeam sab simplex ca mai este balonata uneori.daca ati folosit debridat v-a ajutat?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    .mami de ce ii dai milupa fara gluten dar in schimb ii dai biscuiti...m-ai bagat in ceata putin.fierul constipa f mult.firicelele de sange se pot face si de la faptul ca se chinuie sa iasa afara.dai ceva sa nu mai fie constipata.e f bun tratamentul care ti l--a dat,mai ales debridatul care o ajuta mult.cat are copilasul tau?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari