Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mrsnlavinia's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.10.2007
    Postari in forum
    10
    as dori si eu un ajutor,am nascut dincolo de ex medicul meu nu mi-a spus nimic sa-l decalotez pe ingerasul meu,noi avem o problema ca ni se cam ascund outele si pe linga asta nu avem putulica mare,de ex a lui nepotelului e cu mult mai mare decat a puiutului meu,venita in tara puiutul meu a racit si am fost cu el la medic si avea putulica rosie si dr mi-a spus ca are fimoza,precizez ca noi am facut decolatarea incet,incet si am reusit.As dori sa-mi dati informatii daca ati trecut prin asa ceva ca tot citesc si parca tot nedumerita sunt pt ca si dincolo mai avea putulica rosie si medicul a zis ca nu e nimic

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Draga Lavinia, nu te speria, daca zici ca se poate decalota, atunci poate nu e totusi fimoza. S-ar putea sa fie o simpla rosatura de la scutece, si ai mei mai patesc asa si sunt circumcisi, deci n-au ce fimoza sa aiba. Pe ai mei ii dau cu vaselina (sau cu unguent cu vitamina A+D) si le trece. Oricum, e bine sa mai consulti si un alt doctor, daca nu ai incredere 100% in cel de acum. Cat despre marime, nu te speria, fiecare copil creste si se dezvolta in ritmul propriu.
    Multa sanatate!

Floricica Nou Venita mrsnlavinia's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.10.2007
    Postari in forum
    10
    merci oana pt incurajare sper si eu sa ajungem pe calea buna pupici bb tai[pupici]

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Bine zis!
    Nici mie nu mi-a spus medicul sa facem decalotare la copil. Asa ca lasam natura sa isi urmeze cursul.
    In plus de cand sunt aici am vazut ca exista puncte de vedere ft diferite(si e vorba de multe aspecte, nu doar de decalotare) intre medicii din Rom si cei din alte tari.

Floricica Nou Venita rolanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    17
    Fetelor, mie mi-a recomandat doctorita sa-l decalotez usor cu crema deoarece are pielea prea stramta si cica nu este bine pentru ca ingreuneaza urinarea. Sincer, am incercat si nu prea reusec mai ales cu crema. Am observat ca si la cea mai mica tentativa se inroseste pielea. Oricum nu am reusit mare lucru. Ma adresez mai ales mamicilor care au decalotat baieteii. Cum ati reusit. Vad ca nu il deranjeaza cand umblu acolo. Dar este foarte greu. Multumesc anticipat.

Floricica Nou Venita paun_lily's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    34
    Incerca de fiecare data cand ii faci baita, e mai usor decat cu crema. Noi asa am reusit si l-am spalat la putzi cu ceai de musetel. Initial noua ni s-a spus ca avem fimoza, dar eu la baita tot am incercat , putin cate putin si cam in 6 saptamani am reusit.

dov
    dov este offline.
    Floricica Novice dov's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2007
    Postari in forum
    426
    am ramas fara cuvinte.de ce atatea discutii pt/impotriva decalotarii?fiecare dintre noi vrem binele baiatului nu?tatal lui andrei a fost operat de fimoza pt ca nu a fost decalotat si nu se dezvolta normal nu as vrea ca andrei sa treaca prin asa ceva asa ca la baita spalam acolo dar nu insist prea mult.insa ce m-a nelamurit pe mine e ca deflorarea nu e aceles lucru cu decalotarea totusi,sa nu va suparati pe mine.oana si andrei

Floricica Nou Venita victoriosul's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    37
    Si eu am baietel si am avut parte de pareri impartite din partea pediatrilor. Prima pediatra la care l-am dus (e cica o pediatra buna) l-a tras saracul de putulica pana i-a plesnit pielea si i-a dat sangele. N-avea decat 2 saptamani! M-am enervat atat de tare pe ea ca nici nu m-a avertizat ca vrea sa-i faca asta, ca n-as fi lasat-o. Acum mergem la o pediatra de la Medlife care imi spune sa nu-l decalotez fortat, ci dooar sa-i dau putin pielea inapoi la fiecare baita, fara sa fortez nimic si sa-l spal bine cu apa si sapun. Functioneaza, sa stiti, ca se vede cum incepe sa se decaloteze practic singur. Intr-adevar, natura i-a lasat asa si tot natura ar trebui sa rezolve problema.
    In final, fiecare parinte va face cum crede ca e mai bine pt copilul sau. Chiar nu trebuie sa ne certam si sa acuzam de viol pe mamele care o fac.

dov
    dov este offline.
    Floricica Novice dov's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2007
    Postari in forum
    426
    asa e victoriosul ai dreptate.acelas lucru fac si eu nu i-a dat sangele dar fac asa cum faci si tu.nu vad in asta un viol sau o "deflorare"cum s-a spus.oana mami lui andrei

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Si noi am fost sfatuiti sa facem decalotare dar de multe ori se inflama si il lasam cateva zile la sfatul dr.Problema este daca reusim decalotarea corect, de multe ori le facem mai mult rau si pana la urma ajung tot la chirurg.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu una am fete dar nu vad necesara chestia sata
    eu una nu le fac spalaturi vaginale fetelor pt a preveni infectia si nu am auzit asa ceva
    asa au si ei acolo o piele care ii apara de infectii si voi umblati si ii stricati rostul cred ca mai degraba ii predispuneti la infectii decat sa-i aparati
    am intrebat si eu si medici si mame si barbati in toata firea
    nu se recomanda si inainte nu se auzea de asa ceva
    scuze daca am suparat pe cineva dar de atat timp cine a facut asa ceva???
    si cati chiar au avut probleme?
    voi faceti asta pt ca s-ar putea sa faca ceva???
    pai daca o luati asa cu drobul de sare de pe soba...............

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari