Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luca.stefan's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2013
    Postari in forum
    6

Dermatita atopica

baietelul mel Luca 4 luni 2 sapt prezinta o forma urata de dermatita atopica de o luna. Pentru inceput a aparut pe obrajiorul stang langa ureche sub forma unei piele descuamate. Acum dermatita s-a extins pe aprox 70% din fata ( obrajiori,frunte,barbie) pe picioruse si maini. Pediatra mi-a spus ca e ceva normal la sugari si nu imi poate recomanda nicio crema caci acest tip de dermatita va disparea de una singura si voi cheltuii banii fara rost. Sunt curioasa daca a-ti intalnit astfel de cazuri, daca trebuie sa ma alarmez, cat va dura caci este f urat estetic.
    Va multumesc!

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Citat Postat de luca.stefan Vezi mesajul
    baietelul mel Luca 4 luni 2 sapt prezinta o forma urata de dermatita atopica de o luna. Pentru inceput a aparut pe obrajiorul stang langa ureche sub forma unei piele descuamate. Acum dermatita s-a extins pe aprox 70% din fata ( obrajiori,frunte,barbie) pe picioruse si maini. Pediatra mi-a spus ca e ceva normal la sugari si nu imi poate recomanda nicio crema caci acest tip de dermatita va disparea de una singura si voi cheltuii banii fara rost. Sunt curioasa daca a-ti intalnit astfel de cazuri, daca trebuie sa ma alarmez, cat va dura caci este f urat estetic.
    Va multumesc!
    Cum sa nu existe tratament?DOAMNE-FERESTE!Doar nu o sa stea copilul cu bube sa se extinda si sa se scarpine?Eu nu stiu de ce sunt doctori generalisti care dau diagnostice atata timp cat nu e specializarea lor?Si fetita mea are dermatita atopica si pediatrul nostru ne-a recomandar sa mergem la dermatolog,asa cum e normal.Dermatologul ne-a dat un tratament si in 3-4 zile au disparut aproape de tot bubele.Eu iti zic ce ne-a dat noua,dar tu du-te la dermatolog poate e altceva sau alta forma de dermatita si trebuie urmat un alt tratament.In primul rand am schimbat gelul de dus si crema de corp cu bioderma si pe bube am dat cu un unguent advantan.Dupa ce au trecut bubele(sau pete,nu stiu cum sa le spun),continuam sa o spalam si cremuim cu bioderma(e o crema speciala pentru genul asta de piele sensibila si cu probleme) de acum inainte pentru a prevenii aparitia dermatitei.Dermatita atopica este o boala cronica(nu se trateaza definitiv,nu dispare de tot) dar cu tratament adecvat se tine sub control iar in viitor copilul face forme din ce in ce mai rare si mai usoare pana vor deveni insesizabile.

Membru inregistrat la
    28.11.2013
    Postari in forum
    6
    iti multumesc frumos! maine ii vom face o vizita dermatologului...

Membru inregistrat la
    28.11.2013
    Postari in forum
    6
    multumesc frumos! maine ii vom face o vizita dermatologului...

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    La recomandarea medicului pediatru, noi am folosit Atoderm gel de la Bioderma si Atoderm crema - dupa baita. Dupa cateva zile, roseata a disparut.

Floricica Nou Venita Grigore_Stefan_x3's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.10.2013
    Postari in forum
    7
    Si bebe mei au avut dermatita. Noi am fost la medic si a prescris Locoid de 3 ori pe zi ( timp de 5 zile ) si Atoderm crema ( 3 ori pe zi 5 zile). In 2 zile rau deja curati ca lacrima. In plus ar fi bine ca toata lenjeria sa fie clatita de 2 ori la masina deoarece pot ramane urme de balsam sau detergent care le afecteaza pielea. Eu ii sterg pe fata de cel putin 2 - 3 ori pe zi cu ceai de musetel. Multa sanatate.

Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    iti multumesc frumos! maine ii vom face o vizita dermatologului...
    Ma bucur sa vad ca ai luat decizia asta.Te-as sfatui sa iti schimbi si medicul pediatru.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Va multumesc!
    Buna
    Si eu iti dau acelasi sfat, sa consulti un dermatolog. si noi am trecut si uneori, mai trecem prin asta. copilul are nevoie de o hidratare speciala a pielii, la fel si noi folosim creme si gel de dus de la bioderma, mai nou si una numita Lipikar- nu mai retin denumirea firmei. de asemenea, in cazuri mai grave, avem o crema pregatita la farmacie, dupa reteta dermatologului
    dermatita atopica, dupa cum te-ai informat probabil de pe net, are legatura cu tot felul de alergii: praf, lapte, detergent, balsam etc. noua ne-a recomandat medicul sa spalam hainele fara balsam, sa le clatim de 2 -3 ori, sa folosim numai haine de bumbac, largi, sa evitam cladura mare si frigul excesiv. apoi, cand vei incepe diversificarea, de asemenea, va trebui sa tii cont de multe restrictii. noi avem totul sub control, cu cremele si dieta necesara desigur, dar acum, spre ex, cand vine iarna, pielea fetei iar se usuca si are nevoie de atentie speciala. la un an si un pic, pielea lui nu a mai suportat scutecul, am fost fortati sa renuntam la el. uneori, ii mai iese cate ceva pe fata. avem o legatura buna cu dermatologul- cred ca ne stie mai bine decat pediatrul, si mereu are solutia potrivita pentru noi. cu timpul, in cativa ani, nu se va mai manifesta dermatita, dar nu cred ca va trece definitv. ei vor avea mereu o piele sensibila, cu nevoi speciale. la fel este si sotul meu: nu poate folosi orice sampon, se irita de la diferite haine si detergent... asta este, important este sa stim exact ce este aceasta dermatita si cu un dermatolog bun, sa o putem tine sub control.
    daca in cateva saptamani nu va trece iritatia de pe fata, te rog sa-mi scrii un mesaj pe pm si vorbim. mai am o cunostinta care nu a avut norocul de un bun dermatolog si i-am dat reteta care o aveam noi si a scapat de iritatii
    sanatate!
    Modificata de avvva; 30.11.2013 la 06:47:58.

Membru inregistrat la
    28.11.2013
    Postari in forum
    6
    Va multumesc frumos pt sfaturi. Am fost la o vizita la dermatologie si mi-au dat urm: ulei detergent si crema de la >Esther si crema Advantan. Pentru moment tb sa renunt la detergentii din comert. De azi incepem tratamentul sa speram ca va trece cat mai repede. In privinta curatarii hainutelor nu folosesc niciodata detergent praf ci lichid si intotdeauna pun si 2 linguri de bicarbonat care ajuta la desinfectarea hainelor si este un adevarat luptator in privinta calcarului.Va pup!

Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Va multumesc frumos pt sfaturi. Am fost la o vizita la dermatologie si mi-au dat urm: ulei detergent si crema de la >Esther si crema Advantan. Pentru moment tb sa renunt la detergentii din comert. De azi incepem tratamentul sa speram ca va trece cat mai repede. In privinta curatarii hainutelor nu folosesc niciodata detergent praf ci lichid si intotdeauna pun si 2 linguri de bicarbonat care ajuta la desinfectarea hainelor si este un adevarat luptator in privinta calcarului.Va pup!
    Cum mai e bebe?Sper ca e mai bine.

Floricica Nou Venita Ana.Roxana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2013
    Postari in forum
    4
    Buna!Imi pare rau pt bebelusul tau.Si noi ''luptam'' cu aceasta boala.Am fost la trei medici dar numai tratamentul ultimului medic a dat rezultate.Primul medic ne-a prescris Ultralan (dar nu a avut nici un efect...cum terminat tratamentul boala revenea),al 2-lea medic ne-a prescris Advantan (la fel fara rezultate),iar cel de-al 3-lea medic dermatolog ne-a recomandat produsele A-Derma ...respectiv un gel de dus (ii facem baie o data la 2 deri cu el),un spray pt uscare (il folosim o data la saptamana) si o crema (pe care o folosim in fiecare seara) si bineinteles acum folosim un detergent pt bebelusi.I-au disparut aproape complet bubitele...m-ai are cateva pe fata(adica nu au fost chiar bubite..erau niste ''pete'' rosii si avea pielea foarte aspra).Acum e foarte bne.Ultimul medic ne-a spus ca are dermatita atopica a sugarului si ca este des intalnita la bebelusii mai mancaciosi dar sa nu ne facem griji ca pana la varsta de un an o sa-i dispara.Tratamentul e un pic mai scump dar eu zic ca merita.Cel putin la noi a avut efect si suntem foarte multumiti.Photo3111..jpgAm uitat sa-ti spun ca si Raducu a avut acele ''pete'' sau ''bubite''...ce au fost ...pe fata,langa ureche,pe piept,pe burtica si pe picioruse si acum mai are foarte putin pe fata...in rest nu mai are nimic.....are pilea fina peste tot.Sper ca te-am ajutat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari