Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bebetudor's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2010
    Postari in forum
    4

Acneea la bebelusi

Buna ziua!

Bebelusul meu de numai 1 luna are acnee. Ce as putea sa fac in acest sens pentru a o face sa dispara? Exista un remediu care sa nu-l afecteze in vreun fel?

mother
    Guest
    acnee? :)))) scuza-ma dar asa ceva nu am mai auzit...

1. nu este acnee
    2. mergi la medicul pediatru si iti va spune ce sa faci

de obicei ei au bubite pe fata si se ingrijesc prin spalare cu ser fiziologic. vor disparea de la sine... sper ca nu te-ai apucat sa le si storci :(

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Ei bine, acneea la bebelusi exista. Aceasta este provocata de modificarile hormonale din timpul sarcinii si apare in primele saptamani de viata ale bebelusului. Sigur ca cel mai potrivit este sa mergi la medicul pediatru pentru ca el sa-ti confirme ca este vorba de acnee in cazul bebelusului tau si sa-ti ofere cei mai potrivit tratament.

Ar fi mai multe lucruri pe care sa NU le faci pentru a nu inrautati situatia acneei bebelusului tau:
    - sa nu le storci;
    - nu folosi medicamente impotriva acneei;
    - nu freca pielea bebelusului in incercarea de a scapa de acnee.

Sanatate multa piticului!

Citeste mai multe despre acneea la bebelusi in articolul: https://www.copilul.ro/Bebelusii_pot...e__14_108.html

Floricica Nou Venita nunushica's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    176
    da,exista,din apcate.baiatul meu a avut acnee pana spre un an.si foarte urata.am incercat cu medicul dermatolog pediatru orice dar nu am vazut schimbari majore.acum are 4 ani si nu mai are nici un semn.

iubytzik22
    Guest
    Fii miu a facut icter chiar inainte sa il scot din maternitate ....si atunci nu il dadeam cu nimic...insa accnee nu ....ii mai ieseau cosuri negre insa cand a mai crescut erau sub piele dar oricum ii dadeam cu alcool mentolat

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari