Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Copil agitat, ne creste primul dintisor, ce sa facem?

Momentul aparitiei primilor dinitsori difera de la un copil la altul insa neplacerile cauzate sunt cam aceleasi. Simtopmele generale sunt de salivare abundenta (balute multe multe ), pierderea poftei de mancare, rontaitul a tot ce se poate, agitatie, plans.

Pentru a-i usura durerile se folosesc jucariile de dentitie puse la rece, gelurile de dentite precum calgel sau dentinox, se maseza gingia cu periuta de dinti degetar si din pacate cam atata. Prea multe nu poate sa faca parintii pentru a-i alina suferinta.

Noi am folosit mult calgel apoi dentinox si jucariile de dentitie. Cand s-a facut mai marisor i-am cumparat o periuta de dinti cu care isi masa singur gingiile.

Voi cum ii ajuta pe cei mici sa treaca peste durerile de dinti?

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    hmmm, cam in nici un fel. avea vreo 4 luni jumate cand ma jucam cu el in pat si i-am vazut primul dintisor aparut deja ! nu plansese, nu facuse febra nu era agitat asa ca nu ma asteptat sa-i apara. si asa a fost cu toti. acum are dantura completa ( adica inclusiv al doilea rand de premolari ) si eu n-am stiut ce-i aia durere de dinti la el, nici macar la canini despre care am auzit ca ar fi cei mai pacatosi. doar unul dintre incisivii de jos a aparut un pic mai dificil si l-a cam enervat de mai avea un pic si-i rodea pumnii cu totul, dar asta a cam fost tot.
    bine ca a avut si el perioadele de rontatit tot ce prindea si de balit la greu. si a mai avut si cateva zile la un moment dat cand il deranja mancarica mai tare si nu a vrut decat iaurt dar au fost prea insignifiante fata de cat o trag alte mamici si mai ales alti copilasi

oanachampion
    Guest
    Doar la primul dinte am avut probleme cu ei... Am folosit Orajel pt bb (cumparasem din timp, preventiv) si... multa dragoste si tinut in brate... A durat cam o dupa-amiaza si jumatate de noapte la Aidan, iar la Devon chiar mai putin... Asta a fost tot... Dupa, mai descopeream cate un dinte nou...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Primii dintisori au fost cum au fost...nici prea, prea, nici foarte foarte, in schimb la urmatorii apucasem deja sa facem un consult la un medic homeopat, si ne+a recomandat un remediu, Chamomilla(la inceput i-am dat dilutia 9, apoi 12). De atunci nici nu am stiut cand i-au iesit dintii si maselele lui Silviu. Pur si simplu a trecut peste asta fff usor (fiind primul copil, s-ar putea sa fi fost doar cazul lui particular, nu am alt termen de comparatie, dar sunt convinsa ca l-a ajutat si Chamomilla). In plus, avea efectul de a-l si linisti (e una din proprietatile ei), asa ca. atunci cand ii dadeam remediul era mai cuminte, altfel ne intelegeam cu el, era fff cuminte la drumuri lungi (fara a fi, Doamne fereste, sedat sau somnolent, doar un copil cuminte si intelegator). Noi i-am dat doar la recomandarea homeopatului, si atunci cand am vazut gingia rosie si umflata, nu neaparat ca sa-l cumintim :O). El, in general, este un temperament mai linistiit. chiar daca energic (adic alearga repede si e f activ, dar mai mult in liniste).

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Primii dintisori au fost cum au fost...nici prea, prea, nici foarte foarte, in schimb la urmatorii apucasem deja sa facem un consult la un medic homeopat, si ne+a recomandat un remediu, Chamomilla(la inceput i-am dat dilutia 9, apoi 12). De atunci nici nu am stiut cand i-au iesit dintii si maselele lui Silviu. Pur si simplu a trecut peste asta fff usor (fiind primul copil, s-ar putea sa fi fost doar cazul lui particular, nu am alt termen de comparatie, dar sunt convinsa ca l-a ajutat si Chamomilla). In plus, avea efectul de a-l si linisti (e una din proprietatile ei), asa ca. atunci cand ii dadeam remediul era mai cuminte, altfel ne intelegeam cu el, era fff cuminte la drumuri lungi (fara a fi, Doamne fereste, sedat sau somnolent, doar un copil cuminte si intelegator). Noi i-am dat doar la recomandarea homeopatului, si atunci cand am vazut gingia rosie si umflata, nu neaparat ca sa-l cumintim :O). El, in general, este un temperament mai linistiit. chiar daca energic (adic alearga repede si e f activ, dar mai mult in liniste).
    Ce este Chamomilla?O crema , ceai?Eu chiar nu stiu....

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Ce este Chamomilla?O crema , ceai?Eu chiar nu stiu....nu am mai auzit...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Sunt granule homeopate. Se dizolva cate 3, fara a le atinge cu mana sau cu ceva de metal, se administreaza dimineata pe stomacul gol, dupa aceea inca 30 de min nu are voie sa bage nimic in gura. Sunt dulci, placute la gust. Se gasesc in farmaciile care au si produse homeopate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari