Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita fabian_corina22's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2011
    Postari in forum
    1

Fetita mea are 1 an si nu doarme noaptea de cand s-a nascut

fetita mea are 1 an si de cand s-a nascut nu doarme noaptea,e nelinistita,plange.daca stie cineva ce trebuie facut va rog ziceti-mi si mie.va multumesc

Floricica Nou Venita marilena84's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    85
    Citat Postat de fabian_corina22 Vezi mesajul
    fetita mea are 1 an si de cand s-a nascut nu doarme noaptea,e nelinistita,plange.daca stie cineva ce trebuie facut va rog ziceti-mi si mie.va multumesc
    salut nu stiu nici eu ce sfat sati dau deoarece prin aceiasi situatie trecem si noi,eu zic sa avem rabdare multa si se rezolva de la sine

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    draga mea si eu sunt in aceiasi situatie ca si tine de cand am nascut baietelul mi se tot trezeste in cursul noptii i-am scos si laptele de noapte duap ce a facut 1 an si degeaba uite ca are 1 an si 7 luni si inca nu si-a reglat somnul ma crezi ca i-am dat si peritol doua nopti ca eram foarte obosita cu gandul ca va dormi si el dar de unde nici un efect...singurul care a avut efect a fost ketoful sirop dar nu il poti da mai mult de 7 zile...cu acela intardevar mi-a dormit.....dar pe urma am renuntat asa ca m-am obisnuit sa ma trezesc de 3-4 ori pe noapte....pana la urma isi vor revenii ei cu somnu.

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    buna si fetita mea de 1 an si 2 luni se trezeste de 2 ori pe noapte sa manance .nu am ce sa ii fac i-am dat ceai in loc de lapte imi bea bbiberonul de ceai si dupa nu se culca pana nu primea lapte.asa k am renuntat i-am dat lapte.eu sper ca in curand sa scap de trezitul noaptea pt k e un chin......nu mai pot

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    noi facem asa si acum la 1 an si 11 luni....toata lumea spunea ...isi v-a regla somnul dupa 1 an dar nu a fost asa acum asteptam ca poate dupa 2 ani.......de cand am nascut-o nu mai stiu cei ala somn.......

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    majoritate copiilor se trezesc noaptea poate sa fie cativa care fac exceptie.nepotul meu are aproape 3 ani si tot se mai trezeste noaptea la 3 sa pape lapte .nu ai ce sa le fac cred ca singuri trebuie sa renunte la asa ceva.degreaba le impunem noi un program de somn.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de vava Vezi mesajul
    draga mea si eu sunt in aceiasi situatie ca si tine de cand am nascut baietelul mi se tot trezeste in cursul noptii i-am scos si laptele de noapte duap ce a facut 1 an si degeaba uite ca are 1 an si 7 luni si inca nu si-a reglat somnul ma crezi ca i-am dat si peritol doua nopti ca eram foarte obosita cu gandul ca va dormi si el dar de unde nici un efect...singurul care a avut efect a fost ketoful sirop dar nu il poti da mai mult de 7 zile...cu acela intardevar mi-a dormit.....dar pe urma am renuntat asa ca m-am obisnuit sa ma trezesc de 3-4 ori pe noapte....pana la urma isi vor revenii ei cu somnu.
    vava, ce face baietelul tau cand se trezeste? Ca inteleg ca nu mai mananca noaptea de mult. Ma gandesc ca ar trebui sa nu il bagi in seama, stiu ca fetitele mele cand se trezeau noaptea, nu aprindeam lumina, nu vorbeam tare, nu raspundeam foarte detaliat la intrebari, le spuneam ca e noapte si toti trebuie sa dormim. Apa aveam la indemana, nu trebuia sa plec ca sa le aduc, si, neavand cu cine vorbi sau se juca, se plictiseau repede si se culcau la loc. La voi cum se desfasoara ostilitatile?

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Daniela pur si simplu sta sau se smiorcaie un pic il i-au in brate si adorme imediat sincer eu ma bucur ca macar nu sta treaz sa se joace sau cine stie ce sa faca asa ca in 5 min.doarme dar dupa 2 ore hop iar se trezeste parca nu isi gaseste locul se ridica in picioare se muta de la un capat la altul al patutului se tot intoarce pe toate partile...nu stiu de ce face asa dar sper sa-i treaca dupa ce face 2 ani.......l-am luat si cu noi in pat si la fel face.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea doarme cate 11-12 ore pe noapte acum si cand era bebe 7-8ore neintrerupte,DAR aceeasi probleme avem si noi.se scoala noaptea sa pape laptic,si se culca imediat la loc.asta e.trebuie sa ii facem mari

Floricica Nou Venita arina_mariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2011
    Postari in forum
    27
    la ce ora mananca ultima masa si ce anume ii dai? eu il culc pe maimutzelul meu la 9-9juma si papa lapte cu cereale ( mai mult cereale decat lapte) iar penultima masa e solida (cereale sau iaurt cu biscuiti) in jur de ora 18. lasa-i o lampa de veghe noaptea (unii copii au frica de intuneric) sau o veioza aprinsa pe hol si usa deschisa la camera ei. mentine-i o temperatura de 22 de grade in camera ( unii nu dorm ca le este cald).

oanachampion
    Guest
    Fetelor, de ce nu-i lasati vreo 2-3 nopti sa se scoale, sa planga, pur si simplu nu va duceti la ei, nu le dati nimic? Nu e normal ca la varsta de un an (sau chiar peste) sa se mai scoale noaptea... Ei si-au format un obicei (se scoala = primesc lapte, sunt leganati, bagati in seama etc), asta nu mai e o nevoie, deja... Nu e bine nici pt ei sa isi intrerupa somnul de noapte de N ori... Ai mei nu se mai scoala noaptea de la 3 luni (de cand au renuntat la suzeta si au inceput sa-si suga degetele mari... iar eu am zis mersi la momentul respectiv, pt ca, pana atunci, urlau din 5 in 5 minute ba unul, ba celalalt, cand le cadeau suzetele... iar eu ajunsesem un zombie).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari