Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nuli's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2011
    Postari in forum
    6

Bebelusul meu de 5 luni si jumatate nu doarme linistit noaptea

bebelusul meu de 5 luni si jumatate de catva timp aproape 1 luna de zile se tot scirmoceste noaptea,refuza si suzeta si sa doarma in patut. l-am luat cu mine in pat dar stinge din picioruse si se vaita chiar tipa citeodata. este oare posibil sa mai aiba colici si acum tinand cont ca el maninca diversificat deja? va multumesc din suflet daca mi recomandati ceva

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    da, este posibil sa aiba colici de la mancare... la fel cum posibil e sa ii iasa dinti. nu te-ai uitat in gurita?

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    Asa am patit si noi.De pe la 6 luni si ceva a inceput sa doarma bine noaptea.La noi pana la 6 luni nici ziua nu prea dormea.Chiar daca incepusem diversificarea tot o mai durea burtica, se strangea toata si plangea uneori.Atunci cand o durea burtica dormea in patut si ma trezeam de multe ori pe noapte ca sa stau cu ea si am luat-o cu noi in pat si de atunci asa doarme.Acum doarme toata noaptea, se trezeste 1-2 ori si bea ceai ca nu vrea sa mai pape.Avem si 2 dintisori peste care am trecut cu bine, fara febra si fara diaree, doar cu putina agitatie.Ai sa vezi ca va trece si perioada asta.

Floricica Nou Venita nuli's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2011
    Postari in forum
    6
    multumesc mult de tot. multa sanatate si sa cresteti mari

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Andrei si-a stricat somnul de fiecare data, dupa vaccinuri. Si acum, la 1 an jumatate, se tot trezeste noaptea de nu stiu cate ori si cere apa. Totul a inceput odata cu vaccinul de la 2 luni si invariabil, dupa fiecare vaccin, facea un scandal monstru noaptea, cam 2, 3 saptamani. Cand isi revenea, numai bine, venea urmatorul la rand.. Si acum nu reusim sa il mai facem sa doarma o noapte intreaga fara sa se trezeasca deloc.. Inainte de primul vaccin, dormea neintors toata noaptea. Asa ca..

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de nuli Vezi mesajul
    bebelusul meu de 5 luni si jumatate de catva timp aproape 1 luna de zile se tot scirmoceste noaptea,refuza si suzeta si sa doarma in patut. l-am luat cu mine in pat dar stinge din picioruse si se vaita chiar tipa citeodata. este oare posibil sa mai aiba colici si acum tinand cont ca el maninca diversificat deja? va multumesc din suflet daca mi recomandati ceva
    Osmi a avut colici pana la 5 luni si ceva....si chiar dupa ce am inceput diversificarea...
    Daca stiam ca vreunul din alimente este pasibil de a-i face gaze, eu ii dadeam in biberonul de seara 10 pic. de Espumisan 100mg....
    Orcum, daca se foieste, asta inseamna ca ceva il deranjeaza...si asta poate fi:
    - fructe si derivate mai tarziu de ora 18....ii dau agitatie si gaze
    - verifica sa nu fie ud....
    - sa nu ii fie frig sau prea cald

Sau nimic din toate astea, pur si simplu poate sa fie un bebe mai agitat...al meu foia din picioare tot timpul...Eu ii dadeam Alinan si mai nou Baby Care, cand este asa agitat...si de asemenea i-am mai dat sirop Calma B de la Erbavita, e mai scumpicel, dar il mai linistea....

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    sa stii ca si eu patesc la fel cu pitica mea...cam 2-3 saptamani e agitata, mofturoasa, nu mai doarme ziua aproape deloc, iar noaptea se smiorcaie...

Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Andrei si-a stricat somnul de fiecare data, dupa vaccinuri. Si acum, la 1 an jumatate, se tot trezeste noaptea de nu stiu cate ori si cere apa. Totul a inceput odata cu vaccinul de la 2 luni si invariabil, dupa fiecare vaccin, facea un scandal monstru noaptea, cam 2, 3 saptamani. Cand isi revenea, numai bine, venea urmatorul la rand.. Si acum nu reusim sa il mai facem sa doarma o noapte intreaga fara sa se trezeasca deloc.. Inainte de primul vaccin, dormea neintors toata noaptea. Asa ca..

Floricica Nou Venita iansebastian's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.05.2012
    Postari in forum
    16
    Buna ziua mamici.Baietelul meu are un an si o luna si se trezeste de 5, 6 sau chiar 7 ori pe noapte, am spus doctoritei baitelului, iar raspunsul fiind "asa e el, ce vrei sa ii dau somnifere"Nu stiu ce sa mai fac sunt cu nervii la pamant, nu am nici o noapte dormita nu spun intrega ci sa se trezeasca macar de 3- 4 ori.
    Abia la un an a inceput dintisorii dar nu plange si nu a plans niciodata, poate doar putin mai agitat, dar noaptea e alba pentru mami.
    Am refuzat sa ii mai fac vaccinul de la un an pentru ca am auzit foarte multe tampenii legate de ele(vaccinuri), iar acum am citit ca o mamica a vazut cum ca bebe dupa vaccinul de la doua luni a devenit agitat noaptea si asta ma sperie.
    Ce poate fi?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari