Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancahv_bb's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2009
    Postari in forum
    11

Cum invatam copilul sa faca la olita

Eu ma confrunt in momentul de fata cu o mare problema: pe Darius l-am pus pe olita pe la 10 luni (acum are 1 an si 1 luna) si surpriza...a stat pe olita, era chiar incantat; si nu dupa mult timp a inceput sa spuna "caca" cand era momentul si mergeam la olita si facea treaba acolo. Era neasteptat de simplu; chiar ma gandeam ca pana de Craciun Darius nu o sa mai faca caca deloc in pampers...
    Insa cand s-a racit afara si pana s-a dat drumul la caldura in apartament (caci nu avem centrala termica din pacate) nu l-am mai pus la olita pentru ca era destul de rece in casa. De cum s-a dat drumul la caldura am reluat ritualul cu olita insa am avut parte de o mare"surpriza" din partea lui Darius: nu mai vrea sa faca deloc la olita... il urmaresc toata ziua si cum vad ca se screme il pun repede pe olita dar degeaba, iar cum ii pun pampersul si il imbrac si face treaba rusinoasa. Ideea este ca stie la ce se foloseste olita -cand o vede zice "caca" iar cand vrea sa faca de asemenea spune insa cum il asez pe olita nu mai face...in cel mai bun caz face pisu.
    Dati-mi va rog un sfat cum sa procedez sa il invat sa faca din nou la olita!!!

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Asa am patit si eu cu Iana. De la 10 luni si pana la un an si o luna a facut la olita. Apoi, de cate ori incercam sa o asez pe olita, parca ii dadeam foc. Cred ca e nevoie de multa rabdare si perseverenta. Probabil unora dintre copii le place mai mult pozitia in care stau cand dau drumul in scutecel. Eu pe Iana, desi am incercat in fel si chip, nu am reusit sa o conving sa faca nici macar pipi pe olita pana la 2 ani si 3 luni cand a inceput sa faca singura, direct la wc. Pipi. Si kk, cu santaj, dupa ce i-a cumparat tati role, la doi ani si 9 luni. Chiar daca statea fara scutecel, cand ii venea kk cerea pampi. Daca am incercat sa nu ii pun, s-a abtinut si s-a constipat,. In randuri repetate. Dupa ce l-a "vrajit" pe tati sa ii cumpere role, am profitat si am inceput santajul. Eu nu am vrut sa ii cumpar role, pentru ca e prea mica. Pe tati l=a convins ca e destul de mare, iar el a cedat si i-a cumparat din acelea cu 4 roti pereche, ca sa nu-i forteze piciorusele. Si de cate ori cerea pampers, ii ziceam ca e destul de mare ca sa mearga la wc. Cand protesta, incepeam sa impachetez rolele: "nu poti fi in cazul asta suficient de mare nici pentru role; trebuie sa le dam la un copil mai mare".
    Cred ca cea mai buna solutie e, pentru cine isi permite, sa ii lase pe copilasi cat mai mult timp fara scutecel. Nu le place sa se simta uzi si murdari si de la o vreme incep sa isi dea seama ca varianta cea mai ok e sa faca la olita. Nu stiu, copiii sunt diferiti, parintii sunt diferiti. Cel mai bun lucru pe care il putem face e sa fim rabdatori si iubitori. Daca bati un copil ca nu face la olita, ce rezolvi? Oricum, toti invata pana la urma. De ce sa fortezi copilul doar pentru ca "a lu vecina face deja de la 6 luni"?

nicole13
    Guest
    salutare!
    ma bucur sa te "revad"...ce face Iana,sunteti ok acum?va pup si va doresc sarbatori fericite!

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Acesta este problema cu care se comfrunta majoritatea mamicilor....dupa ce la varste fragede 8-9 luni si 12-13 luni, copii se bucura si accepta ideea de a sta pe olita, urmeaza o perioada de refuz.Cartile si tratatele spun ca deprinderile copiilor se formeaza in jurul varstei 18-24 luni.Asa ca pana la aceasta varsta nu cred ca sunt prea mari sanse de reusita...chiar daca initiala suntem entuziasmate.
    Asa ca sfatul meu, poate neexperimentat sau nedocumentat suficient este sa incepem acest ritual de dezvatare in jurul varstei de 16-18 luni si nu mai devreme....trebuie ca bebele sa priceapa de ce e pus acolo, ce inseamna sa faci in olita si de ce nu in pampers....sa fie un proces constient si nu nimereala...
    Va doresc sarbtori fericite....si imbelsugate!

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    La mine a fost asa am pus-o pe olita pe la 10 luni si a refuzat dupa o luna surpriza a stat,o pun de fiecare data dupa ce se trezeste iar acum cand are nevoie se duce singurica la olita bineinteles o dezbrac eu ...nu spune ca face pisu sau caca dar este suficient ca merge si se asaza

Floricica Nou Venita ancahv_bb's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2009
    Postari in forum
    11
    Fetelor sa stiti ca dupa ce am postat mesajul pe forum Darius al meu a facut kk la olita dupa 2 luni jumatate!!! uraaaaaa!!! si azi dimineata la fel a facut la olita zicand el kk si fara sa faca nimik in pampers!!! nu-mi vine sa cred! Cred ca pana la urma depinde de ei in proportie de 80% iar contributia noastra e de doar 20%. Sincer nu mai stiu ce sa zic dar al meu este foarte incapatanat si nu face sau zice decat ce vrea el sau cand vrea el...asa ca succes cu bb-iii si multa multa rabdare.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu am pus fetita la olita pe la 1 an si o luna..mai devreme nu am incercat dar ii place foarte mult pe olita incat plange cand o iau de pe ea..de vreo 3 luni caca face numai la olita..acum are 1 an si 5 luni si spune asa...caca mama...si se bate la fundulet cand vrea sa faca..pipi nu spune cand face si rar o nimeresc sa faca la olita...

Floricica Nou Venita alexxya's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    190
    Diana_Andreea...bravos! Si eu ziceam la fel. Noi nici nu avem olita in casa si nici nu vom avea vreodata. Tocmai am comandat o scarita pt wc mare si asta pt ca de vreo 3 zile fata mea se posteaza in fata usii de la baie si-mi arata pampersul. Eu cred insa ca e prea devreme sa constientizeze. Dupa ce face kk in pampers i-l arat si zice si ea cah...

Floricica Nou Venita maria_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    19.12.2010
    Postari in forum
    18
    Buna mamicilor! Asa mult ne am mai chinuit si noi cu olita vai! Abia de la 2 ani si 8 luni se duce singura la toaleta cu ajutorul meu bineanteles dar recunosc ca greu a mai fost! Norocel si sanatate tututor!

Floricica Nou Venita getax's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2009
    Postari in forum
    4
    noi aven 1 an si 5 luni si nu vrem deloc sa facem la olita,e un chin su deja e prea mult,financiar vorbind,la ce saracie este in tara ...daca il pun imbracat sta pe olita 2 secunde apoi e ridica si isi aseaza olita in loc de caciula toate ca stie ca este locul unde trebuie sa faca caaaaaaaahhhhhhhh,asta e vom invata si noi pana ne insuram sa nu mai facem KK pe noi

Floricica Avansata aureliastav's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.08.2008
    Postari in forum
    2.075
    Buna mamici, se pare ca toate ne confruntam cu aceeasi problema, micuta mea a facut toata vara la olita si pipi si kk, si acum are iar o perioada de vreo 2 luni de cand nu mai vrea sub nici o forma la olita sa faca ceva! Cand o vad ca fuge sa se ascunda si o aud cum se screme mergand deja e scapata treaba prin pampers, asa ca nu mai fac nimic. Cand vrea pe olita sta si 15 min si face doar pipi, dar in rest nimic! O sa realizeze mai tarziu ca trebuie sa faca si la olita, si faza sa nu ii mai pun pappers sa faca pe ea a tinut doar 2 zile cand am fost la mare, si atat, apoi direct in pantalonasi facea, si tare mult ii mai placea sa faca baltoaca si se uita cum ii curgea pe piciorusi si apoi batea cu piciorusele!! Deci multa multa rabdare trebuie sa avem!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari